Aira Tammemäe • 14 november 2012

Fontes: müügitalentide palk on 3800 eurot

Müügitalentide palgatase on Eestis kuni 3800 eurot, talentidest müügijuhtide palgatase kuni 4500 eurot. Fontese tasutiimi juht Irja Rae avaldas Best Sales seminaril „Kuidas leida müügitalente?” tippmüüjate palganumbrid.

Seminari ettekannetest jäi üldiselt kõlama arvamus, et müügitalendi  otsingutel tuleks enam tähelepanu pöörata isiksuseomadustele ja vähem töökogemusele ja haridusele. Irja Rae sellega päriselt ei nõustu. „Olenevalt valdkonnast on siiski oluline ka töökogemus ja haridus. Tehnilistel aladel pole võimalik ilma valdkonda põhjalikult tundmata edukat müüki teha," arvas ta. 

Kui palju müügitalent teenib, sõltub kõigepealt sellest, millises sektoris ta töötab. „Üldine kõrgem palgatase on ravimifirmades. Sel aastal on IT lahenduste müük lükanud pangad palgataseme rivis kolmandale kohale,” toob Rae välja kolm kõige kõrgema palgatasemega valdkonda.

Kõrgemat palka saavad küsida need müügitalendid, kes tulevad sektorist , kus müük hästi toimib. „Turul ostetakse sektori kogemust. Kui teatakse, et sektoris on hästi  toimivad müügimudelid on ka sealt värvates palgapakkumine kõrgem,” toob Rae näite.

Uue müügitöötaja värbamisel oleneb palgapakkumine ka sellest, kas ollakse valmis minema individuaalsele kokkuleppele või on ettevõttes fikseeritud palgaastmestik. „Uuring näitab, et 37% ettevõtetest on valmis minema üldkehtivast palgatasemest 10% üles ja 34% on valmis tegema  individuaalkokkuleppeid. Seda muidugi juhul, kui tõesti on tegemist tippmüüjaga,” rääkis Rae palgapakkumiste tasemest müügitalentide värbamisel.

Uuringu järgi pakub 22%  organisatsioonidest komisjoni tüüpi boonuseid, mis tähendab seda et põhipalga osa on väike või puudub üldse. Suuremalt jaolt on siiski tegemist kombineeritud palgasüsteemiga, kus tulemuspalk moodustab mingi osa töötasust. Rae sõnul on viimasel aastal tõusnud teravamalt esile tulemuspalga lae fikseerimise teema „Põhitrend on see, et tulemuspalgale seatakse ülemine piir.  Küsitletud ettevõtetest 67% on see lagi olemas.

Eraldi teemana on tõstatunud küsimus, mille eest ettevõte müügitöötajale põhipalka maksab. „Kui enne masuaega oli põhipalk nö „kohale ilmumise tasu”, siis nüüd tahetakse ka põhipalga eest tulemust ja panust. Tulemuspalka makstakse pigem erakorraliste tulemuste eest,” kirjeldas Rae muutusi.

Ettevõtted ei maksa töötajatele samaaegselt tulemuspalka lühiajaliste ja pikaajaliste tulemuste eest, pigem on tulemustasu arvestamise aluseks kas üks või teine.

Müügivaldkonnas tuleb suur osa töötasust läbi tulemuspalga. Selle tase sõltub otseselt müügitulemusest. Põhipalga tase sõltub samas kahest asjaolust: millise kvalifikatsiooniga on töötaja ja milline on sektori palgatase turul. Viimasel ajal on palgatasemetes toimunud märkimisväärsed muutused. „Aastal 2012 tõusis müügitööde põhipalk 6%, muutuvpalga osakaal on vähenenud. Muutuvpalga osakaal on suurem müügiesindaja tasemel müüki teostavatel inimestel. Oma uuringus klassifitseerime müügi tööperesse need tööd, mis tegelevad teistele organisatsioonidele toodete ja teenuste müügiga," avab Rae uuringu sisu. Jaekaubanduse ning klienditeeninduse jaoks on oma tööpere. Müügi tööperes jaotuvad tööd 8-le tasemele – esimesed 5 on spetsialisti tööd, kes teevad erineva keerukusega aktiivmüüki,  tasemetele 6 – 8 klassifitseerime juhid. "Esimestel tasemetel moodustab tulemuspalk keskmiselt 22% töötaja aasta kogupalgast. Mida kõrgem tase, seda väiksem on tulemuspalga osakaal, müügijuhi ja müügidirektori tasemel on see pelgalt 10% kandis.” andis Rae ülevaate tulemustasude osakaalust.

Fontese palgaturu uuring näitab, et müügitöötajatele palkade tase on aastal 2012 viimase viie aasta kõrgeim.

Vaadates müügitalentide palgataset võrrelduna palgaturu uuringu numbritega, on tulemus märkimisväärselt erinev. „Kui talendid on sisseostetud ja kogemusega inimesed, siis keskmisele mediaanile võite ca 40% juurde arvestada. Mediaan on keskmine palk asendi järgi, 50% palkadest on suuremad ning 50% väiksemad. Kuna olen ise tegelenud personaliotsinguga tean, et need palgad, mida küsivad „nimega ja tuntud“ sisseostetud inimesed ei mahu palgauuringu statistikasse sageli ära. Nad ei otsi tööd, neile pakutakse tööd,” tõi Rae välja müügitalentide oluliselt kõrgema palgaootuse ja rõhutas samas, et kõik töötajad, kes peavad ennast talendiks ja küsivad vastavat palka ei pruugi tegelikult talenditasemeni uues rollis ja ettevõttes küündida.

Müügitalente on Eestis vähe ja ettevõttele kasulikum on oma talendid ise leida ja kasvatada ning neid siis vääriliselt tasustada.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111