23. aprill 2014
Jaga lugu:

Dubai hariduses maksab iga liigutus

Dubais on haridus eelkõige äri. Oskuslikult üles ehitatud rahamasin, kus omanikele tiksub kopsakas kopikas sõna otseses mõttes iga liigutuse eest.

Kedagi ei pane imestama, et tuntud ja tunnustatud ülikooliharidusest unistades tuleb tegevusplaani koostama asudes esimese asjana arvestada finantsvõimalustega. Küll aga hämmastab, kui enam-vähem samas suurusjärgus summa õppeaasta kohta tuleb välja käia alates lapse esimesse klassi astumisest. Rääkimata lasteaiast (lastehoiust) ja eelkoolist, aga see on juba lapsevanema valikute küsimus.

Kindlasti tuleb eelöelduga arvestada ja kalkulatsioonid valmis teha juba enne Dubaisse kolimist. Sõltuvalt tööandjast võib koolitasutoetus ulatuda seal 12 000 dirhamist (AED) ehk umbes 2400 eurost kooliaasta kohta kuni koolimaksu täismahus katmiseni. Eriti ettevaatlik tuleb olla alumise otsa toetuse puhul, sest koolimaks ühe lapse kohta euroopa või ameerika hariduse süsteemis jääb vahemikku 30 000-70 000 dirhamit aastas. Ja kui koolis käib kaks last, siis on summa juba märkimisväärne. Nii mõnigi pere on leidnud ennast olukorras, kus enamus sissetulekust läheb laste haridusele ning sääste ei ole võimalik koguda.

Näiteks juba selleks, et oma laps kas või kooli ootenimekirja registreerida, tuleb välja käia minimaalselt 100 eurot (500 dirhamit). See summa ei garanteeri midagi ja on lihtsamalt öeldes ainult dokumentide käsitlemise tasu. Ühelt poolt arusaadav, sest on ju seegi töö, kui lugeda läbi taevakanalite kaudu saabunud avaldus ja sellele lisatud dokumendid, aga ikkagi tundub maksja poolt vaadates kuidagi „easy money“. Eriti arvestades fakti, et paari kooliga tuleb ootenimekirja panemisel ikka arvestada, sest nõudlus on suurtele summadele vaatamata väga suur.

Suures plaanis on see aga alles algus ehk pisike kulu. Koolikoha kindlustab vaba koha olemasolul alles registreerimistasu, mille suurus sõltub lapse vanusest ehk klassi numbrist - ikka mida kõrgem klass, seda suurem tasu. Näiteks esimese klassi registreerimistasu (registration fee) jääb vahemikku 400-1500 eurot (2000-7500 dirhamit). Üheteistkümnenda klassi puhul on see aga juba 1000-2000 eurot (5000-10 000 dirhamit). Mõnes koolis arvestatakse antud summa hiljem küll õppemaksu osaks, aga väljaminekuga tuleb arvestada kohe.

Kvaliteedihinnang on uus nähtus

Õppemaksude suurusjärgud sõltuvad koolide populaarsusest ja nn kvaliteedist. Sest jah, suur raha ei võrdu automaatselt kvaliteediga. Seegi on harjumist vajav asjaolu. Dubai haridusamet on alles viimasel viiel aastal hakanud läbi viima regulaarset koolide atesteerimist, mille tulemusena väljastatakse koolidele nn kvaliteedihinnang. See on jälle suur äri. Tõsi küll, valitsuse tasemel, ning see on juba täiesti omaette teema.

Teenuse tarbijatele ehk lapsevanematele on selline atesteerimissüsteem siiski kergenduseks, sest summad on suured ja iga lapsevanema huvi on oma järeltulijale võimalikult kvaliteetset haridust võimaldada.

Dubai on erandlik emiraat oma elanike mitmekesisuse poolest, siin elab inimesi tõepoolest tervest maailmast. Seega on siin enimlevinud Briti õppekavaga koolidele lisaks olemas Ameerika, Prantsuse, Saksa, India, Iraani, Jaapani, Austraalia, Vene jt õppekavaga koole.

