Aira Tammemäe • 23 jaanuar 2013

Rimi talupood on päästerõngas väiketootjale

Aasta tagasi käima lükatud eestimaise talutoodangu müük Rimi jaeketis on nii tarbijate kui tootjate poolt heaks kiidetud. Väiketalude jaoks on see parim müügikoht.

Esimese talupoe "Talu toidab" käivitas Rimi oma müügipinnal 2011. aasta kevadel Haabersti supermarketis. Tänaseks on lisandunud veel kaks talupoodi, Mustakivi Rimis ning eelmise aasta detsembris Ülemiste Rimis.

Idee talupoe avamiseks pärineb Rimilt endalt. "Partneri leidsime koostöös põllumajandustootajate esindajaga. Talupoe eestvedajad on Merit Mikk ja Margus Lille, kellega on meil tänaseks välja kujunenud väga hea koostöö," selgitab AS Rimi Eesti Food ostudirektor Vaido Padumäe. Talupoe eestvedaja on osaühing Talu Toidab.

Möödunud nädalavahetusel kiitsid Ülemiste Rimi talupoe külastajad kauba valikut ja kvaliteeti. "Väljapanek on kodune. Juba üksnes suitsuliha lõhn tekitab ostusoovi," kommenteeris üks uudistaja. Palju kiidusõnu said näiteks ehedalt liivased porgandid, mis on üks talupoe müügihittidest. "Hea mõte, et Rimi on eraldanud talutoodangule eraldi müügipinna. Muidu kaoks väärt kraam poelettidele ära," toob ostja näite.

Harjumaal tegutsev Niliske Talu müüb "Talu toidab" lettidel erinevaid mahlu.  Perenaine Krista Kanniste rõhutab, et talupidajale on kõik jaemüügiga seonduv uus. "Meie oleme ju lihtsalt põldu harinud. Nüüd on võtmeküsimuseks see, kuidas luua toode ja siis ka maha müüa. See on uus teadmine, õpime iga päev. Sellega kaasnevad uued riskid, näiteks lisakulud: triipkood, vajalikud toiduainete analüüsid. Võistlus käib suurte tootjatega," kirjeldab ta väiketootja väljakutseid. Väikesel tootjal on raske oma kaupa suuresse jaekettidesse saada, sest kogused väikesed.  "Selle Rimi projekti raames on tehtud tellimuste esitamine ja kauba üleandmine lihtsaks. Suhtumine on inimlik, ei nõuta suure vastutusega mahukaid lepinguid. Kõik on lihtne ja arusaadav," toob Kanniste välja "Talu toidab" projekti plussid. 

Kaubad Rimi talupoodidesse ostetakse otse tootejatelt ning ka TÜ Eesti Mahe kaudu. Järveotsa Vutifarmi juhataja Lembit Liivamägi hinnangul on talupood supermarketis väga hea leid. "Tingimused on võrreldes Rimi endaga pigem leebemad. Meie läbimüügid järjest suurenevad," kirjeldab Liivamägi.

Rimi müügipinnal asuvas talupoes on populaarsed kõik piimatooted. "Hästi lähevad kaubaks ka kodumaised puu-ja köögiviljad. 2012. aasta popimad talupoe tooted olid näiteks mahemunad ja -piim, taluporgand ja -õun, mahelihaveise hakkliha ja Vana-Peetri maitsetaimed," toob Rimi ostudirekor mõned näited.

Ojametsa Peetri Talu müüb "Talu toidab" müügipinnal 

porgandeid. "Pakume seal ainult I klassi kaupa, umbes kolmandik meie kõrgema klassi toodangust müüakse läbi Rimi talupoe. Hinnatase on sama, mis Euroopas ja oleme väga rahul," kommenteerib ainult porgandikasvatamisele spetsialiseerunud tootja Endel Ojamets . "Majandan ennast täielikult ära ühe kultuuriga. Laieneda ei plaani, aga investeerime ikka tasapisi. Eestis on köögiviljakasvatajatest alles ehk 10%."

Arvestatav hulk Rimi talupoe toodangust pärineb mahetootjatelt. Pajumäe Talu peremees Arvo Veidenberg  tarnib Rimile mahe piimatooteid. "Me müüme oma kaupa kokku 140 kohas. Oleme esindatud kõigis kettides peale Maxima ja Säästumarketi. Nüüd küsitakse juba meie käest kaupa, ei otsigi enam ise väljundit. Kasvud on tulnud tänu toorpiima populaarsusele. Soomlased käisid meie juures õppimas, kuidas toorpiima turustada," kirjeldab ta. Populaarne toorpiim moodustab 26,5% talu müügikäibest. Toorpiima realiseerimisaeg on 4 päeva. Esmaspäeval tõi Pajumäe talu Tallinnasse müüki 1200 liitrit toorpiima. "Hakkame kaupa laiali vedama 4 korda nädalas. See on oluline edasiminek," on Veidenberg tulemustega rahul. Rimi talupoes tehakse ligikaudu 13% Pajumäe Talu müügikäibest,

Rimi talupoe külastaja peab arvestama, et valdavalt väiketaludes valminud toodang on mõnevõrra kallim Rimi analoogkaupadest. "Hinnavahe sõltub konkreetsest kategooriast ja tootest. Mõnel puhul võib talukaup olla 10 - 15% kallim, aga on ka tooteid, mille hinnavahe võrreldes tavasortimendiga veel suurem," viitab Padumäe. Pisut kallim hind on tingitud sellest, et talupoe kaup pärineb tagasihoidlike tootmismahtudega väiketootjatelt ning on enamasti valminud käsitöönduslikult. "Samas, talupoes saame pakkuda kaupa, mida Rimi tavasortimendis polegi, sellised on näiteks erinevad mahelihad," lisab ta.

Talupoodide lisandumine teistesse Rimi kauplustesse sõltub tootjate võimalustest."Meie partnerite jaoks tähendab täiendavate talupoodide lisandumine uute tarnijate leidmist, kuna paraku väiketootjad väga suuri koguseid ei paku," seab Padumäe sõnul tootmismaht laienemisele omad piirangud.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111