Almondi Esco • 8 september 2015

Toimetaja Blogi: Igavese motivatsiooni allikas

Almondi Esco, Bestsales.ee juht  Foto: Scott Coblio

Kui eelmise nädala juhtimisteemalise blogi kangelaseks oli külm närv ja selle hoidmine, astume täna siit ühe sammu veel kaugemale ning asume otsima hea juhi järgmist “must have” omadust - igavese motivatsiooni allikat.

Ilmselt pole inimest, kes ei suudaks olla motiveeritud hetkeks. Isegi kõige laisemad meist leiavad ju väikseks momendiks jõu iseennast mingi eesmärgi nimel kokku võtta. Juhi jaoks pole aga hetkelisest motivatsioonispurdist palju tolku. Motivatsiooni seisukohalt peab juht olema pigem nagu kestvussportlane, kes harvade kiirete sööstude asemel peab suutma püsida motiveeritud “igavesti”.

Iga tiim on juhi nägu

Kuigi see kõlab üliinimlikult, pole see siiski pelgalt ülepaisutatud metafoor. Tiimi motiveeritus on püstitatud eesmärkide saavutamisel määrava tähtsusega. Kui isikliku alamotiveerituse põhjuseid saab peeglist otsida, tuleb tiimide alamotiveerituse korral vaadata otsa just juhile.

Iga tiim on alati oma juhi nägu. Kui juht on lohakas, on ka tiim lohakas. Kui juht on laisk, on ka tiim laisk. Ja kui juht on alamotiveeritud, on seda ka terve tema tiim. Jah, igas meeskonnas on alati üksikindiviide, kelle enesehäälestus on teistest tugevam. Need on need inimesed, kes tulevad ka kõige vihmasemal päeval tööpostile põlevate silmade ja naerul suuga. Fakt on aga see, et seni, kuni see inimene pole tiimi juht, pole sellest meeskonna motiveerituse mõttes mingit kasu.

Nagu ööliblikad lambi suunas

Motivatsiooni seisukohalt võib juhti võrrelda valgusallikaga, mille suunas putukad ööpimeduses sööstavad. Kuni tuli eredalt ja selgelt särab, pole ühelgi mutukal küsimust, kuhu suunas liikuda. Kui tuli aga kustub, kaob ka motivatsioon ja ühtse sihi asemel põrutabki iga ööliblikas oma suunas. Tiimi puhul kehtib sama loogika. Juhi motivatsioon töötab nagu hõõglamp keset ööd, mis teisi ligi meelitab. Ja seda sellise jõuga, mis võib murda isegi tõenäosuse barjäärid. Minevik pakub meile selle kohta lugematuid näiteid, kus juhi motivatsiooni tuules võidakse joosta vastu suisa kindlale surmale ja ometi väljuda sealt võitjana.

Kuidas püsida motiveeritud?

Aga kuidas Sa seda teed? Kuidas Sa püsid motiveeritud? Ja ma ei räägi siin isegi olukorrast, kus pead ennast üles kütma siis, kui tegeled enda jaoks millegi vastumeelsega. Motivatsiooni heitklik meel tõstab pead ka siis, kui eesmärk Sulle põletavalt oluline on. Olen ennast korduvalt leidnud olukorrast, kus suure kirega oma eesmärgi poole rassides on ühel hommikul kogu kütus ootamatult otsas ja varasemast motivatsioonist järgi üksnes riismed ja varemed.

Igavese motivatsiooni allikas

Kuigi igavese motivatsiooni allikas varjab ennast minu ees endiselt, olen enda jaoks avastanud selle poole võimaliku teeraja. Me kõik teame seda ütlust vee joomise kohta, et kui Sul tekib janu, oled joomisega juba hiljaks jäänud. Olen märganud, et motivatsioon töötab samal printsiibil. Kui märkad, et nüüd oleks tarvis ennast või kedagi teist motiveerida, on juba tegelikult liiga hilja. Jah, kulutades suurel hulgal energiat suudad Sa usutavasti pea igast olukorrast taastuda, aga näen, et võti võibki peituda just selles, et neid olukordasid üldse ei tekiks.

Sestap olengi proovinud motiveerida ennast sama “vee” valemi järgi ehk siis pidevalt natuke ja väikeste sõõmude kaupa. Kuigi ma ei saa anda pead, et just selles peitub igavese motivatsiooni allikas, näib suund olevat õige, sest ehkki asi on kaugel piiritust üleküllusest, on see kordades parem, kui defitsiit!

Foto: Jesse Bowser
Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111