Kinnisvaraturu kaks negatiivset stsenaariumi

Adaur Grupp OÜ juhatuse liige Tõnu Toompark ütles täna Eesti Kinnisvarafirmade Liidu ja Swedbanki korraldatud seminaril, et näeb kinnisvaraturu edasises käekäigus kahte võimalikku stsenaariumi. Mõlemad näevad ette korteritehingute arvu ja hindade langust.

Optimistlikuma stsenaariumi järgi langeb Toompargi sõnul korteritehingute arv 3-5 kvartalit kokku 10-15%, Tallinnas tehtavate korteritehingute arv jääb 6500-7000ni. Nii püsivad hinnad kas paigal või langevad kuni 5%, majade ja maade ost aga vaikselt tõususuunas. Uute korterite pakkumine kasvab, kuid kogupakkumine ei ületa Tallinnas 2000-2200 korterit. Osad müügikorterid jõuavad üüriturule, mis hoiab üürihinnad tõusmast või viib minimaalsesse ehk kuni 5% langusesse. Korterite mõistlikust 3-8% hinnatõusust saab Toomparki sõnul sellise stsenaariumi puhul rääkida mitte varem kui aasta pärast.

Negatiivsema stsenaariumi järgi langeb aga korteritehingute arv koguni 20-25%, hinnad 10-15%. Kevadeks asenduks senine majade ja maade vaikne tõususuund seisakuga ja uute korterite pakkumine kasvab Tallinnas 2500-3500 korterini. Üüriturule jõuab rohkem müügikortereid, mis viib üürihinnad 10-20% alla.

Toompark märkis, et senise tehingute arvu langemise põhjuseks on kindlasti hind. „Hind on tõusnud üsna sirgjoonelselt juba 2009. aastast alates ja läheb aina ülespoole,“ ütles ta. Kuigi hinnad olid kolmandas kvartalis eelmise kvartaliga võrreldes samad, ei julge Toompark enda sõnul öelda, et hinnad veel langemas oleksid.

On ka teisi arvamusi

Pindi Kinnsivara AS juhatuse liige Peep Sooman, et tema pole nii pessimistlik, kui Toompark, ent tema välja pakutud esimene stsenaarium võib olla tõenäoline. See eest arvas LAAM Kinnisvara OÜ juhatuse liige Mart Saa, et praegune turuseis võib veel mõnda aega püsida.

„Hapukurgi hooaeg, mis ei tõuse ega lange läheb pisut pikemaks,“ ütles ta. Saa lisas, et tema arvates on turg pisut rohkem ostjapoolele pöördunud. „Ma ei usu, et suur hinnalangus tuleb, sest pangad tahavad siiski oma seisvat raha välja anda,“ ütles ta.

Swedbanki kinnisvara osakonna juhataja Ero Viik lisas, et Swedbanki kodulaen läheb hästi ja on näha, et inimesed soovivad laenu võtta. Sellegipoolest on tema sõnul hinnakorrelatsioon allapoole läinud ja nii ka jätkub. „See pole aga paanikat tekitav, vaid pigem ootuspärane,“ rääkis ta.


 

Osale arutelus

  • Eliisa Matsalu

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Bestsalesi sotsiaalmeedias

RSS

Valdkonna tööpakkumised

OMNIVA otsib INFOÄRI MÜÜGIJUHTI

Eesti Post AS

16. detsember 2018

FITEK otsib potentsiaalikat MÜÜGITALENTI

Tripod Grupp OÜ

16. detsember 2018

Teabevara