Mairo Orav • 17 juuli 2015

PEAB NÄGEMA! - “Lord of War”

Mairo Orav, Devori Kaubanduse AS Tartu müügijuht  Foto: Erakogu

“Raske on raha ausalt teenida, marginaalid on madalad ja liiga paljud teevad seda.” See on tsitaat filmist, mis Devori Kaubanduse Tartu osakonna müügijuhi Mairo Orava sõnul peaks kindlasti kuuluma ühe müügimehe kohustusliku nomenklatuuri hulka, et mõista müügi erinevaid astmeid ja müügiteoloogiat.

Et oleks kohe öeldud, ei viita leadis olev tsitaat sellele, et müüki tuleks teha ebaausalt. Küll aga avab see eduka müügi valemi. Milleks pressida ennast sisse uksest, mis juba konkurentide poolt ummistatud on? Et müük oleks edukas, peab selle tegemiseks kuluva energia ja potentsiaalse tulu vahekord olema paigas. Ja kui see nii pole, tuleb leida selleks tee. Selles valguses ongi illegaalsest relvaärist rääkiv “Lord of War” hea näide, kuidas voolava veena uuristada teed oma sihini.

Näiline ükskõiksus

Filmi keskne tegelane on Yuri Orlov (Nicolas Cage), kes on Ameerikas immigrantide peres üles kasvanud ja osava müügimehena aastate jooksul suurekaliibriliseks relvaärikaks tõusnud. On raske ette kujutada veenvamat näitlejat selle rolli jaoks. Cagele sobib sellise näiliselt ükskõikse müügimehe roll, kelle tegevus tundub eemalt vaadates kaootiliselt suvaline, tegelikkuses aga on tal iga samm eelnevalt hoolikalt läbi mõeldud ja paika pandud.

Kirjutamata reeglid

Kindlasti ei ole Lord of War algaja müügimehe valik, see on selleks natukene liiga keeruline. Et sellest filmist endale vajalik info kätte saada, peab olema juba kõrvuni müügiprotsessis sees ja teadma, et müük on midagi muud, kui kauba letile asetamine ja raha vastu võtmine. Yuri näitab piltlikult ette, kuidas müügiprotsess algab alati kliendi põhjalikust tundmaõppimisest ja tema huvide, soovide ja vajaduste rakendamisest oma eesmärgi saavutamiseks. Kõige selle taustal on äärmiselt tähtsal kohal „müügietiketi“ järgimine, sest ka kirjutamata reeglid on siiski reeglid.

Ühest eksimusest piisab

Komistada sellel märgistamata rajal on äärmiselt lihtne ja allakäiguspiraali langemiseks piisab ühest eksimusest. Ka Yuri komistab täiesti süütus olukorras ja vaatamata edasistele püüdlustele on kogemata ületatud joon kadunud ning kliendiga uuesti sobiliku distantsi saavutamine pea võimatu. Filmi ekstreemses näites eksibki peategelane teelt nii kaugele, et muutub lõpuks ise kaubeldavaks objektiks, kellel endal puudub igasugune võimalus protsesse mõjutada.

Ahnus paneb komistama

Nagu igas valdkonnas, võib ahnusest saada kerge komistuskivi. Tänu edukatele müükidele leiab peategelane ennast olukorrast, kus pidevalt kasvava elustandardi hoidmiseks tuleb müüa järjest rohkem. Et toita oma ihasid lõdvendatakse reegleid ja kohandatakse iseendale sobilikumaks, kuni püstitatud kaardimaja lõpuks lihtsalt kokku variseb.

Müügimehe õpik

Kokkuvõttes võib öelda, et Lord of War on müügimehele nagu õpik, mis õpetab korraga mida tuleb teha ja mida teha ei tohi. Kuigi nende kahe vahel võib olla õhkõrn joon, on just selle joone tunnetamine “müügimehe“ ja müügimehe tegelik vahe.

Vaata filmi treilerit SIIT

Mairo Orav on Devori Kaubanduse Tartu osakonna müügijuht, kelle ülesandeks on lõuna provintsis müügiprotsessidel kätt pulsil hoida ja tagada, et kõik autotöökojad saaksid oma sõidukid värvitud.

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111