Piia Sander • 10 juuli 2015

PEAB NÄGEMA! - “The Pursuit of Happyness”

Äripäeva ajakirjade müügijuht Piia Sander  Foto: Erakogu

Värskes Bestsales filmiblogis asetab Äripäeva ajakirjade müügijuht Piia Sander müügigurude “peab nägema” riiulile Chris Gardner’i elul põhineva mängufilmi “The Pursuit of Happyness”, milles kodutuks jäänud üksikisast müügimees sukeldub pea ees tundmatusse, et leida see, mida ta kõige enam soovib.

Ühel arenguvestlusel küsis mu ülemus: „Mis sind motiveerib?“. Too hetk andsin ma mingisuguse poliitiliselt korrektse vastuse, aga see küsimus jäi mind veel pikaks ajaks kummitama. Ma ei osanud sõnadesse panna, mis see üks asi on. Samas miks ei võiks neid asju mitu olla või veelgi enam, miks ei võiks see ajas muutuda?

Punane auto

Kulgeme elus teadmisega, et peaksime saavutama ühiskonna poolt ette määratud eesmärgid – pere, auto, maja jne. Täpselt samal teel kulges ka filmi peategelane Chris, kuni kõik hakkas lagunema. Jalutades tänaval märkas ta tavapärasest rohkem õnnelikke inimesi ja ühte punast autot, mis muutis kõike. Korraga taandusid vanad eesmärgid uue, sügavama ees. Sündis eesmärk olla õnnelik.

Hüpe tundmatusse

Meid on õpetatud, et tundmatus kohas ei tohi vette hüpata. Väga mõistlik õpetus! Aga kas on üldse võimalik ilma selleta ennast ületada? Saavutada rohkem ja jõuda välja oma tõeliste sihtideni. Oma uue unistuseni jõudmiseks, võtab Chris teadlikult suure riski ja astub välja oma mugavusstsoonist. Rahalistes raskustes üksikisana võtab ta vastu palgata praktikandikoha suures börsifirmas, õhkõrnas lootuses saada 6 kuu pärast väga hea töö.  Seistes tundmatu lävepakul, kui paljud meist julgeksid oma eesmärkide nimel seda reaalselt ületada ja panna mängu kõik?

Kui prooviks hoopis anda?

Natuke sahkerdamist ja Chris leiab end ameerika jalgpalli mängult erasektoris potensiaalse kliendiga vestlemas. Kõik sujub kuni hetkeni kui ta „müüma“ hakkab. Olen täpselt sama olukorda kõrvalt jälginud, kus noor ja üliagar müügimees üritab õhtusel koosviibimisel väga järjekindlalt oma toodet müüa härrale, kes tuli sinna tuttavatega kohtuma ja lõõgastuma. Vastus oli täpselt sama kindel EI nagu filmis. Selle asemel, et tekitada suhet kliendiga, kipume me eesmärkide valguses liiga tihti ja liiga vara klienti survestama, mis omakorda toob kaasa tõrksa kliendi ja ebamugava olukorra. Samamoodi kipume me survestama inimesi oma isiklikus elus, et saada midagi endale. Mis siis kui prooviks vahelduseks anda?

 

 

Kõik hea leiab tee tagasi

Kui kogu sinu maine vara on alla 10 dollari, kas annaksid sellest poole oma ülemusele taksorahaks? Chrisi lugu õpetab, kuidas isegi sellisest äärmuslikust olukorrast võib saada väga kasulik investeering. Samuti töötab teistele kohvi toomine või kellegi auto parkimine. Kriitik kutsuks seda pugemiseks, aga ma näen seda jällegi suhete loomisena. Sa võtad aega teha teisele inimesele heategu. Usun südamest, et kõik hea, mille maailma saadame, tuleb kaarega meile tagasi. Tegemist on pikaajalise investeeringuga ja tulemused ei ole kohesed. Üks hetk märkad endalegi üllatuseks, et sinuga hakkavad head asjad juhtuma. Kutsuge seda karmaks või otsige müstikat aga eelkõige muutub inimese enda suhtumine, mis omakorda toob suurema rahulolu tunde. 

Tunneli lõpus on alati valgus

Üks eduka inimese tunnuseid on see, et probleemide asemel otsivad nad lahendusi. Mida sina teeksid olukorras, kus sul puudub igasugune maine vara, sa vastutad lapse eest ja kõik inimesed su ümbert kaovad. Kas annaksid alla või otsiksid väljapääsu? Chrisi väga raske lugu on ideaalne näide sellest, et igast olukorrast on väljapääs ja kui väga tahta, siis suudame kõike saavutada.

Vaata filmi treilerit siit

Piia Sander on Äripäeva tellimuste müügi osakonna müügijuht, kes vastutab selle eest, et Imeline Teadus ja Imeline Ajalugu oleksid endiselt kõige edukamad ajakirjad Eestis.

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111