Aarne Leisalu • 25. september 2012
Jaga lugu:

Väikeettevõtja, kasuta veebioksjonit!

Väike- ja mikroettevõtjale on sageli kõige olulisemaks ja raskemaks väljakutseks oma toote või teenusega potentsiaalse ostjani jõudmine.   Millised on Interneti võimalused ja palju see maksab?

Pakkumine

Oma kaupade/teenuste pakkumised saab üles „riputada“ sellistesse üldistesse kauba (ka teenuste) müügi, ostu ja vahetuse veebiportaalidesse, nagu www.kuldnebörs.ee, www.soov.ee, www.okidoki.ee, www.hydra.ee, www.kiire.ee, www.laat.ee, www.pakkumised.ee jms. Kuldse Börs’iga analoogne veebiportaal Soomes on www.keltainenporssi.fi, Soov’il on analoogsed portaalid väga paljudes maades, mille kasutamine nõuab siiski kohaliku keele oskust. Soov’is on ka võimalik avada oma ettevõtte e-pood.Kaubaspetsiifilised müügi vahendamise veebiportaalid (nt. www.auto24.ee, www.city24.ee, www.kv.ee, www.ehitusabi.ee, www.mototehnika.ee, www.rasketehnika.ee, www.veetehnika.ee, www.living.ee jt. Soomes: www.oikotie.fi, www.rakentaja.fijt.) on üldjuhul tasulised.

Vajalik on ennast portaalis registreerida, leida kaubale (või teenusele) sobilik rubriik, laadida sinna üles pakutava kauba (või teenuse) kirjeldus ning soovitavalt ka pildid, nõudmisel tasuda nt. pangalingi kaudu teenustasu ja jääda ootama potentsiaalsete klientide otsepöördumisi. Soovitav on eelnevalt uurida analoogse kauba pakkumishindu, püüda selle järgi määrata oma toote(või teenuse) esmane turusobilik hind. Seejärel jälgida ostuhuvi ning siis vajadusel pakkumishinda vastavalt korrigeerida. Üle peaks vaatama kindlasti ka portaali ülespandud ostusoovid.

Kui eraisikutele on seni enamike rubriikide kaupade (ja teenuste) pakkumiste vahendamine tasuta, siis ettevõtted peavad mõningal juhul arvestama teatava teenustasuga nt. Kuldne Börs kasseerib 2,90 eurot kahe nädala internetikuulutuse eest, koos paberlehe kuulutusega on hind 7,90 eurot. Soov’is on kuulutamine rubriigis „Äri“ 2 eurot (muudes rubriikides tasuta), portaalides Okidoki, Kiire, Laat on kuulutamine tasuta, pakkumised.ee määratletakse tasu klikkide arvu järgi. Soov’i e-poe tasud sõltuvad kuulutuste arvust, tasumine toimub igakuuliselt.

Sellised portaalid üldjuhul ei tegele maksetega, maksetingimuste ega tarnega – need tuleb kokku leppida otse ostjaga.Osades portaalides (nt. Soov) on siiski võimalik kasutada deposiitmakset (mille puhul saab müüja raha kätte alles tehingu lõpetamist st pärast kauba ostjani jõudmist).

Üldjuhul pole ülaltoodud portaalide võimalik müüa suuremaid kaubakoguseid, kuid samas on võimalik saada ettevõttele esmane käive ja saavutada samm-sammult turutunnetus ja -tuntus.

Kauplemine

Rohkemal määral on kauba (ja ka teenuste) müügile suunatud kauplemise veebikeskkonnad (Eestis nt www.osta.ee, Soomes www.huuto.net, rahvusvaheliselt laialt tuntud ingliskeelne dollaripõhine keskkond www.ebay.com jt), kus minimaalsest müügihinnaga võrdne või kõrgem tehingu hind kujuneb oksjonil tehtud kõrgeima pakkumise alusel. Oksjonite määratlemisel kirjeldatakse ka kauba tarne ja teenuse osutamise ning maksete tingimused. Võimalik on ka fikseeritud hinnaga müük analoogselt ülalpool kirjeldatule. Oksjoni väljakujunenud või pakkumise hinnaga müük ja tehingu tingimused on pooltele kohustuslikud. Nendest kinnipidamise jälgimiseks on käivitatud ulatuslik nö. sotsiaalse kontrolli süsteem, kus tehingu pooled saavad kõigile portaali kasutajatele avalikult kommenteerida ja hinnata tehingu toimumist ja kvaliteeti. Portaali haldajad on endale võtnud õigused „karistada“ kasutusreeglite rikkujaid. Siiski ei võta nad vastutust tehingute toimumise kvaliteedi eest.

Kasutusel on mitmed maksevõimalused nt. saab maksta müüjale otse internetipanga kaudu või oluliselt turvalisema deposiitmaksega. Maksete tagamiseks ja kiirendamiseks saab kasutada ka portaalisisest pangandust. eBay’s saab lisaks kasutada ka mitmeid rahvusvahelisi maksevõimalusi sh. krediitkaardi, PayPal jm. analoogseid makseid. Lisaks on aBay’s ka korraldatud kauba ülemaailmse kohaletoimetamise süsteem ning kauba transpordi kulu saab lülitada tehinguhinda.

Kõikides nimetatud kauplemisportaalides kuulutamine ja müümine on tasuline sh. tasuline on nii oksjoni või müügipakkumise ülespanek ja tasuda tuleb teatav protsent eduka müügitehingu mahult. Näiteks Osta’s on oksjoni alustustasu 0,06 – 0,77 eurot (5 esimest tehingut alustustasuta), tehingutasu 5 – 9% (sõidukite ja kinnisvara kategoorias 9,97 eurot ilma tehingutasu nõudmata), suuremate tehingumahtude korral alaneb see 1%ni, müügipakkumiste ülespanemise vahendustasu on 0,64 eurot, mõnes kategoorias kuni 1,6 eurot. eBays’ on tehingu tasu 1 - 9% tehingu maksumusest, maksimaalselt 250 USD ning kuni 50 oksjonit kuus saab üles laadida tasuta.

Olemas on ka mitmed toote ja teenusespetsiifilised kauplemise keskkonnad. Näiteks saab sobivaima kaupade kohaletoimetaja valida oksjonikeskkonnas www.ostavedu.ee.

Turustus

Ekspordipotentsiaali  ja -tootega ettevõtja ei tohiks jätta kasutamata oma kaupade rahvusvahelise tasuta turustuse võimalust EASi poolt hallatava ja rahvusvaheliselt turundatava Eesti ettevõtete toodete ja teenuste pakkumise ning partneriotsingu ingliskeelse turustusportaali www.tradewithEstonia.com kaudu. Selleks on vajalik portaalis registreeruda ja vastavalt eestikeelsetele juhenditele kirjeldada ingliskeelsena oma ettevõte ja eesmärgid, võimalikult täpselt tooted, nende omadused ja turueelised, jms. Peale EAS poolset kirjelduse ülevaatamist pannakse kuulutus kirjeldus portaali üles või saadetakse palve kirjelduse korrigeerimiseks. Kirjeldus säilib portaalis aasta st. vähemalt kord aastas on vaja seda täiendada. Portaali kaudu saab ka otsida partnereid nii ettevõttele kui kaupade edasimüügiks.

Paljudes eelnimetud kauba vahenduse ja kauplemise ning ka paljudes muudes üldkasutatavates infoportaalides (www.delfi.ee, www.everyday.ee jms) on võimalik oma pakkumisi eritasu eest esile tõsta, aga ka bannereid ja kuulutusi avaldada.

 

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt