Ernst & Young: kas varem makstud nõuetele tasub anda soodustust? 

Ernst & Youngi juhtivkonsultant Madis Lämmergas tõi Äripäeva müügi- ja ekspordijuhtide teemaveebi Best Sales klubis Raplas näite, et 1% soodustust 100 000 euro suuruselt arvelt võib kalliks maksma minna.

Lämmergase näide:
Arve summa suurus on 100 000 eurot. Maksetähtaeg on 30 päeva ning kui arve makstakse 10 päeva jooksul, siis saab soodustust 1% arve summalt.
Raha saadakse kätte 20 päeva varem, kuid loobutakse 1000 eurost. Seega aastane krediidi kulukus oleks 18% (1%/20×360). "See tehing ei oleks enamikule müüjatele mõistlik," võttis Lämmergas kokku.

Samas diskuteerisid klubis osalenud Unipress ASi juht Meelis Pärn ja Foodtrade OÜ juht Kristel Kesalo, et tegelikus äris ei ole alati kõik must-valge. Kõik oleneb, mis sa selle rahaga 20 päeva jooksul teha suudad, kui tekib võimalus see suuremat intressi teenima panna, siis tasub seda võimalust siiski kaaluda.  

Lämmergas tõdes oma praktikast lähtudes, et varem makstud nõuetele soodustuse andmine on Eesti ettevõtajate seas viimasel ajal levima hakanud trend, sest kiirem raha laekumine aitab käibekapitali paremini juhtida.

Ta toonitas, et soodustus ei peaks olema kõrgem kui krediidi (nt faktooringu) hind.

Lämmergas tõi oma ettekandes välja ka nõuete allahindlusega seotud pettuste riskid:

1. puudub kontroll ja kindlad protseduurid;

2. hinnatakse alla fiktiivseid arveid;

3. tehakse hankijatega kokkuleppeid – saadakse isikliku tulu;

4. pikendatakse maksetähtaegu. (arve vs. raamatupidamine) Viimase kohta tõi Lämmergas näite, kuidas esialgu oli arve tasumise tähtaeg 30 päeva ning raamatupidaja pikendas omaalgatuslikult tähtaja poole aastani ning seega tekkis pettusevõimalus.

Lämmergas tõi ettekandes välja ka nõuete ebatõenäolisuse võimalikud tagajärjed:

1. likviidsuse probleem;

2. perioodi kahjum;

3. uutest investeeringutest loobumine;

4. võimalik märkusega vandeaudiitori otsus.

Madis Lämmergase tervikliku ettekandega saab tutvuda SIIN

Osale arutelus

  • Annika Matson

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Bestsalesi sotsiaalmeedias

RSS

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara