FBI tabatud Eesti küberkelmid äritsesid reklaamimüügiga

USA küberkuriteos kahtlustatakse 2007.aasta edukaimat Eesti IT-firmat Rove Digital.

Üleeile USA ja Eesti riigiasutuste koostööl kinni peetud küberkurjategijate ülesehitaja on Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) andmeil Tartu tehnoloogiafirma Rove Digital, mis hiljuti on oma nime muutnud Digitalu Eesti OÜ-ks.

Rove Digitali taga oli Vladimir Tsastshin, kes mõisteti juba 2008. aasta veebruaris Tartu maakohtu poolt süüdi arvutikelmuses, rahapesus ja dokumentide võltsimises.

FBI peab Rove Digitali küberkuritegu uueks paradigmaks ning nimetas uurimist nn. kummitusliku kliki operatsiooniks (Operation Ghost Click).
“Nad olid organiseeritud ja tegutsesid kui tavaline ettevõte, aga teenisid kurivaraga illegaalselt kasumit. Selle keerukuse taset polnud me varem näinud,” märgitakse raportis. 

Kuidas siis raha täpsemalt ikkagi välja peteti?

Politseikapten Kalmer Viska rääkis Äripäevale, et põhiliselt veebireklaamiga. Nad suutsid sokutada bännereid kodulehtedele nii, et kliendid ei maksnud kodulehe omanikele, vaid petturitele. Nad suutsid manipuleerida päringuid ja reklaame ning neid edasi müüa.

„Kui lähed näiteks Äripäeva lehele, siis sa ei näe õiget reklaami, mille eest tegelikult raha on küsitud. Näed kolmandale müüdud reklaami, selle eest kasseerisid nad raha juba järgmiselt kliendilt,“ selgitas Viska. „Selliste skeemidega said raha kätte, kogusid kokku ja erinevaid firmasid ja offshore'e kasutades liigutasid vahendid mingis ulatuses Eestisse.“

Paukštyse sõnul loodab riik kogu kuritegeliku vara konfiskeerida ning õnnestumise korral võib sellest saada suurim kuritegelikul teel saadud vara konfiskeerimise juhtum Eesti ajaloos.

Prokuratuur ei osanud öelda, kui kaua teisipäeval kogutud andmete töötlemine aega võtab. Sest serveritest saadud andmete maht on terabaitides.

 

Osale arutelus

  • Katariina Krjutshkova

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Bestsalesi sotsiaalmeedias

RSS

Valdkonna tööpakkumised

FITEK otsib potentsiaalikat MÜÜGITALENTI

Tripod Grupp OÜ

16. detsember 2018

OMNIVA otsib INFOÄRI MÜÜGIJUHTI

Eesti Post AS

16. detsember 2018

Teabevara