Vene turul peab tehingud kindlustama

Värska Vee juhatuse esimees Urmas Jõgeva rääkis uudisteveebile bestsales.ee oma kogemusest eksportimisel.

Järgneb Jõgeva kogemuslugu.

Meie sihtturgudeks on peamiselt kohad, kus Värska vesi oli tuntud juba aastakümneid tagasi – Läti, Leedu ja Venemaa. Samuti oleme väiksemal määral eksportimas oma tooteid ka Soome.

2011. aasta esimesel poolaastal oli meie ekspordikäive 350 000 eurot, mis moodustab umbes 18% ettevõtte kogukäibest.

Enne ekspordi alustamist tuleb alati lahendada sihtturu eripärast tulenevad probleemid. Kui Venemaal on bürokraatiast tulenevalt kõige keerulisemaks erinevate sertifikaatide saamine ning suhtlus tolliga, siis Lätis ja Leedus on suurimaks katsumuseks meie jaoks olnud edasimüüjate leidmine ja kaubanduskettidesse sisenemine.

Meie leidsime enda ettevõtte esimesed välismaised kliendid tutvuste kaudu. Samas on ekspordi lihtsustamiseks kindlasti mõistlik kasutada näiteks Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoja abi, mille kaudu on võimalik leida endale sobivad kontaktid välismaal. Sihtturul on klientide otsimisel abiks ka kohalikku turgu hästi tundvad edasimüüjad.

Sihtturu ostjate usaldusväärsuse kontrollimine on sageli keeruline – seal, kus on olemas koostööpartnerid, uurime klientide tausta nende käest. Samas oleme informatsiooni kogumiseks kasutanud ka Kaubandus- ja Tööstuskoja abi.

Venemaal küsime enamasti oma klientidelt ettemaksu – meie hinnangul on sealse ärikeskkonna läbipaistmatuse tõttu see mõistlikum, sest sagedamini esineb probleeme maksetega. Läti ja Leedu puhul kasutame aga 30-päevast maksetähtaega, kuna siinsed turud on läbipaistvamad.

Ettemaksu süsteem vähendab aga konkurentsivõimet - klient ei pruugi ettemaksuga nõustuda ja ostab toodangu hoopis teiselt ettevõttelt, kes pakub talle paindlikku maksetähtaega. Maksetähtaegade puhul kasutame Venemaal seetõttu krediidikindlustust, et võimalikud probleemid arvete tasumisel meie tegevust ei mõjutaks.

Osale arutelus

  • Annika Matson

Jälgi Bestsalesi sotsiaalmeedias

RSS

Valdkonna tööpakkumised

ESSVE Estonia otsib TURUNDUSJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

01. oktoober 2017

Globalsun otsib päevitus- ja ilutoodete MÜÜGIJUHTI

M-Partner HR OÜ

05. oktoober 2017

Digitrükk is looking for a EXPORT SALES MANAGER

Finesta Baltic OÜ

02. oktoober 2017

Teabevara