Pindi: 2015 kinnisvaraturg rahuneb

Pindi Kinnisvara juhatuse esimees Kalev Roosiväli sõnul oli turg mullu ja tunamullu emotsionaalne, kuid ta usub, et 2015. aasta toob turule rahunemise.

„Prognoosime, et elukondlikul turul toimub rahunemine- hinnatõus on peatunud ja ei makro- ega mikromajanduslikult ei näe me suurt põhjust, miks hinnad peaks kiirelt ühes või teises suunas hüppama, sest korrektsioon on viimase poole aasta jooksul ära toimunud ning turuosalised uue olukorraga kohanenud,“ lausus ta.

„Kommertsvarade puhul usun aga, et vahepeal tagasi tõmbunud investorid hakkavad taas aktiivsemalt positsioone võtma ja usutavasti kuuleme lähiajal nii mõnestki suuremast tehingust rahavoo-objektidega,“ sõnas Roosiväli.

„Mis puudutab üüriturgu, siis seal säilib aktiivsus nii elu- kui äripindade puhul, kuid eelisolukorras on üürileandjad, kelle toode on kõrgema kvaliteediga,“ lisas ta.

Kinnisvaratehingute arv tõusis veidi

Detsembrikuus langes Pindi Indeks 0,3% võrra, andes 17 Eesti suurema linna tehingute kaalutud keskmiseks hinnaks 1140 eurot ruutmeetri kohta. Novembris oli antud suurus korrigeeritud andmetel 1143 €/m².

Kui 2014. aasta novembris tehti antud linnades 1053 korteriomandi tehingut, siis detsembris tõusis aktiivsus 1106 tehingule. Aktiivsuse taga oli peamiselt Tallinna linn, kus hüppas tehingute arv 639-lt novembris 705-le detsembris, ent hinnad langesid 3% võrra.

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman ütles, et Tallinna tehingute arvu kasvu taga on kinnisvaraarendajate tavapärane praktika sõlmida enne aasta lõppu võimalikult palju asjaõiguslepinguid.

Võrdlus varasemate aastatega

Tunamullu tehti 2103. aastal  indeksilinnades 1015 korteriomandi tehingut.Võrreldes hinnatipuga aprillis 2007 on indeks languses 18,4 protsendiga. Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (624,2 €/m²) on Pindi Indeks 82,6  protsendi võrra kõrgemal.

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab ligi 800 000 elaniku eluaset läbi enam kui kümne aastase ajaloo.

Osale arutelus

  • Sulev Senkel

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Bestsalesi sotsiaalmeedias

RSS

Valdkonna tööpakkumised

OMNIVA otsib INFOÄRI MÜÜGIJUHTI

Eesti Post AS

16. detsember 2018

FITEK otsib potentsiaalikat MÜÜGITALENTI

Tripod Grupp OÜ

16. detsember 2018

Teabevara