Koolide suurus õpilaste arvu järgi on võrreldav suurte tehaste töötajaskonna suurusega, umbes 4000 õpilast kooli kohta. Harvad ei ole juhused, kus paralleelklasse on 6-10. Eelkõige ulatuvad sellisesse suurusjärku GEMSi ja Taleemi grupi koolid. Koolis võib esindatud olla 80-90 eri rahvust.

Müüginipp: tuntud koolinimede kasutamine

Kuna haridussüsteemi näol on Dubais tegemist eelkõige äriga, on isegi nõudlusest hoolimata oluline end n-ö pildil hoida ehk müüa. Üheks müüginipiks on näiteks tuntud maailma koolinimede kasutamine. Ja enda kogemusest peab ütlema, et see toimib päris hästi. Kui oli valida Cambridge´i või tundmatu nimega kooli vahel, siis langetasime valiku ikka esimese kasuks. Lähemal uurimisel selgus siiski, et kuulsa inglise ülikooliga on sellel vähe seost, õpilased ja juhtkond on suures osas Indiast.

Levinuim müüginipp on uutele koolide puhul, mida kerkib aastas mitukümmend, aasta koolimaksu alandamine. Eks see mõjutab suuresti, sest kooli vahetamine hiljem nõuab taas lisaks kopsakale aastamaksule registreerimistasude jt kaasnevate lisakuludega arvestamist.

Muidugi on Dubais ka araabia õppekaval baseeruvad riiklikud koolid olemas, kuid need on eelkõige emiratidele ja ühtlasi kohalikele tasuta. Viimastel aastatel on hakatud kohalikesse koolidesse vastu võtma ka välismaalasi, kuid sinna sissesaamisel on lisaks väljapaistvatele saavutustele eelduseks perfektne araabia keele valdamine. Samas uurides tuttavatelt peredelt, kus üks lapsevanematest on emirati, põhjust, miks nad eelistavad väga kõrgete tasudega rahvusvahelisi erakoole riigikoolidele, sain vastuseks, et näiteks edasiõppimisvõimalused on puhtalt araabiakeelse kooli lõpetamisel palju väiksemad. Kui pere on multikeelne , siis reeglina eelistatakse lapse puhul ikkagi rahvusvahelist haridust.

Omaette teema on ka riigikoolides valitsev usuõpetus, samuti on riigikoolid rangelt tüdrukutele ja poistele eraldi. Pealegi töötab suur osa emiratisid riigiteenistuses, mis võimaldab oma kodanikele koolitasude katmist ka juhul, kui nende lapsed ei õpi tasuta riigikoolis.

Koolitasudele lisaks tuleb maksta muugi eest

Eraldi äri on veel kõik, mis kooliskäimisega kaasneb - koolivormid, koolitransport ja koolisöök. Näiteks koolitransport ehk koolibussi tasud sõltuvad kooli ja kodu vahemaast ning jäävad keskmiselt vahemikku 8400-9500 dirhamit (1680-1900 eurot) kooliaasta kohta.

Enamiku koolide juures tegutseb kohviku tüüpi söögikoht, kus õpilasel on võimalik tellida hommikul nn lunch combo keskmiselt 15 dirhami (3 euro) eest. See sisaldab enamasti einevõileiba või pastat, puuviljasalatit ja mahlapakikest. Levinum variant on ikka kodust kaasa pakitud „lunch box“, mille osas saab küll lapsevanem ise hinna määrata, kuid eks see jääb umbes samasse hinnaklassi.

Dubais on kõik kogu aeg muutumises. Positiivsete muudatuste kõrval on kurb, et peaaegu igal aastal muutuvad ka klassikaaslased. Inimesed kolivad ühest linnajaost teise, ühest maailma otsast teise. Nii ööl kui päeval käib usin ehitamine ning senini jätkub nõudlust enam kui pakkumist.

Lisainfot:

* Kool algab Dubais neljandast eluaastast.* Kooliaasta kestab septembrist juuni lõpuni.* Õpetajad saavad Taleemi grupi koolides palka umbes 590 dirhamit (u 120 eurot) päevas.* Ülevaate Dubai koolide tasudest leiab lingilt: Dubai School Fees by Year Group

Autor: Reet Kivi

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee