Kui müüd, siis kontrolli enne kellele

Mariko Rukholm
KredEx Krediidikindlustuse juhatuse liige Mariko Rukholm

Aprillis jõudis Radari vahendusel avalikkuse ette lugu BEC-skeemist, mille tõttu kaotas Eesti ettevõte Baltic Forest Products OÜ 75 000 eurot. Väidetavalt on BEC-skeemiga raha kaotanud ca 40 Eesti ettevõtet. Kuidas pettusi ära hoida, räägib oma kogemuste põhjal KredEx Krediidikindlustuse juhatuse liige Mariko Rukholm.

Kui sageli KredEx Krediidikindlustus selliste olukordadega oma klientide puhul kokku puutub ja on ka õnnestunud mõni pettus ära hoida?

Aastate jooksul oleme tuvastanud küll mõned potentsiaalsed BEC-petuskeemid oma klientide puhul juhuslikult ja aidanud mõne kahju ilmset ära hoida, kuid siin on oluline märkida, et tagantjärgi krediidikindlus antud juhul ei oleks aidanud.

Miks?

BEC skeemi puhul nö varastab keegi tugeva ettevõtte identiteedi, tellib tema nimel kauba ja on juhtumeid, kus ta saab ka kauba kätte. Müüja küsib heauskselt krediidilimiidi tugevale ettevõttele, mille ta ka tõenäoliselt saab, kuid kui raha ei laeku ja ühel hetkel minnakse tasumist nõudma, siis tugev ettevõtte ei tunnista oma nõuet ja sisuliselt neilt ei ole alust tasumist nõuda. Kindlasti aitab krediidikindlustus selliseid juhtumeid ennetada, sest kliendi kohta tehakse taustauuring, milles vaadatakse kliendi majanduslikku tausta, ärikeskkonda ja varasemat teavet, mis kättesaadavatest andmebaasidest tehingu sõlmimisel oluline on.

Milline on petturi tüüpiline profiil?

Märke, mille järgi oleme aidanud kliendil pettusi vältida, on olnud erinevaid ja siit tulevad ka soovitused, millele tähelepanu pöörata. Üldjuhul võtavad suured ostjad tehinguga seotud otsuste langetamiseks aega ja püüavad saada kokkuleppeid headel tingimustel, suur tagant kiirustamine võiks tähelepanu pälvida. Samuti tasub tähele panna, kui ostja ise soovitab müüjal võtta krediidikindlustuse, et müügiga seotud võimalikku riski maandada. Ka asjaolu, et müüja poole pöördub suure ettevõtte tegevjuht, et teha ostutellimus, võiks tekitada kahtlust, sest üldjuhul on selliseks suhtluseks ettevõtetes eraldi spetsialistid või vahetasandi juhid. Ja kindlasti tuleks olla tähelepanelik nii kontaktisiku kui ka tema kontaktandmete tasuta suhtes, alustades tavalisest internetiotsingust - kas päringu saatja e-posti aadress ja nimi klapivad ettevõtte kodulehel ja äriregistrites oleva infoga jne.

Kui Eesti ettevõtetest on kannatajaid ca 40 ringis, siis milline on Euroopa statistika?

Raportite väitel on erinevate BEC-skeemide lõksu on langenud ettevõtjaid enam kui 130 riigist.

 

Osale arutelus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Bestsalesi sotsiaalmeedias

RSS

Valdkonna tööpakkumised

FITEK otsib potentsiaalikat MÜÜGITALENTI

Tripod Grupp OÜ

16. detsember 2018

OMNIVA otsib INFOÄRI MÜÜGIJUHTI

Eesti Post AS

16. detsember 2018

Teabevara