Raimo Ülavere • 21 oktoober 2015

Raimo Ülavere: Kas sul on saavutajaajud?

Raimo Ülavere, Koolitaja ja coach  Foto: Raul Mee

Kas Sinul on saavutajaajud? Koolitaja ja coach Raimo Ülavere avab oma värskes Bestsales kolumnis, kuidas vastuses sellele küsimusele peitubki veelahe, mis eristab tippusid keskmistest ja Müügiinimesi müügiinimestest.

Kettaheite olümpiavõitja Gerd Kanteri tiimi juht Raul Rebane liigitab sportlasi nii: on ühed, kellel on saavutajalihased ja need, kellel on lisaks veel saavutajaajud.

Saavutajalihased on, aga...

Oma raamatus “Võimalik” on Raul defineerinud selle, misasi on andekus ja mida läheb vaja selleks, et tippu jõuda. Olgu selleks tipuks olümpiavõit või siis müügirekord.

Paljudel meist on “saavutajalihased” - mis lihtsamalt öeldes on eeldused, mitte aga andekus ise. Spordis räägime füüsilistest eeldustest. Maailm ja Eesti on täis mehi ja naisi, kes kohvikunurgas räägivad oma “paljulubavavast” noorsportlase karjäärist, kui pähe sai tehtud ka tänastele olümpiavõitjatele (mea culpa!). Müügis räägime müügioskustest, võimekusest, potentsiaalist - me kõik teame mõnda inimest, kelle kohta öeldaks: no tema lihtsalt on selline sündinud müügiinimene. Ja siis… sinna see tulemus ka jääb. Kohvikulaua taha. Suitsunurga jutuks. Sõprade keskel praalimiseks - kui ma oleks…! Eeldused ehk saavutajalihased on olemas. Aga saavutajaajusid mitte.

Edu peitub saavutajaajus

Rauli hinnangul oleneb suurem osa edust just saavutajaajude, mis arendaksid loomulikke eeldusi, olemasolust. Ning see on inimese tegeliku andekuse mõõt. Laias laastus koosnevad saavutajaajud kahest asjast:

Esiteks, loomulikult, tahe ehk kas ja kui palju sa tahad saavutada? Kanteri puhul pidi Raul mõnikord ise minema heiteplatsile teatud kaugusele ette, et talitseda Kanteri tahet trennis iga kord ennast säästmata kõige kõvemat purakat välja panna.

Ja teiseks: kui hästi sa talud rutiini?

Kui esimesest on palju räägitud - ikka need eesmärgid ja saavutusvajadus ja tahe võita - siis teisest pole liiga palju juttu olnud. Kahjuks. Sest see on see koht, kus tehakse tööd. Sõna otseses mõttes. Iga nädal, iga päev. Ja ilma selleta ei kipu suurt midagi juhtuma. Suur tahe viib sind ainult teatud maani (ehkki vaidlus veel käib, kalduvad teadlased siiski toetama arvamust, et tahtejõud on nagu muskel, mis kipub ajaga väsima).

Kui hästi Sa rutiini talud?

Niisiis. Kui tahad saada tippmüüjaks, oleks minu üks esimesi küsimusi sulle: kui hästi sa rutiini talud? Kuidas sa talud seda, et teed regulaarselt, iga päev 10 kõnet. Või 2 kohtumist. Või küsid igalt ostu sooritavalt kliendilt: kas te sooviksite siia juurde väikest saiakest? Nii iga päev. Ja nii mitu kuud või vahest ka aastat. Nõme? Igav? Üksluine? Tjah, võib-olla tõesti. Ja samas - just see rutiinitaluvus - piltlikult öeldes võime vedada end välisukseni ka siis, kui väljas sajab ja tahaks kodus sohval teleka ees passida - on sageli see veelahe, mis eristab tippusid keskmistest. Mis eristab olümpiavõitjaid kohaliku tähtsusega staarikestest.

Seega, kui andekas müügiinimene sa oled, ehk kas sul on saavutajaajud?

Ondrej Supitar  
Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111