9. märts 2012
Jaga lugu:

Kas osta kommunikatsiooni- ja IT-teenused sisse või ehitada ise?

Best Sales algatas arutluse teemal, kas firmadel tasub telefonimüügi teenus sisse osta või luua selleks tiim oma majas. Nüüd mõtiskleme teemal, kas osta IT-teenused sisse või ehitada ise.

Aastaid on infotehnoloogia vallas räägitud teenuste sisseostmisest isetegemise asemel. Viimasel ajal on mõisted muutunud ja räägitakse pilveteenustest, kuid mõte jääb siiski samaks – mitte ehitada oma süsteeme, vaid osta vajalikud lahendused sisse, olgu siis lähedal või kaugel asuva teenusepakkuja käest.

Seda IT vallas üldiselt aktsepteeritud suundumust on agaralt ära kasutanud ka telefonioperaatorid, suunates ettevõtteid oma telefonisüsteemidest loobuma. Üldine poolehoid IT-ressursside rentimisele ja pilveteenustele ju toetab seda ideed!

Ehkki strateegilises plaanis ei peaks tänapäeval enam ettevõtte IT-d ja sidelahendusi eraldi vaatama – on ju tehnoloogiad vägagi põimunud – on sidelahendused teenuse sisseostmise mõistes siiski vägagi erinevad.

Medali teine külgErinevalt klassikalistest sisseostetatavatest IT-teenustest nagu e-maili lahendus või dokumendihaldus, ei tohi telefonisüsteemi sisseostmisel unustada järgmisi aspekte:

- Lahenduste erinevusIT-lahenduste puhul kasutatakse reeglina samu platvorme nii ise tehes kui teenusena sisse ostes. Heaks näiteks on meiliprogramm ja grupitöötarkvara MS Exchange. Seda platvormi on ettevõtted aastaid kasutanud majasiseselt, samuti on kohalikud IT-firmad osutanud sama lahendust teenusena ning nüüd on võimalik seda osta tõeilse pilveteenusena Office 365 raames. Lõppkasutaja jaoks on jätkuvalt tegemist täpselt sama lahendusega.Telefonilahenduste puhul on pilt oluliselt erinev – lahendused, mille baasil täna sideoperaatorid pakuvad nn centrex teenuseid, ei ole reeglina samad, mida turul pakutakse, et ehitada ettevõttesiseseid kaasaegseid ja efektiivseid telefonilahendusi. Maitse üle ei vaielda ja vajadused on erinevad, kuid reeglina on centrex platvormid disainitud „one size fits all“ põhimõttel.- Mida ostetakse?Ma ei oska täna nimetada ühtegi nö klassikalist IT-lahendust, mille puhul tasustatakse kasutust. Kui üldse, siis ainult kaudselt – palju gigabaite kasutusel on vms. Telefonilahendustega on lugu hoopis teine. Lahenduse omamise kulude kõrval tekib palju olulisem jooksev kulu sideteenuste igapäevasest kasutamisest. Siit ka kõige olulisem järeldus – otsust, millise sideoperaatori sideteenuseid ja millist lahendust kasutada, ei tohiks üheselt langetada.Viimane olukord tekib siis, kui pilveteenuse ehk telefoniside puhul on centrex teenuse osutajaks sideoperaator ise. Sellisesse „komplekti“ on juba eos sisse programmeeritud huvide ja motivatsiooni konflikt.Kujutage endale ette situatsiooni, et autokütus oleks ressurss, mida kütusemüüjad peaks aktiivselt müüma. Mida suured kütusemüüjad teekisd? Loomulikult asuksid nad ise rentima või liisima autosid (soovitavalt võimalikult odavaid), et saada rohkem kliente ning peaasjalikult selliseid, kes liiga ökonoomsed ei oleks. Ja loomulikult sätestaks selline „pakett“, et tankida tohib ainult sama ettevõtte tanklas. Ja nüüd kujutage sellise lepingu puhul ette kütusemüüja motivatsiooni Teie autot ökonoomsemaks sättida või Teile nõu anda, kuidas vähem kütust tarbida.Muuseas, sama nippi kasutati ju omal ajal ka mobiilsideturul – „võta telefon, aga 2 aastat kasutad ainult meie võrgu teenuseid“ vms. Tõsi küll, viimasel juhul oli juba ette teada, et kliendid „vabanevad“ peagi ja nende hoidmise nimel tuleb pingutada.Just sama asi juhtub täna ettevõttes, kes valib sideoperaatori  pakutava centrex teenuse. Ta kinnistab end konkreetsete piiratud võimaluste külge ning välistab võimaluse valida sideoperaatorit ja sideteenuste hindade osas läbi rääkida.

