Eesti võiks keskenduda teenuste ekspordile

Üks tubli Eesti palkmajade tootja soovis alustada eksporti Saksamaale. Turuanalüüsi tehes avastas ta, et palkmaju pakutakse Saksamaal rohkem kui piisavalt, kuid hoopis keerulisem on leida   nende kokkupanijaid.Toodetele poleks ruumi olnud, teenusele aga küll.

USAs, Inglismaal ja Saksamaal on koguekspordist üle poole just teenuste käes. Eestis alla veerandi. Just teenused veavad majanduskasvu ülespoole. Moodsad IT- ja meditsiiniteenused on omakorda suurima lisandväärtusega. Enim on sellest kasu lõiganud India, kes on alates 2000. aastast riigist välja müüdavate teenuste mahtu 11 korda kasvatanud. Kui Hiina sõnum on olla maailma tehas, siis India reklaamib end juba ammu maailma kontorina.

Algus mõne inimesega. Inimmahuka ja odava tootmise jaoks ei ole Eestis kunagi piisavalt ressurssi, suurema lisandväärtusega teenuste loomist saab aga alustada vaid mõne inimesega ilma suurte kapitalimahutusteta. Teenus võib olla küll abiks toodete liigutamisel (transport), kuid tihti peitub suurem väärtus selles, kuidas oma nutikat kontseptsiooni luua ja arendada. Kui kaup on füüsiline asi, siis teenus pakub kogemust. Päris kindlasti ootavad Eesti teenusteloojad ja -arendajad riigilt rohkem abi oma kompetentsi ja teenuste ekspordikõlblikeks ärimudeliteks muutmisel.

Ma ei pea silmas mitte ainult nn traditsioonilisi teenuseid, nagu transport, ehitus või turism. Meie ümber tegutseb hulk andekaid arste, arhitekte, disainereid, juuksureid, teleprodutsente, IKT asjatundjaid jne. Kõik nad on leidnud oma käekirja ja kontseptsioonid, mida saab lahti mõtestada ning luua nendest ärimudelid, mida omakorda mujal maailmas edukalt müüa. Ilma et peaks ise teise riiki päriseks elama kolima.

Müü parimat nõksu. Kõik ei pea tootma Nokiaid või iPhone’e, sajad tuhanded firmad maailmas teenivad raha nende telefonide remondiga.

Katuste jääpurikatest puhastamise oskus võib näida tühisena, ometigi on selle järele nõudlus kümmekonnas riigis: kui oled leidnud oma parima puhastusnõksu, siis patenteeri see ja müü kasutusõigus koos juhistega just nende maade hooldusteenust pakkuvatesse firmadesse. Ravida oskav arst leiab alati head palgatööd ükskõik millises riigis, kuid arst, kes suudab töötada välja oma ravimetoodika, saab sellest teha sadu korda suurema rahalise tuluallika.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee