Almondi Esco • 18 detsember 2015

Almondi Esco: Uus Star Wars - Film otse minevikust… ainult et täiesti uus!

Almondi Esco  Foto: Scott Coblio

Selle aasta viimases Bestsales.ee ja Kosmos IMAX filmiblogis teeb viimaks käe valgeks ka Bestsales teemaveebi juht Almondi Esco ja mis muu saakski olla praegu teemaks, kui tärkav jõud ehk verivärkse Star Wars.

Minu kokkupuude Star Wars filmidega oli üllatavalt hiline. See juhtus umbes 2 aastat tagasi, kui ühe USA veebisarja jaoks oli mul tarvis viia ennast kurssi nn “geek” kultuuriga. Kuigi veebisari ise tootmisse ei jõudnudki, oli sellest inspireeritud sügav tutvus Star Wars kaubamärgiga äärmiselt tänuväärne.

Filmi 6 episoodi neelasin ma alla vähem kui nädalaga ja see jättis sügava jälje. Seda mitte küll tulnukate, kaugete galaktikate ja kosmosesõdade pärast, vaid loo pärast. Loo pärast, mis jutustas võimust ja kuidas püüd selle abil midagi paremaks muuta, võib lennutada Sind valguse asemel hoopis pimedusse.

Star Wars - The Force Awakens  

Film otse minevikust… ainult et täiesti uus

Star Wars’i looja George Lucas ütleb ise, et tema jaoks on Star Wars lihtsalt ühe perekonna lugu ja kuigi temal uue filmiga kokkupuude on väga pisike, siis ilmselt ei pea ta pettuma, sest see lugu sai väärika jätku.

Minu jaoks oli üldse üks nauditavamaid asju filmi puhul truuksjäämine oma juurtele. Kusjuures see film polnud truu mitte üksnes sisus, vaid ka visuaalis. Julgeksin isegi väita, et ilmselt on see üks paremini vormistatud jätkufilm, mida ma isiklikult näinud olen.

Põimides maitsekalt retrolikus kastmes endasse uued ja vanad kangelased, oli see väga meeldiv rännak ajas tagasi just lapsepõlve kõige paremasse paika. Sinna, kus oli ainult põnevus ja naiivsed unistused. Miks? Sest see film oligi sellest ajast… ainult et see oli uus. Kui vaatad, siis mõistad:)

Star Wars - The Force Awakens  

Suur sisu vajab suurt raha

Olgu tegu filmide, mängude või millegi muuga, on suurproduktsioonid kahtlemata olnud minu salakirg läbi elu ja Star Wars on ühe sellise suurproduktsiooni musternäidis. Ilma naljata! Võiksin anda pool kuningriiki võimaluse eest ise midagi sellist luua.

Kui ma selle kire endas kunagi avastasin, olin ma sõna otses mõttes boheemlaslik kunstnik. Ja mis on boheemlaslikule kunstnikule kõige tähtsam? Looming ehk sisu! See võttis mul aga aastaid, et aru saada, et kui Sind tõmbavad suurproduktsioonid, siis kui Sa juhtumisi õnnesärgis sündinud ei ole, tuleb boheemlus õlgadelt kiirelt maha raputada ja õppida selgeks, kuidas tuua sisu sisse raha. Ja mida suuremat sisu Sa toota tahad, seda suurem peab olema raha!

Tänaseks on sisu ja raha põimimisest saanud mulle täiesti eraldi kiht, mida ma selliste produktsioonide puhul naudin. Näiteks on filme, mille sisu ei kõneta mind üldse ent olen absoluutselt lummatud sellest, kuidas keegi tark inimene on selle läbi nutika raha ellu suutnud äratada. Ja produktsioon, nagu uus Star Wars, mis kätkes endas ka väga head sisu, oli sellist nutikat raha pilgeni täis. Star Wars’i puhul ei ole me kunagi saanud ega ka saa rääkida üksnes filmist. See on mänguasjad, arvutimängud, teemapargid ja veel palju palju enamat.

Star Wars - The Force Awakens  

Kino tuleb tagasi

Sümboolse ajastusena oli äsja ka Kosmos IMAX kino esimene sünnipäev. Mäletan selgelt, et kui Kosmos aasta eest taasavati, oli mu ainus mõte, et milleks Eestisse veek üks kino? Tänu headele veebipoodidele ja paraku ka vohavale netipiraatlusele näis kino mulle pigem kui väljasuremisele määratud dinosaurus. Aga kuna ma IMAX kinos kunagi käinud ei olnud ja tahtsin toona välja tulnud Kääbiku viimast osa näha, mõtlesin et hea küll, proovime. Ja see elamus päästis sõna otseses mõttes minu jaoks kino.

Ma poleks arvanud, et mina, kes ma tavaliselt rohke rahvaga üritustel pigem kuskile kõrvalisemasse nurka hoian, tunnen siirast tungi “trügida” määramata kohtadega Star Wars'i esilinastusel kinosaali sissepääsu juurde. Miks? Sest ainult kinosaali keskel istudes saab elamus (vähemasti minu jaoks) kõige vägevam ja ma lihtsalt pidin need kohad saama. Teiste sõnadega oli just see elamus see, mille pärast ma üldse kodunt lahkusin, ja mulle tundus, et kõik, mis jääb sellest allapoole, ei suuda enam kodudressides mugavalt arvuti ees lösutamisega konkureerida.

Sellest lähtuvalt julgen ma ennustada, et lähiaastad saavad meie kinomaailmas olema võimsad ja vahepealse rahuliku vaikelu võtab üle põnev võidujooks Eesti kinode vahel, et vaatajatele kõige vägevamat elamust pakkuda. Ma ei tea, kuidas teiega on, aga isiklikult ootan seda võidujooksu äärmiselt suure huviga:)

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111