Toomas Laigu • 11 detsember 2015

Toomas Laigu soovitab: „In the Heart of the Sea“ – müügi- ja juhtimisnipid otse mere südamest

Toomas Laigu, Inspiratsioon asutaja ja eestvedaja  

Meil kõigil tuleb müüa aeg-ajalt teadmatust! Kui lihtne, keeruline ja võrratu see on, kirjutab Bestsales ja Kosmos IMAX värskes „Peab nägema!“ filmiblogis teiste müügi- ja juhtimisnippide kõrval vegankohviku Inspiratsioon asutaja ja eestvedaja Toomas Laigu, tuues paralleele hiljuti esilinastunud filmiga „In the Heart of the Sea“.

Alustuseks olgu öeldud, et ma olen põhimõtteliselt vegan ega pea loomade tapmist eetiliseks. Vaalapüügi ümber keerlevat filmi läksin aga sellegipoolest vaatama, sest lugesin juba ette ära, et pigem saab lugu olema eetilises võtmes võidukas – vähemalt lõppedes. Kuigi filmis oli ka episoode, kus pidin enda 3D-prillid ja peaaegu et ka kõrvad katma, siis ilusaid hetki ja kauneid vaateid hingele jagus küll ja veel. Mulle meeldis ka filmi algus, mis ei reetnud kuidagi oma lõppu, vaid pigem pettis lihtsate sõnadega hästi ära!

Hea juhtimine on eeskuju näitamine

Üheks peamiseks juhtimise aluseks peetakse väga tihti autoriteeti ja sellega seonduvalt ka jõulist juhtimist ning kuuletumist juhi öeldule. Seda sai filmi alguses väga hästi näha, kuidas kaks tugevat laeva eestvedajat ehk kapten ja vanemtüürimees oma otsustes erinesid ja laeva meeskonda sellega proovile panid. Üks peamine juhtimisviga antud juhul kapteni poolt oli aga see, et ta oma meeskonnnaga ei suhelnud ja oma ruumis üksinda viibis. Milline hea juht peidaks ennast oma alluvate eest? Ikka see juht, kes teab, et ta ei pruugiks oma liikmetele midagi pakkuda.

Juht või liider

Laevaga merele seilates võitis vanemtüürimees kogu enda au välja sellega, et läks ja näitas tüürimeestele oma oskuseid purjeid heisates ning see ei käinud mitte sugugi lihtsalt. See oli vaieldamatult üks kõige mõnusamaid kohti filmis, mis peegeldas niivõrd hästi juhtimise olemust minu jaoks. Ehk kas Sa annad käsu või lähed ise ja paned käe külge? Oled Sa liider või juht? Minu arvates liidri roll ongi kogu meeskonda enda eestvedamisel käima tõmmata ja sellega sai vanemtüürimehest peaosaline ka filmis hästi hakkama. Samal ajal kui liider peaks ka ennast kehtestama, siis teeb ta seda väga peenelt, et mitte kellegi tundeid ega egosid riivata.

Müü meeskonnale suurt tulemust ja sellega kaasnevat edu!

Ma olin täiesti kindel juba eos, et suurt laadungit vaalaõli tagasi ei tooda, nii nagu müüdi maha kogu reisi idee peategelasele. Samas selle veose võimatuna tunduv suurus ja rekordipüstituse idee suutis vallutada mehe südame – ta oli justkui murtud, sest samal ajal tema soovile kapteniks saada vastu ei tuldud. Seega kui näeme ära, et mõnes inimeses on tõelist potentsiaali suurteks müügitulemusteks, siis tuleb talle pakkuda võistlusmomente, põnevaid väljakutseid ja võimalust särada. Ühtlasi peab aja jooksul ära tabama, et millal on see kord, kus tuleb asi väga suurelt ette võtta ja pakkuda vahendeid analüüsimata juhtimisvõimalust koos rekordipüstitusvõimalusega.

Teadmatust müüa – lihtne või keeruline?

Meeskonnaliikmed olid oma väikeste aerupaatidega merel seilanud juba päris pikalt ning mõnel korral hakkasid nad juhtide vastu, mis lahendati aga kindlameelsusega. Mida on kõige raskem müüa? Teadmatust! Kuid seda tuleb tihti meil kõigil müüa, sest see on sageli osa tulevikust. Ühtlasi on see ka lootus, mis teadupoolest pidavat ju viimasena surema ja mis paneb meie kõigi silmad särama. Ma ise olengi seda järginud, et ütlen küll mingi suure asja, mida peaksime saavutama, aga pole õrna aimugi, kuidas me koos meeskonnaga sinna peaksime jõudma – samas ütlen selle ikkagi välja, lihtsalt sellepärast, et see töötab, nii minu enda kui ka meeskonnaliikmete jaoks! Nii lihtne või keeruline see teadmatus ongi – soov aga seda teada saada, on piiride ületamisel võrratu.

Toomas Laigu tegeleb igapäevaselt Tallinna vanalinnas asuva vegankohviku Inspiratsioon arendamise ja majandamisega ning lisaks jõuab ta korraldada ka Eesti suurimat statsionaarset noortekonverentsi "Lahe Koolipäev"! Ühtlasi seikleb Toomas mööda maad ja ilma ning käib ka noori arendamas ja koolitamas üle Eesti. Rohkem infot leiad SIIT

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111