Äripäev • 20 veebruar 2020

Tee tööd, küll siis tuleb käibe kasv

Kiiresti kasvavate ettevõtete hulk kasvas juba kolmandat aastat umbes saja võrra. Mis saab edasi, kui majandus peaks jahtuma, seda gasellid ei tea – tööd on vaja teha, mis sa siin ikka prognoosid.

Foto: Anti Veermaa

Natuke ikkagi tahaks prognoosida.

Gaselli edetabel võtab viimasena arvesse 2018. aastat ja seega saime ettevõtjatelt küsida, kuidas neil läks mullu ja mida ootavad alanud aastalt. Kui kuulata, mida räägivad ehitusfirmad, võib arvata, et järgmisel aastal on gaselle vähem. Tänavuses edetabelis oli Eesti 15st maakonnast koguni kümnes kõige rohkem gaselle just ehitusfirmade seas. 2019. aastal aga tundsid nad tugevat tellimuste vähenemist, turg tervikuna rahunes võrreldes viimaste aastatega ning ka nemad ise ei kasvatanud enam nii palju käivet. Mõne ehitusfirma jaoks oli see üldse esimene aasta kogu tegutsemisaja jooksul, kus käive kahanes, mitte ei kasvanud. Alanud aastal ei pea enamik ehitusfirmadest suurt kasvuplaani, pigem panevad nad end valmis väikeseks languseks.

Teisalt: kui kuulata IT-firmasid, siis on kõik hästi ja kogu maailm on valla. Ainus probleem paistab olema tööjõud, kuid enam mitte selle nurga alt, kuidas seda leida, vaid kuidas parimaid inimesi enda juures hoida.

Palju suurem mure töötajate pärast on tööstusfirmadel, eriti kui äri satub tegutsema suurest linnast pisut väljas – siis pole vaat et üldse lootust häid töötajaid leida. Mitmed gasellidest töösturid jagasid uudiseid paljude eurode investeerimisest uutesse seadmetesse, süsteemidesse ja tootmisliinidesse, millelt nad loodavad uut kasvujõudu.

Mõni väiksem tööstusfirma rääkis, et 2019. aasta teine pool oli väga raske, tellimused kukkusid ära, kuid kuna sellele eelnes mitu aastat kasvu, ei ole praegu veel midagi hullu. Võib-olla oligi seda hingetõmbepausi vaja, et kiire tõmblemise asemel korra rahulikult mõelda, kuidas äri targalt edasi kasvatada.

Aga mis neist suurtest tööstustest ja IT-firmadest, suurem osa gasellidest on ju väikesed firmad. Keskmises gasellettevõttes töötab umbes 11 inimest (mediaan on 6 inimest) ja ühemehefirmasid on üle 150. Nende väikefirmade omanike töökus ja edasipüüdlikkus paneb tõtt-öelda muretsema, aga ka uhkust tundma.

Ükskõik, kas sa kasvatad Kehtnas lehtsalatit müügiks, pöörasid äriks oma armastuse Itaalia toidu või kaunite ehete vastu, kui sa teed seda südamest ja oskad ka kliendid leida, läheb sul hästi. Nii ütlesid gasellid, kui küsisime nende käest kiire kasvu nippi.

Väikeettevõtjad rabelevad hommikust õhtuni, teinekord on nutuvõre ka ümber suu, aga tahtmine on meeletu. Päris mitu äriomanikku ütles, et vabalt saaks juba praegu teha poole vähem või üldse mitte tööd, aga kohe üldse ei õnnestu see plaan, sest töö lihtsalt maitseb nii hästi. Eks nii see käive lõpuks kasvab ka.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111