Elari Tamm • 22 jaanuar 2016

Elari Tamm: “Saja sammu teekond” - Koostöö on võimalus kasvamiseks!

Elari Tamm, koolitaja ja coach  

Pole vahet, kas tegeled restoraniäri, kinnisvara, kindlustuse või millegi muuga, on eduvalemi potis kõige olulisemaks koostisosaks koostöö. Selle koostisosa kirjutabki värskes Bestsales.ee ja Kosmos IMAX blogis lahti koolitaja ja blogija Elari Tamm, kes tõstab “Peab nägema!” filmiriiulile Spielbergi ja Oprah produtseeritud gurmaanide unistuse “The Hundred-Foot Journey”.

Öeldakse, et tühja kõhuga pole mõttekas poodi minna, kuna kipud üle ostma.  Meie perel on suur nõrkus india toitude järele, seega olgu kõht täis või tühi, mõnus vürtsikas lammas läheb iga ilmaga, kasvõi hommikusöögiks. Avastasin, et tühja kõhuga ei ole hea vaadata ka söögiteemalisi filme nagu “Saja Sammu teekond” sest see võib lihtsalt valus olla.

Filmi produtsentideks on juudi päritolu filmimees Steven Spielberg ja telemaailma kuulsus Oprah Winfrey. Päris täpselt muidugi ma ei mõista, miks nad selle filmi tegemise ette võtsid, sest nende näolisust sellest loost välja lugeda on raske, kui siis ehk lihtsalt suur armastus India ja Prantsusmaa vastu. Filmi režissööriks on rootslane Lasse Hallström, filmide Casanova, Chocolat looja.

Saja sammu teekond  

Ootamatu juhus loob kulinaarse konflikti

Film “The Hundred-Foot Journey” räägib kahest erinevast kultuurist, mille keskmes on toit,  suures ja kandvas võtmes. Lausa nii domineerivas, nagu animafilmis “Ratatouille, rotipoiss Remy”, kelle armastus söögi valmistamise vastu on ülivõrdes.

Prantsuse väikekülas Saint-Antonin-Noble-Valis,  asub Michelini tärniga pärjatud restoran, mille omanikuks on nõudlik, välja- ja lugupeetud Madame Mallory  (Helen Mirren). Tema unistus ja eesmärk on kasvatada restorani taset ja saada juurde veel üks tärn. See aga ei lähe mitte nii libedalt. Ühel päeval satub oma kaubikuga väikeküla teedele perekond Indiast, kes kaugel kodus on kaotanud kõik, oma restorani, pereema, kodurahu - nad otsivad Prantsusmaal uut võimalust. Maa ja taeva tahtel nende kaubik puruneb ja perekond Kadam teeb otsuse paikseks jääda. Täpselt neile sobiv hoone, kus avada oma  pererestoran, asub Madam Mallory restorani vastas.

Saja sammu teekond  

Võitlus kultuuride vahel

Algab võitlus. Ennekõike kahe kultuuri vahel, mida filmis esindab mõlema perekonna suur armastus toidu vastu. Selleks, et mõista mis iganes rahva toiduvalmistamise kunsti, tuleb tunda nende kultuuri ja ühine toiduarmastus ehitab maitsva silla nende kultuuride vahele. Kostub romantiline.

Filmist ei puudu kahe armastaja osa, kus andekas perepojast kokk Hassan (Manish Dayal) armub Madame Mallory restorani töötaja Margueritesse (Charlotte Le Bon). Nende suhe saab varju, kui ilmneb asjaolu, et Hassanil on huvi ületee oleva restorani vastu ja võimalust saada seal omale peakoka roll. Üllatus üllatus, aga sama huvi on ka Margueritel.

The Hundred-Foot Journey  

Michelin vs vürtsid

Filmi keskne võitlus on ennekõik mõtteviiside vahel, kes on parem, ilusam, tublim ja kellel on õigus oma kohale ja ideedele. Madame Molly liigitab ennast kõrgklassi, tema restoran omab ju Michelini tärne, teised on justkui sissetungijad ja kiirtoitjad. Kadani perekond ei oska seevastu neid tärne mitte kuidagi hinnata, keskendudes vürtsidele, soojusele ja inimlikkusele. Viimast tundub külmapoolses Madame Malloryis vähe olevat, aga kas täielikult?

The Hundred-Foot Journey  

Ühine huvi liidab ka konkurente

Vaatamata suurtele erinevustele, pole filmi idee niivõrd konkurentsis, vaid võimaluste näitamises, kuidas ühine huvi ja kirg liidab ka konkurente. Kokkuvõtvalt on see tore perefilm, kus on piisavalt draamat, headust ja toitu. Filmi soovitan vaadata aga ennekõike just koostöö arendamise vaatenurgast. Koostöö on hea võimalus kasvamiseks ja selle rikastamiseks, mis meile on oluline. Olgu selleks siis restoraniäri, kinnisvara, kindlustus või omavalitsemine - otsime ühisosa ja teeme koostööd, nii saame rikkaks.

Elari Tamm on blogija, koolitaja ja kõnemees, kes aitab inimestel saada paremaks juhiks, sest kui juhid saavad paremaks, võidavad kõik! Rohkem infot Elari kohta leiad SIIT 

Inspireeriva "Peab nägema!" filmisarja toob teieni Kosmos IMAX ja Bestsales.ee

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111