Ettevõtjad: soojendage soomlastega suhteid

Rahvusvahelise kogemusega ettevõtjate sõnul on Eesti ja Soome firmade koostööl suur potentsiaal ja põhjanaabrite juures tasub õnne proovida ka juhul, kui see kord ebaõnnestunud on.

"Tihti räägitakse halvustavalt, et Eesti on allhanke maa. Samas on siin esindatud suured ettevõtted, kus tehakse väga tähtsaid projekte," rääkis AMO Grupi juhatuse esimees Priit Raud tänasel seminaril "Soome äripartnerina – koostööst partnerluseni".

Kuigi valmistoodetel pole meie riigi silti küljes, siis osaleme Raua kinnitusel üliolulistes projektides. "Eesti ettevõtted on osa protsessidest ja tihti antakse neile oluline vastutus. Ehk ei ole me rasketööstuses esindatud oma nimega, kuid oleme suurtes projektides juba 10-15 aastat," rõhutas ta.

Raud lisas, et pole tähtis, et oleksime suured, vaid oluline on hoopis see, et meil on oma nišš. "Peame muutuma oluliseks suurte ettevõtete protsessideks. Sel juhul võib siinne tegevus muutuda suuremaks kui emaettevõttel," arvas firmajuht.

Soome ja Eesti ettevõtjate suhtlusel on Raua sõnul tänapäeval võtmesõnaks valmidus muudatuseks ja koostöövõrgustike loomine, mitte enam müük. Ka AMO Grupp vaatas Eestisse sellepärast, et lüüa läbi maailmaturgudel. "Kui soomlane tahab läbi lüüa, siis on ülioluline vaadata väljapoole, nt Eestisse. Väga raske on viia tootmist Hiinasse või Poola või Tšehhi," rääkis Raud põhjustest.

Olulised on hoopis lähedus, konfidentsiaalsus ja usaldus. Eesti ettevõtetelt oodatakse tema sõnul  tootmistehnoloogia edasiviimist ja arendust.

ABB Balti riikide juhi Bo Henrikssoni sõnul keskendub tootmisettevõte sellele, et koostöö partner oleks vajalik ka teistes riikides asuvatele allüksustele. Lisaks maandatakse hoolega riske, et kui ettevõttega midagi juhtub, siis ei saaks ABB kahju.

"Pikk tee on käidud ja meil on suur usaldus Eesti majanduse vastu. Oleme siinse tehase juurde juba loonud ka arenduskeskused," rääkis Henriksson progressist.

Harju Elektri peadirektor Andres Allikmäe pööras tähelepanu asjaolule,  et äririskid on kõikides naaberriikides samad. "Nii nagu võidakse siin Baltikumis nahk üle kõrvade tõmmata, võidakse seda teha ka Soomes," lausus ta.

Tema sõnul on väga oluline aspekt partnerid, kellega tuleb suhted üles soojendada. "Kui esimest korda äri Soomes ei õnnestu, tasub ka teist korda minna proovima. Rääkige ja suhelge, sest selle kaudu saabki edasi minna," soovitas ta. Kui hoolega vaatate, siis on Soome ettevõtetele tööjõumaksustamine odavam kui Eestis, lisas Allikmäe.

Priit Raud soovitas soomlastest partneritega koos mõtlema hakata. "Suhelge nendega, kes ei vaata ainult koduturule, vaid näevad asju ka suuremalt," ütles ta seminaril.

Osale arutelus

  • Birjo Must

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Bestsalesi sotsiaalmeedias

RSS

Valdkonna tööpakkumised

OMNIVA otsib INFOÄRI MÜÜGIJUHTI

Eesti Post AS

16. detsember 2018

FITEK otsib potentsiaalikat MÜÜGITALENTI

Tripod Grupp OÜ

16. detsember 2018

Teabevara