Vahendusjaam ehk PBX kõlab vanamoeliselt?Kuuldes täna kedagi väitmas, et omamine on parem kui pilveteenus, on esimene reaktsioon sellele kindlasti, et tegemist ei ole „eesrindliku arusaamaga“.

Sellise vale mulje vältimiseks tuleb seda väidet täpsustada.- Majutatud PBX ja centrex ei ole üks ja seesamaLoomulikult on mõistlik lahendusi rentida või liisida ja võib-olla ka majutada füüsiliselt ettevõttest väljapool, kuid seejuures tasub erinevalt centrexi kontseptsioonist säilitada valikuvabadus. Täna pakuvad ka eesrindlikud IT-ettevõtted telefonilahendusi pilveteenusena, sidumata seda seejuures kohustusliku sideteenuse pakkumisega. Sellisel juhul on teenuseosutaja motivatsioon samaväärne suvalise IT-lahenduse rentimisega – pakkuda parimat lahendust ja parimat tugiteenust, sest see on ainuke asi, mille eest klient maksab.- MS Lync Server 2010 on ka sisuliselt PBXVaevalt, et keegi julgeb Microsofti Unified Communication platvormi nimetada iganenud tehnoloogiaks. Viimase juurutamisega nö lõpuni minnes, st käivitades samal platvormil ka helistamisvõimalused, saab Lync Server lahendusest muuhulgas ka vahendusjaam ehk PBX. Sõltuvalt vajadustest võib Lync Server olla piisavaks lahenduseks iseseisvalt või ainult lisa telefonisüsteemile. Igal juhul saab seda loogiliselt kombineerida ikkagi ainult teise PBX süsteemiga. Isegi kiigates kõige uuemate lahendusevariantide poole ja võttes Lync Serveri kasutusele Office 365 pilvest, toimub soovi korral ühendus kohaliku telefonioperaatoriga täpselt niisamuti nagu „tavalise“ PBX-i puhul ehk sideteenuste osutaja valib klient.

Federation on tulevikCentrex teenuste ühe kaasaegse pooltargumendina tuuakse välja klientide omavahelise inetgreerituse lihtsus – olekuinfo nägemine ja otsekõned IP võrgus ettevõtete vahel. Samas sõltuvad need võimalused siiski teenuseosutaja suvast ehk võivad mitte realiseeruda.

Pigem on universaalseks lahenduseks tulevikus nn Federation mehhanismid, mis võimaldavad otsesuhtlust erinevate süsteemide vahel lahendusi omavahel sidumata ning iseseisvust kaotamata. Eesti keeles sobiks Federation vasteks ehk „vabatahtlik ühendus“ või lühendatud „vabaliit“, mis seda olukorda päris hästi kirjeldab – otsesuhtlus on võimalik sõltumata kolmandatest osapooltest ning seejuures ei ole vaja lahendusi ega võrke omavahel ühendada. Nii säilitatakse iseseisvus.

Tänapäevaseid kommunikatsioonilahendusi on suhteliselt lootusetu IT-lahendustest eraldi vaadata. Seega on ka üsna loogiline, et telefonilahendusi pakuvad pigem IT-ettevõtted ning sideoperaatorid osutavad sideteenuseid. Selliselt lähenedes kindlustab ettevõte omale kaks motiveeritud partnerit ning tulemuseks on kindlasti paremad ja tõhusamad lahendused.

Autor: Tarmo Reineberg

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt