Aira Tammemäe • 29 jaanuar 2013

EMT paketiorjusest vabaks 900 euroga

EMT-s on 2012. aasta jaanuaris sõlmitud iPhone paketi ennetähtaegse lõpetamise tasu 900 eurot sõltumata sellest, kas leping soovitakse lõpetada 1 kuu või 23 kuud peale lepingu sõlmimist.

Jutt käib EMT paketist Nuti6, mis sisaldab 0 sissemaksega iPhone´i ja mille igakuine tasu on 57 eurot. Aastaga on EMT saanud tasusid 684 eurot. Kui nüüd leping lõpetada, tuleb tasuda lisaks käitlustasu 900 eurot. Äripäeva müügiveeb Best Sales küsis, mida turul sellest arvatakse.

Mida te sellisest "käitlustasust" arvate?

Kui suur oleks teie arvates õiglane tasu lepingu ennetähtaegse lõpetamise korral?

Apple ametliku edasimüüja Valge Klaar OÜ omanik ja EMT klient Heiti Kender :

Mida siinkohal õiglaseks pidada? Sõltub, milline kasu kliendile või kahju müüjale on ennetähtaegse lõpetamisega seotud. Tuleb arvestada, et iPhone puhul on EMT lepingipartneriks maailma kõige suurem firma. Siin võib arvata, et lepingu tingimused on suurema poolt paika pandud. Eks EMT-ga lepingu sõlminud klient peaks teadma, millega ta ennast seob. Igal juhul on odavam lukuvaba iPhone kohe välja osta . Näiteks aasta vanuse iPhone turuhind on ca 599 eurot. Iga uue mudeli turule tulek langetab vanema mudeli hinda 100 euro võrra. Samas tekib EMT-l telefoni müües garantiikohustus.

Konsultant Indrek Saul: Ju peab klient planeeritud kasumi kinni maksma. Siinkohal on käitlustasu eksitav mõiste. Asju võiks nimetada õigete nimedega . See ei ole läbipaistev tehing ja sellised asjad tekitavad alati probleeme. Saan aru, kui kohustusega lepingu lõpetamine on pahatahtlik, aga kui ei jää muud üle... Leppetrahvi küsimine on iseenesest õigustatud. Küsitav on, kas summa on õiglane. Kui suur summa oleks õiglane? Mulle tundub, et 900 eurot trahvi maksta on ehk esimesel kuul lepingut katkestades õiglane, aga 23 kuu järel küll mitte. EMT võib endale sellise tingimusega probleeme tekitada. Viitaks siinkohal Võlaõigusseaduse nn alusetu rikastumise klauslile. Minul endal, muide, ei ole nutitelefoni ja ei tule ka seni, kuni minu telefon töötab. Sellega (Nokia e66) saab vähemalt rääkida.

Copenhagen School of Design and Technology ü liõpilane Keit Kollo: Ma arvan, et 900 eurot "käsitlustasu" on kindlasti ülemääraselt suur summa, arvestades, et uus iPhone maksab tunduvalt vähem. Mina näeksin pigem proportsionaalselt kahanevat tasu, mis arvestab telefoni jääkväärtust ja lepingu lõpetamise aega.

GoTraveli juht Matti Pruul:

Ma ei tea kui palju on Apple nende tasude osas EMTle ettekirjutusi teinud. Kui see käitlustasu on pelgalt EMT poolt pandud, siis tundub küll ebamõistlikult suur. Ühe kuu tasu oleks õiglane hüvitis ennetähtaegse lõpetamise eest. Minul on arve näiteks ca 60 eurot kuus . Ma ei usu mingeid kohustuslikke asju. Näiteks, et pead oma kaasaga kohustusest koos elama või kohustusest tööl käima. Sellest ei tule head nahka. Kliendiks olemise rõõm võib ju ajas muutuda, näiteks teenuse kvaliteedist tingituna. Sel juhul mingit ülisuurt trahvi kohustusliku kliendiksolemise eest maksta on ikka kentsakas küll.

Best Sales on palunud loole kommentaari ka EMT-lt.

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111