7 mai 2014

Kasulikud müügikoolitused - mis need veel on?

Umbes aasta tagasi tuli minu juurde kolleeg ning palus abi oma telefonimüüjate koolitamiseks. Ma ei osanud ma talle ära öelda ning seetõttu nõustusin. Esitasin aga ühe kindla  tingimuse: ma ei tee tavalist telefonimüügikoolitust, vaid analüüsin koos müüjatega kõnesid, et leida võimalusi teha neid paremini ja tulemuslikumalt. Nii sündiski täiesti uus koolitus, kus põhirõhk on oskuste treenimisel ja korduval harjutamisel.

Uusi müügikoolitusi Eesti turule teha on tegelikult riskantne samm, kuna levib arvamus, et kodumaiste müügikoolituste tase jätab soovida ning koolitajad, kes vähegi teemat tunnevad on juba meid koolitanud. Omalt poolt võin veel  juurde lisada kogemuse, et vaatamata lubadustele, et koolituse programmis on märge, et see on täiesti praktiline koolitus, saame me ikkagi lõpuks traditsiooniliste grupiharjutuste- ja rollimängudega loenguvormis müügikoolituse. Meil on seega hästi müügiteadmiste koolitustega ja vähem hästi  oskuste treenimise koolitustega.

Müügiinimeste hulk on ka Eestis märkimisväärselt suur ja vajadus selle ameti järele ei kao lähiajal kuhugi, olgu majanduses tõus või mõõn. Muret teeb aga fakt, et suurt CV-de tulva müügiinimese otsimiskuulutuste peale ei tule ning ettevõtetel ei ole eriti suurt valikut, et nn õiged inimesed bussi saada. Seega on möödapääsmatu müügiinimesi hoida ja arendada. Kuidas aga leida õigeid ja kasulikke müügikoolitusi?

Pilgud on pööratud juba ka importkoolitajate suunas, kuid minu kokkupuuted on olnud nendega pigem sellised, et uusi ideid ja innustust neilt saab, kuid oluliselt vähem uusi oskusi. Seetõttu näen kahte head lahendust müügimeeskondade arendamiseks. Võtta lisaks müügijuhile tööle mingiks ajaperioodiks meeskonna juurde müügitreener, kes treenib personaalselt igat müügimeest ja kelle käe all harjutab sel perioodil kogu müügitiim. Teiseks võimaluseks on hoolikamalt ja põhjalikumalt valida müügikoolitusi, paludes koolitajal enne lepingu sõlmimist viia läbi näiteks 1,5tunnine meetodit tutvustav eelkoolitus, mille põhjal teha otsus ning veenduda, et ostetakse ikka praktiline müügioskuste treenimise koolitus.

Harjutamine on täiskasvanud inimesele parim viis omandada uusi teadmisi ja oskusi, mida ka hiljem reaalselt kasutama hakatakse. Mulle meeldib üks kuuldud mõttetera, mida ma koolitajana ja ka juhina jälgida püüan  – kas te kujutaksite ette olukorda, et sportlane läheks võistlustele, olemata enne piisavalt harjutanud ja treeninud? Miks me arvame, et muudes ametites võib kohe võistlema hakata?

Autor: Mihkel Reinsalu

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111