Juht pole vaid ametinimetus, tegu on suhtumisega

Kuidas olla juht, kui ametinimetuse järgi sa seda pole? Forbes annab seitse soovitust, kuidas endas välja tuua juhile omased tunnused, kirjutab Äripäev.

Kalkuleeri ning julge võtta riske. Tavalised töötajad teevad reeglina seda, mis neile öeldakse ning püüavad oma ülesannetega hakkama saada. Liidrid aga julgevad minna riskile ning võtavad lahendamiseks mõnevõrra keerulisemaid probleeme, neid, mida enamik inimesi hea meelega väldiks. Liidri üheks omaduseks on teda häirivate aspektide väljaütlemine, mitte vait olemine ning vooluga kaasa minemine. Ta suudab analüüsida, mida tema töö laiemas kontekstis tähendab ning missugust mõju avaldab. Liider käitub strateegiliselt ning on hea analüüsivõimega. Samuti julgeb liider oma ülemusele teha ettepanekuid, mis ei pruugigi esmapilgul olla otseselt seotud tema tööga.

Tunnusta teisi. Liider ei otsi teistelt tunnustust, vastupidi, ta pakub seda teistele. Selleks, et kolleege tunnustada, ei pea nende ülemus olema. Samas aitab kolleegide tunnustamine silma paista ning näitab, et liidrile on oluline positiivse tagasiside andmine, et motiveerida töötajaid.

Ole initsiatiivikas! Liidrile pole tarvis, et talle tööülesanded kätte jagatakse, ta leiab neid endale ise. Talle ei meeldi status quo, kõik peab olema pidevas liikumises. Liider on uuendusmeelne.

Kiirga optimismi! Liidrid ei allu kuulujuttudele ega osale verbaalsetes kaklustes, samuti ei lase nad end mõjutada negatiivsest suhtumisest. Nad püsivad fokuseerituna ning säilitavad usu oma võimetesse. Positiivsus on ligitõmbav ning ühtlasi paljudes äriringkondades ka teistest eristav omadus. Naerata, püüa olla heas tujus ning kogu enda ümber samasuguse suhtumisega inimesi.

Ära takerdu hierarhiasse. Liidrid mõtlevad kaugemale oma rollist, funktsioonist ning osakonnast, kus nad töötavad. Näiteks tunneb ettevõtte finantsosas töötav liidri omadustega inimene huvi selle vastu, mis toimub firma tootearendusosakonnas. Võimalusel püüab liider osaleda erinevates üleettevõttelistes tegevustes, veel parem, neid ise algatada. Forbesi toimetaja William Arruda kirjutab ühest naisest, kes hakkas kontoris juurutama rohelist mõtteviisi. Seejärel jõudis tema algatus laiema ringkonnani, lõpuks teadis asjast kogu organisatsioon. Selles valdkonnas hakati teda tundma kui liidrit.

Näita oma liidrioskusi väljaspool tööd. Liider tuleks olla ka väljaspool tööaega ehk siis mitte tavapärasest kella üheksast hommikul viieni õhtul. Algata projekte ja ideid. Liidriks olemine ei pea jääma ainult tööseinte vahele.

Õpeta teisi. Hea nipp oma liidrikultuse väljakujundamisel on ka nii-öelda mentoriprogrammi väljakujundamine. Analüüsi, kas on midagi, mida sa hästi oskad, ent milles jääb su ülemustel vajaka? Näiteks võib see olla sotsiaalmeedia kasutamine: kui sul on see käpas, ent bossil jääb teadmistest ja oskustest puudu, aita teda. Nii oled sa kohe tipule sammu võrra lähemal.

Forbes võtab kokku, et liidriks olemiseks pole tarvis vastavat ametinimetust, tegu on suhtumisega. Kui sul on perspektiiv, mis ulatub oluliselt kaugemale kui su igapäevased tööd-toimetamised, aitab see demonstreerida liidriomadusi isegi siis, kui sul vastav ametinimetus puudub.

Allikas: Äripäev

Osale arutelus

  • Pille Ivask

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Bestsalesi sotsiaalmeedias

RSS

Valdkonna tööpakkumised

Tule ja ole TNT MÜÜGIHÄÄL

Manpower OÜ

22. november 2018

RICKMAN TRADE otsib EESTI TURU MÜÜGIJUHTI

Ariko Reserv OÜ

30. november 2018

Teabevara