Raamat ettevõtjale, kes mõtleb laienemisest

BLRT Grupp ASi õigusdirektor Rainer Osanik soovitab Äripäeva raamatut "Ühinemised ja omandamised" iga ettevõtja lauale, kelle maailmavaade ulatub kaugemale oma kontoriuksest.  

Osanik kommenteerib, et kui seljad panevad kokku Eesti kaks kõige kompetentsemat ühinemiste ja omandamiste konsultanti, pole põhjust kahelda, et nende loodud teos on väärtkirjandus igale ettevõtjale. Kuigi raamatu mitmete autorite juriidiline taust võiks tekitada eelarvamuse, et tegu on õigusnormidest kihava kuiva juriidilise tekstiga, on see täiesti ekslik. Tegu on läbinisti praktilise ja kergelt loetava teosega, mis peaks leidma koha iga ettevõtja laual, kelle maailmavaade ulatub kaugemale oma kontoriuksest.
Ühinemised ja omandamised ei ole Eestis enam ammu sellised, millest veidi enam kui kümnend tagasi Ameerika seebiseriaalide ja filmide vahendusel aimu saime. Nüüd on see osa meie igapäevasest ärielust. Normaalselt toimiva turumajanduse kontekstis on ühinemine ja omandamine täiesti tavapärased tegevused enda positsioneerimisel turul, turu hõivamisel või sealt lahkumisel.
Raamat annab suurepärase sammsammulise ülevaate kogu ühinemiste ja omandamistega seotud majanduslikest ja juriidilistest aspektidest, riskidest ja alternatiividest. Seejuures ei ole see teoreetiline kooliõpik, vaid praktiline töövahend. Suuremate ühinemiste ja omandamiste käigus ei pääse kindlasti mööda vajadusest kaasata nõustajana vastava valdkonna spetsialiste, siiski võib seda raamatut võrrelda kasutusjuhendiga, mida algusest lõpuni järgides on tublil ettevõtjal võimalik mõni lihtsam ühinemine või omandamine ise ellu viia. Autorid selgitavad nüansirikkalt kogu ühinemiste ja omandamiste protsessi, toovad välja sellega kaasnevaid riske, pakkudes ka lahendusi ja alternatiive. Raamat on sedavõrd mitmekihiline, et sellest leiavad vajalikke nippe nii ettevõtte omanikud, tegevjuht, finantsjuht kui ka jurist. Raamatus esitatud skeemid, juriidilise auditi ja finantsauditi küsimustike näidised ning ettevõtte väärtuse hindamise näidis on materjalid, mille praktilist väärtust ja kasutatavust on raske üle hinnata. Teoses sisalduvad asjalikud tähelepanekud ning nõuanded, mis viitavad autorite rikkalikele kogemustele selles valdkonnas, aitavad lugejatel vältida ühinemiste ja omandamiste käigus tekkivaid tavapäraseid vigu ja maandada M&A protsessiga kaasnevaid riske.
Ilmselgelt on tagasihoidlik rahasumma, mida investeerite selle raamatu soetamisse, kümneid kordi väiksem kui raha, mida sama kogemuse ja nõuande saamiseks majavälistele nõustajatele tasuda tuleks.

Raamat "Ühinemised ja omandamised" on advokaadibüroo Tark, Grunte, Sutkiene ühinemiste ja omandamiste meeskonnale juba kolmas samateemaline väljaanne. Siiski on see raamat erakordne mitmel põhjusel. Esiteks on autorite hulka kaasatud Redgate Capitali tiim, mis täiendab ühinemiste ja omandamiste käsitlust finantsteemadega. Teiseks lisanduvad mitmed peatükid ühinemiste ja omandamiste eripäradest majandussurutise tingimustes. Kolmandaks on võrreldes 2007. aastaga, kui ilmus eelmine ühinemiste-omandamiste raamat, üht-teist uut ka asjaomastes seadustes. Raamatust leiab lugeja lisaks ülevaate Baltikumis 2010. ja 2011. aasta esimesel poolel toimunud ühinemiste ja omandamiste tehingutest. Seega on see esimene sedavõrd põhjalik eestikeelne kirjutis ühinemistest ja omandamistest.

Ühinemiste ja omandamiste majanduslik eesmärk on luua ettevõtluses lisaväärtust nii aktsionäridele kui ka teistele investoritele. Sel eesmärgil otsitakse majandusüksustevahelisi sobivusi, kooskõla, puudujääkide katmise ning kulude kokkuhoiu võimalusi. Lihtsustatult võiks öelda, et ühinemised ja omandamised on majandusüksuste sobitamine eesmärgiga muuta tootmine või teenuste osutamine efektiivsemaks, uudsemaks, odavamaks, kasumlikumaks jne. Võib väita, et suur osa ettevõtjatest osaleb kogu aeg mõnes ühinemis- või omandamisprotsessis, olgu tegu siis ülevõtmise, omandamise, ühinemise, potentsiaalsete ülevõtmisobjektide või võõrandatavate üksustega. Kuigi on selge, et ühinemise ja omandamise protsessi on vaja kaasata mitmeid valdkonnaspetsialiste ja nõustajaid, on see lihtsas ja ladusas keeles kirjutatud raamat ettevõtjale sellises olukorras igal juhul tõhusaks töövahendiks.

Raamat on suunatud eelkõige majandus- ja õigusvaldkonna inimestele. Raamatust võiks kasu olla nii ettevõtjale enda tegevuse üle mõtisklemiseks kui ka praktiliste sammude plaanimiseks, samuti valdkonnast huvituvatele üliõpilastele. Ehk leiavad ka professionaalid mõnes peatükis uusi või hästi unustatud vanu teadmisi. Sel moel aitab raamat luua Eestis professionaalsemat ja tõhusamat ühinemiste ja omandamiste turgu. Toimiv ning elav ühinemiste ja omandamiste turg omakorda peaks kaasa aitama majanduse kui terviku kasvule.

Raamatul on kolm praktilist lisa: juriidilise ning finantsauditi küsimustiku näidis ning ettevõtte väärtuse hindamise näidi

Osale arutelus

  • Annika Matson

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Bestsalesi sotsiaalmeedias

RSS

Valdkonna tööpakkumised

OMNIVA otsib INFOÄRI MÜÜGIJUHTI

Eesti Post AS

16. detsember 2018

FITEK otsib potentsiaalikat MÜÜGITALENTI

Tripod Grupp OÜ

16. detsember 2018

Teabevara