Ingmar Saksing • 11. veebruar 2013
Jaga lugu:

Kannapööre üürisuhetes

Muutunud majanduskeskkond on jäädavalt muutnud tarbijakäitumist üürisuhetes. Kodu ostmise kõrval on uus normaalsus selle üürimine.

Veel viis aastat tagasi oli üldise majandusõitsengu taustal korteri üürimine viimane päästerõngas kõigile neile, kellel kinnisvara ostmine ei õnnestunud või uue ostetud kodu ehitus venis. Kuigi teatud määral ja ulatuses oli aktsepteeritav ka suvekodu üürimine, oli lõputult kasvavate hindade ja ülimadalate intresside taustal vajalik üürimist sõpradele ja tuttavatele selgitada.

Eesti ühiskonna koduga seotud arusaamad oli selgelt seotud kinnisvara omamisega. Üürimist varjutas kuni majanduslanguse alguseni sundüürnike probleemistik ja teadmine, et tähtajalist kokkulepet korteri või elamu kasutamiseks eelistab vaid vähemkindlustatud osa elanikonnast.

Muutused väärtushinnangutes 

Järsult langusesse sööstnud kinnisvaraturg ning sellele järgnenud majanduskriis tegid aga lisaks paljudele teistele valdkondadele kannapöörde ka üürisuhetes. Sarnaselt tänase koduse toiduvalmistamise eelistamisega on nüüdsest ka keskmise või suurema sissetuleku puhul igati aktsepteeritav kinnisvara üürimine. Nii nagu autode puhul ei peeta enam oluliseks, kas see on ostetud või liisitud, ei tehta seda nüüd ka elukoha vahetamisel.

Selline põhimõtteline muutus üürisuhetes tuleneb nii väärtushinnangute muutusest, projektipõhiste töökohtade laiemast levikust kui ka inimeste suurenenud liikumisest. Kõik eelnev on toonud üüriturule pikemad lepingud ja kõrgemad nõuded kvaliteedile.

Vajalikud muutused seadustes

Muutunud inimestevahelised suhted vajavad muutusi ka õigussuhetes. Pikemad üürilepingud, üüritava kinnisvara maksumuse kasv, nõuded sisustusele ning üürikorterite kohandamine tulenevalt kliendi soovidest peaks leidma kajastust ka seadustes. Praegused üürnikukesksed seadused vajavad tasakaalustamist.

Ingmar Saksing räägib 27.märtil Äripäeva Kinnisvarakonverentsil maaklerite teenusestandardi poolt- ja vastuargumentidest.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt