Kuhu peaks Eesti ekspordivedur liikuma?

Norede panga peaökonomist Tõnu Palm annab viis soovitust, millises suunas peaks Eesti ekspordivedur liikuma hakkama.

1. Hajutatud eksporditurud. Ühe selge trendina joonistub edukate eksportivate riikide puhul välja eksporditurgude mitmekesistamine, mis on osa globaliseerumise protsessist. Konkurentsis püsimiseks tuleb kasvatada tegevusmahtusid. Eksporditurgude hajutamine võimaldab maandada eksportööride riske ja teenida ka kõrgemaid kasumimarginaale. Euroopa edukad eksportöörid laiendavad praegu tegevushaaret Ameerika kõrval kaugematele turgudele, sh ­Aasiasse, Lõuna-Ameerikasse ja Aafrikasse.

2. Vähem sõltuvust lähinaabritest. Eesti ja teiste Euroopa riikide jaoks on kõige olulisemad kaubanduspartnerid lähinaabrid. Samas muudab see Eesti ekspordi haavatavaks välisšokkidele, sest lähiturud reageerivad tihti vägagi sarnaselt.

3. Laiem haare. Eesti on seni teenimatult tagasihoidlikult esindatud näiteks Saksamaa, Suurbritannia, Šveitsi ja USA turul. Uute turgude hõivamine kujutab alati uusi riske ja seda eeskätt kaugemate turgude puhul. Ent leidub üha rohkem ka häid näiteid turutõkete ületamisest ja uute turgude hõivamisest. Näiteks mõned Eesti puitmajade tootjaid ja arhitektid teevad esimesi katsetusi Suurbritannia turul.

4. Tähelepanu tugevama tööturuga riikidele. Maailmamajandus on praegu veel ebaühtlase kasvuga ning jõulisemalt kasvavad eeskätt riigid, mida veab eratarbimine. Seega tasub potentsiaalsete turgude valimisel kindlasti konkurentsivõime kõrval hinnata tööturu väljavaadet. Tööhõive ja rahvastiku kasv on kaks näitajat, mis viitavad arenevale turule.

5. Teadmistepõhine lisandväärtus. Eesti IKT-sektori tugev potentsiaal võimaldab tõsta lisand­väärtust ka muudes sektorites. Teenuste sektor on praegu üks kiiremini kasvavaid harusid Skandinaavias.

Allikas: Nordea panga peaökonomist Tõnu Palm, Tark Investor

Osale arutelus

  • Raigo Neudorf

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Bestsalesi sotsiaalmeedias

RSS

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara