Almondi Esco • 13 juuli 2015

Toimetaja blogi: Strateegia on kõik!

Mida vanemaks ma saan, seda rohkem hakkab kogunema asju, mida võiks liigitada kategooriasse "Miks keegi seda mulle varem ei öelnud?". Ja kui püüda selles kategoorias panna kokku mingi paremusjärjestus, siis vaieldamatult võtaks seal esikoha üks sõna - strateegia.

Teoreetiline füüsik ja stringiteooria uurija Michio Kaku ütles ühes intervjuus, et teda kohutavalt pahastab see, kuidas Hollywoodi filmides kujutatakse tulnukaid. Alati saabuvad nad siia oma suurte laevadega ja üritavad püsside ja kahuritega meid vallutada. Kaku sõnul on see täiesti absurdne, sest kui kusagil maailmaruumis on tsivilisatsioon, kes suudab reisida üle galaktikate meie juurde, on nad meist sedavõrd intelligentsemad, et nad võiksid joosta meie ümber ringe, ilma et me sellest arugi saaks. Teisisõnu nad näeksid meist nii mitu käiku ette, et oleksime kaotanud juba ammu enne, kui saaksime aru, et meid vallutada soovitakse.

Strateegia on võim

See ulmestsenaarium on hea illustratsioon strateegia võimule. Ja tõele näkku vaadates, kas on üldse edu valemis midagi tähtsamat kui strateegia? Olenemata Sinu valdkonnast, eesmärkidest või unistustest, mida rohkem käike Sa suudad ette näha, seda edukam Sa oled. Punkt! Samas intervjuus ilmestab Kaku seda tippvarga näite abil, keda eales kätte ei saada. Miks? Sest ta suudab näha kaugemale kui politsei ja seeläbi olla alati oma jälitajatest sammu võrra ees.

Raisatud aeg

Kuigi enamikel meist loodetavasti puudub ambitsioon olla tippvaras, on tähtis endalt küsida, mis on sinu eesmärgid ja mitu sammu suudad Sa nendeni jõudmiseks ette näha. Piinlikkusega pean tunnistama, et veel aastat kaks tagasi oli minu vastus sellele küsimusele ca poolteist. Ekslikult arvasin, et strateegia ongi see, kui Sa tead, mida Sa tahad ja kui Sa oskad selles suunas liikudes  jälitada “soodsaid märke” teel. Tegelikkuses võin ma selle eksimuse arvele kanda julgelt ca kümme aastat ja lugeda need eesmärkide seisukohalt vaadates sõna otseses mõttes raisatuks.

Kummuli kuningas

Muidugi on iga kogemus eriline ja aitab viia edasi. Mind viis ta selle avastuseni ja ilma eelnevata poleks ma siia jõudnud. Vaatamata sellele pole aja raiskamine siin vale mõiste. Minu sihi ja soodsate märkide strateegia oli võrreldav samaga, nagu mängida malet üks käik korraga ning vastase viletsale partiile lootes võidust unistada. Isegi keskpärane maletaja teab, et 99.9% juhtudest on sellel mängul üks võimalik lahendus - kummuli kuningas.

Kunagi pole liiga palju

Et viia oma kuningas võidule, ei piisa ühest, kahest ega ka kolmest ettenägelikust sammust. Tegelikkuses on neid tarvis nii palju kui vähegi võimalik ja nii mitme stsenaariumi kohta kui vähegi võimalik. Ja isegi siis pead Sa pidevalt jälgima tuult, nuusutama õhku ja kompama maad, et näha, milline stsenaarium on täna õigem käiku lasta. Kuigi alguses võib see tunduda keeruline, siis treenides muutub strateegialihas nõtkeks ja tugevaks ning lõpuks on see nagu rattasõit, kus hoiad tasakaalu, ilma et sellele mõtleksid.

Parem hilja kui mitte kunagi

Ega tagasi pole mõtet ju vaadata, sest nagunii ei saa midagi muuta. Siiski taban ennast teinekord mõttelt, mis oleks võinud olla, kui mulle oleks keegi rääkinud seda keskkoolis. Kui valemite, aastaarvude ja õigekirja asemel oleks keegi taibanud minult küsida, mida ma tahan ja mis on minu plaan. Ehk oleks see säästnud mind sellest aastatepikkusest soodsate märkide jahist pimedas lootuses, et ehk nüüd see ongi see kord, mis viib mind sihile.

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111