Eesti kajakitootja püüab saada maailma suurimaks

Viimsis ja Tartus tegutsev veesõiduvahendite tootja OÜ Tahe Kayaks ekspordib enam kui 99 protsenti toodangust. Nende eesmärk on saada juhtivaks kajakitootjaks maailmas.

"Päris täpset statistikat pole, aga me tahaks mõelda, et oleme Euroopa suurimad tegijad," ütleb osanik ning ettvõttes tootmise ja arenduse eest vastutav Marek Pohla erilehele Aasta Ettevõtja 2011. Rootsis ja Taanis ollakse turuliidrid.

Tema vend, müügi ja turundusega tegelev kaasosanik Janek Pohla lisab, et firma kaubamärk on arvestatav tegija Euroopas ning harrastajate seas tuntud ka Austraalias ja USAs.

Ettevõtte strateegiline eesmärk on kasvada maailma juhtivaks kajakitootjaks. Praegu on turuliidrid USA firmad, kes teevad aastas 110-120 000 kajakki eestlaste 7000 vastu.

Eesti aasta ettevõtja tiitlile kandideerivad vennad Pohlad on firmaga seotud 2007. aastast, selle ajaga on käive kasvanud 4-5 korda. 40% toodangust müüakse Skandinaavias, 30% mujal Euroopas, 15% Jaapnis, Austraalias, Uus-Meremaal ja Taivanis ning 15% Põhja-Ameerikas.

Kogu firma teadus- ja arendustöö toimub Viimsis, kus valmivad ka klaas- ja süsinikkiust süstad. Polüetüleenist kajakke toodetakse Tartus, samuti lisatarvikuid.

Firma tooteportfelli kuulub neli kaubamärki, millest kaks on enda välja töötatud: laiatarbebränd Tahe Marine ning säästubränd Fit. Rootsist on ostetud kaks seal sisse töötatud kaubamärki – Zegul ja Trapper.

 

 

Tahe Kayaks toodab meresüstasid, kanuusid, sportlikke sõudepaate ning sinna juurde kuuluvat varustust. Ettevõtte mullune käive oli 3,1 miljonit eurot, kasvades aastaga 43%. Kasumit teeniti eelmisel aastal 0,28 miljonit eurot. Sajaprotsendiliselt vendadele Pohladele kuuluval firmal on 71 töötajat.

Ernst & Youngi poolt korraldatava Eesti Aasta Ettevõtja 2011 konkursi finalistid on Aku Sorainen advokaadibüroost Sorainen, Priit Alamäe ja Taavi Kotka Webmedia Group ASist, Andrei Sõritsa Kliinik Elite ASist, Olli Heinonen Santa Monica Networks ASist, Tõnis Kaasik Ecometal ASist ning Marek Pohla ja Janek Pohla Tahe Kayaks OÜst.

Parim ettevõtja selgub 3. novembril Swiss?telis toimuval pidulikul galaõhtusöögil ning järgmisel kevadel sõidab ta Eestit esindama rahvusvahelisele ettevõtjate konkursile Monte Carlosse.

Aasta Ettevõtja ehk Entrepreneur Of The Year’ konkurss sai alguse 1986. aastal USAst. Tänaseks 25 aastat toimunud konkurss on jõudnud enam kui 140 linna ning 50 riiki, kus igal aastal valitakse parim ettevõtja – inimene, kes võtab ette ja muudab maailma.

Rahvusvaheliselt on tegu kõige laiaulatuslikuma konkursiga, millest võtab maailmas igal aastal osa umbes 900 ettevõtjat.

Aasta ettevõtja valib sõltumatu þürii, kes hindab iga ettevõtjat lähtuvalt kuuest aspektist: ettevõtlik meelelaad, strateegia alused ning konkurentsieelised, innovatsioon, töömeetodid ja protsessid, majandus­edu, eetika ning ühiskondlik panus. Kandideerima on oodatud ettevõtjad, kellel on ettevõttes oluline osalus (25 protsenti või rohkem) ning kes juhivad, otsustavad ja vastutavad firmades, mille käive on vähemalt 2 miljonit eurot ning töötajate arv 10 või enam.

Käesoleval aastal said kutse ligi 700 kandidaati, kellest Ernst & Young valis välja 19 ettevõtjat. Iga kandidaadiga kohtuti personaalselt ning kahetunnise intervjuu käigus said ettevõtjad rääkida nii endast, oma maailmavaatest kui ka ettevõtte spetsiifilistest aspektidest.

Intervjuude kokkuvõtete põhjal tuli þüriil selgitada välja need, kes pääsevad edasi finaali. "Kuigi Ernst & Young korraldab Aasta Ettevõtja konkurssi, oleme end teadlikult taandanud ja laseme võitjad valida välja inimestel, kes kas tegelevad pidevalt või on seotud ettevõtlusega," ütles Ernst & Youngi Entrepreneur of the Year programmijuht Tarmo Toiger.

Þüriisse kuuluvad Hans H. Luik (Eesti Eks­press), Ants Laos (Viru Keemia Grupp), Aavo Kokk (Catella Corporate Finance), ­Heldur Meerits (Audentes), Marika Priske (majandus- ja kommunikatsiooniministeerium) ning eelmise aasta parim ettevõtja Peter Hunt (Wendre).

Osale arutelus

  • Indrek Kald

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Bestsalesi sotsiaalmeedias

RSS

Valdkonna tööpakkumised

OMNIVA otsib INFOÄRI MÜÜGIJUHTI

Eesti Post AS

16. detsember 2018

FITEK otsib potentsiaalikat MÜÜGITALENTI

Tripod Grupp OÜ

16. detsember 2018

Teabevara