Siim Salme • 9 jaanuar 2012

Salme: aktiivse müügitöö kogemus puudub väga paljudes firmades

Andmebaase ja registreid müüv ning arendav JM Corporationi Balti turgude juht Siim Salme andis mõista, et ta on nõus ASi Wendre väliseestlasest omaniku Peter Hundiga.

Väga paljudes Eesti ettevõtetes puudub aktiivse müügitöö kogemus. Eriti just sellistes, kus headel aegadel on harjutud klienti teenindama. Nüüd, kui ajad on muutunud natukene kehvemaks, konkurents turul on tihedam ja rahvusvaheline, tuleks olla ise aktiivne, mitte niivõrd loota sellele, et küll keegi saadab e-maili või helistab ning avaldab kohest ostusoovi. See on liigne optimism ja paraku selle lootuses suur osa "müüjatest" tööd teebki. Kirjeldatud roll on aga klienditeenindajale omane. Aktiivse müüja tööks on siiski ettevõtte toodete ja teenuste läbimüügi kasvatamine. 

Vahet ei ole, kas rääkida müümisest kohalikul turul või eksport-turgudele; iga kogemusega müügikoolitaja õpetab, et klientidega tuleb ise pidevalt aktiivselt suhelda! Eksport-turgudele müümise teeb veelgi keerulisemaks see, et ei tunta piisavalt sealset kultuuri või ei räägita sealset keelt. Ka siinkohal on rohi olemas!

Kui EAS pakub ettevõtetele rahalist tuge uute eksport-turgude avamiseks, siis meie 17aastase müügi- ja turunduskogemusega ettevõte JM Tieto on fokusseerinud oma tegevuse ettevõtete kliendibaasi suurendamisele läbi reaalse tegevuse. Ehk analüüsime üheskoos kliendiga, kes võiksid olla nende suurima potentsiaaliga klientideks erinevatel turgudel, koostame vastavad sihtgrupid ja kooskõlastame müügi- ja/või ekspordimeeskonnaga informatsiooni, mille järgi nad saavad teha vahet, kas tegemist on kliendiga ning millised on selle kliendi vajadused.

Kuna JM-il on vastav kogemus ning kompentents Skandinaavia, Venemaa ja Balti turgudelt olemas, siis kasutame erinevaid suhtluskanaleid (telefon, e-mail – suhtleme loomulikult kohalikus keeles) potentsiaalse sihtgrupiga suhtlemiseks ja selgitamaks välja õiged kontakstisikud ning ettevõtte vajadused ja rahuolu olemasolevate toodete/teenustega. Tekkinud "kuumad liidid" antakse edasi koheselt müügimeeskonnale, kes juba oskavad täpsemalt rääkida oma toodetest ja teenustest. Selline strateegiliselt ärajaotatud tegevus võtab müüjate tööst ära "külma" klientide otsimisele kuluva aja- ja energiakulu, mis paljudele headele müüjatele ei sobigi. Kogu tegevust toetab reaalajas selleks spetsiaalselt loodud tööriist - CRM. 

Kahjuks ei ole selline koostöömudel Eestis laialdaselt kasutatav, sest tahetakse võimalikult palju ise ära teha ja fookus on kerge kaduma.

Mõned Eesti ettevõtted on ka kasutanud kirjeldatud presales-mudelit ehk tegelenud potentsiaalse sihtgrupi kaardistamise, vajaduste selgitamise ning koostööks motiveerimisega. Mul tulevad meelde Alexela Oil, Kinnisvarateenindus ja Pristis, kes kasutavad kirjeldatud strateegiat uute äriklientide leidmiseks Eestis. Eksport-turgudele müüvad teiste seas edukalt oma tooteid Eesti Vanglatööstus, Rehpol ning Balteco Mööbel.

 

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111