Üks küsimus: Kuidas mõjutavad lähisuhted meeskonna toimimist?

Tõnu Lehtsaar
Tõnu Lehtsaar

Lähisuhted organisatsioonis võivad nii kahjustada kui ka toetada meeskonna toimimist, arvab suhtlemispsühholoog Tõnu Lehtsaar.

Esitatud küsimusele vastates julgen vastata oma juhtide ja ettevõtetega suhtlemise kogemuse pinnalt. Esmalt arvan, et lähisuhete mõju on seotud kultuuriga laiemalt. Põhja-Ameerikas juhiti minu tähelepanu korduvalt sellele, et Hiina firmad on tugevad just tänu peresuhetele. Individualistlikes kultuurides on lähisuhete mõju minu arvates kahetähenduslik.

Lähisuhete võimalik negatiivne mõju võib avalduda kolmel erineval viisil. Esiteks rollisegaduse kaudu, mis tähendab, et osapooled ei saa päris täpselt aru, kes nad üksteise jaoks on. Teiseks võivad pinged ühes valdkonnas hakata mõjutama tegutsemist teises valdkonnas. Kolmandaks kinnitavad uuringud, et liigselt lähedased ja kokkuliidetud meeskonnad muutuvad vähemefektiivseteks. Nähtust, kus üksmeele püüd ja olulised lähisuhted varjutavad riskikäitumise ja ratsionaalsed otsused, nimetatakse grupimõtlemiseks (groupthink).

Lähisuhete positiivne mõju väljendub selles, et tugevate lähisuhete puhul on osapoolte vahel välja kujunenud usaldus, mis toetab ka tööalaste otsuste langetamist ja riskide võtmist. Oluline on ka meie tunne, mis aitab konflikte lahendada ja tegemisi mõtestada isiklikust laiema mõiste kaudu. Väljakujunenud lähisuhted tähendavad ka seda, et me teame, kellega koos töötame. Aeg kulub asja peale, mitte tundmaõppimise ja suhete selgitamise peale.

Minule küll meeldib töötada inimeste seas, keda ma tunnen ja usaldan.

 

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Bestsalesi sotsiaalmeedias

RSS

Valdkonna tööpakkumised

FITEK otsib potentsiaalikat MÜÜGITALENTI

Tripod Grupp OÜ

16. detsember 2018

OMNIVA otsib INFOÄRI MÜÜGIJUHTI

Eesti Post AS

16. detsember 2018

Teabevara