Ekspordi müügijuhiks tahavad eestlased üle ilma

Ekspordi müügijuhtide arenguprogrammiga Ekspordirevolutsioon kandideeris tänavu 349 noort. Noori kandideeris Jaapanist, Liibanonist, Austraaliast, Skandinaaviamaadest, Prantsusmaalt, Kanadast, USAst, Malaisiast, Taist, Suurbritanniast, Hispaaniast ...

349 noorest kvalifitseerus tänavu 213 oma rahvusvahelise töökogemuse, kõrghariduse ja mitme võõrkeele valdamisega. Võrreldes eelmise aastaga oli tänavu kandideerinud noortel märksa enam tehnilist tausta, välisriigis omandatud kõrgharidus või elasid kandideerimise mõnes välisriigis, teatas EAS.

"Kui võrrelda eelmise aastaga, mil Ekspordirevolutsioon käivitus, on tänavu avalduste esitajaid küll mõnevõrra vähem, kuid seevastu on noorte tase kõrgem. Ka ettevõtted on teinud oma otsuse palju põhjalikuma kaalumise tulemusena,“ selgitas Ekspordirevolutsiooni vedaja Anu-Mall Naarits. „ Võib öelda, et suppi on varasemaga võrreldes pisut vähem, kuid see on tummisem.“

Naaritsa sõnul jäid noorte hulgas silma paarikümmend varasema aktiivmüügi taustaga inimest, nende seas näiteks Southwestern Company raamatumüüjad. Samuti oli sel aastal palju rohkem tehnilise hariduse ja tehnilise töö kogemusega noori. „Heameelt tegi, et varasemaga võrreldes oli oluliselt rohkem neid, kel selja taga õpingud mõnes rahvusvahelises ülikoolis ja kes ka kandideerimise hetkel välismaal elasid. Noori kandideeris Jaapanist, Liibanonist, Austraaliast, Skandinaaviamaadest, Prantsusmaalt, Kanadast, USAst, Malaisiast, Taist, Suurbritanniast, Hispaaniast ja mujalt,“ rääkis programmi juht. „Jaapan ja Taani olid esindatud nii kogemuse kui keele osas lausa mitme inimesega, mis peaks rõõmustama neile turgudele pürgivaid ettevõtteid."

Anu-Mall Naarits nimetas veel ühe trendina seda, et noored, kes tegid välismaal mitte erialast, vaid muud, lihtsamat tööd, mis seotud näiteks põllumajanduse või  teenindusega, kipuvad oma töökogemust häbenema ja varjama. „Me oleksime niimoodi peaaegu välja jätnud mitukümmend noort, kellel polnud CVs ühtegi sõna oma rahvusvahelise töökogemuse kohta, kuid üle helistades ja täpsustades selgus, et nad millegipärast häbenesid seda kogemust. Üks kandidaat oli näiteks töötanud tuulepargi insenerina, kuid arvas selle kogemuse mitte märkimisväärse olevat,“ nimetas Naarits. „Kuid kindlasti on iga välismaal töö leidmise, töötamise ja hakkama saamise kogemus väga väärtuslik, mida häbeneda ei maksaks.“

Programmiga liitumise vastu tundis huvi üle 100 ettevõtte, kellest 46 esitas tähtajaks ka avalduse. Neist suurem osa oli Tallinnast ja Harjumaalt, kuid maakonniti olid esindatud veel Tartumaa (7 ettevõtet), Järva- ja Läänemaa (kummastki 2 ettevõtet); Põlva-, Pärnu-, Võru-, Jõgeva-, Rapla-, Viljandi-, Valga- ja Saaremaa (1 ettevõte igast nimetatust). Valdkonniti otsivad endale aktiivset noort ekspordijuhti enim metallitööstused (6 ettevõtet), seejärel puidu- ja mööblitööstused ning majade tootjad. Samuti kirjutas programmiga liitumiseks avalduse kolm trüki-, ja kolm toiduainetööstust. Ehitusega seotud valdkonnast kandideeris kaks ettevõtet, sisustusvaldkonnast kolm. Esindatud on veel teletehnika, IT ja ilutoodete tootmine.

Pärast keeleteste saavad kõik noored võimaluse spetsiaalsel töömessil end ise ettevõtetele tutvustada. Programmi pääsevad lõplikult 25 ettevõtet ja noort, kes endid töömessi käigus esimesena leiavad ja töölepingu allkirjastavad.

Ekspordirevolutsiooni programmi kaasrahastab EAS Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest, seda viivad ellu Marketingi Instituut ja ITM Worldwide. Koolitusplaan näeb ekspordijuhtidele ette aasta jooksul kokku 21 õppepäeva, millest 16 viiakse läbi rahvusvaheliste õppejõudude ja praktikute käe all. Lisaks koolitusele on kõigile programmis osalevatele ekspordi müügijuhtidele tagatud kogu aasta vältel tugi isiklikult mentorilt, kelleks on valitud Eesti parimad ekspordipraktikud. Lisaks saavad programmi lõpetajad rahvusvaheliselt tunnustatud ekspordijuhtimise diplomi.

Möödunud aastal kandideeris Ekspordirevolutsiooni programmi kandideeris 70 ettevõtet ja 511 noort.

Osale arutelus

  • Annika Matson

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Bestsalesi sotsiaalmeedias

RSS

Valdkonna tööpakkumised

TELE2 EESTI AS otsib VEEBIANALÜÜTIKUT

Tele2 Eesti AS

21. jaanuar 2019

SOFTREND GROUP OÜ EKSPORDI MÜÜGIJUHTI

Softrend Group OÜ

10. veebruar 2019

Teabevara