Karl Kull • 29 jaanuar 2016

Karl Kull: “Mees, kes jäi ellu” - Kas ma uskusin seda lugu, mida film minule müüa proovis?

Karl Kull, hirvdigital.com ja healme.eu kaasasutaja  Foto: Erakogu

Mida on müügiinimesel õppida lugudest, mis ei tundu usutavatena? Ettevõtja Karl Kull arutlebki värskes Bestsales.ee ja Kosmos IMAX filmiblogis draamafilmi “Mees, kes jäi ellu” põhjal, kui oluline on müüa seda, mis sind ennast päriselt kõnetab.

“Mees, kes jäi ellu” on režissöör Alejandro Gonzalez Inarritu draamafilm, mille tarvis on kohandatud Ameerika rahvajutte kuulsast karusnahakütist nimega Hugo Glass. Filmi keskmes on ühe mehe võitlus ellujäämise nimel. Metsikul kõnnumaal langeb karusnahakütt Hugo Glass (Leonardo DiCaprio) karu ohvriks ning jäetakse kaaslaste poolt surema. Glass peab jagu saama kujuteldamatutest takistustest. Müügiinimesed peaksid vaatama seda filmi äärmise kriitilisusega ning tegema loogilisi järeldusi peategelase õnnestumistest ning valedest valikutest.

Tee oma tööd! skaudi nimega Hugo Glassi, kelle eesmärgiks oli vältida otseseid konflikte indiaanlastega kaardistamata Ameerika ekspeditsioonil. Filmi probleemid saavadki alguse, kui eelmainitud skaut jätab oma töö korraks tegemata ning selle asemel on otsustanud teha midagi sellist, mida ülemused pole temalt otseselt palunud. Kui kellelegi on usaldatud oma meeskonnas konkreetne ülesanne, siis tulebki seda täita ja vajadusel raporteerida tagasiside. Ainult siis saavad juhid vastu võtta õiged otsused terve meeskonna eesmärke silmas pidades. Kui kellelegi on müügitöö usaldatud, siis meeskond leiab, et tema oskab seda teha paremini kui keegi teine. Selle tõttu ei tohi tegeleda kõrvaliste tegevustega, sest vastasel juhul tekivadki probleemid. Initsiatiiv on alati teretulnud, aga see tuleb alati kooskõlastada meeskonnaga.

Filmis palkas karusnaha ettevõtte American Fur Company

Kõige silmnähtavam järeldus

Klassikaliselt Hollywoodi elulool põhinevatele draamadele on ka antud filmi kandvaim lõppjäreldus, et eesmärkide täitmisel peab inimesel olema sihikindlust, võimet kannatada ning muuta oma kurssi vastavalt vajadustele. Glass peab jagu saama kujuteldamatutest ning lõputututest takistustest, kaasa arvatud võitlusest grislikaruga. Kogu oma teekonna jooksul peab Hugo pidevalt uute olukordadega kohanema ning vastu võtma keerulisi otsuseid. See nõudis temalt piisaval määral ettenägelikkust ning oma keskkonna tundmist. Ka müügitöö käigus võib avastada, et müügistrateegia püstitamisel on juba sihtgrupi määramisel tehtud tõsine valearvestus, aga ressursid on juba kulutatud. See tegelikult ongi n-ö “grislikaru” probleem ning nendest probleemidest saab kõige kiiremini üle, kui on olemas jätkuplaan “haavatud” tegevusele. 

Filmi parim osa

Filmi operaatori Emmanuel Lubezki visuaalne töö IMAXi ekraanil, oli midagi sellist, millest ma ei oleks tahtnud mitte mingi hinna eest ilma jääda. “Mees, kes jäi ellu” filmi puhul on tegemist kunstilise draamaga ning kui seda kunsti osa ei oleks võimalik kogu oma hiilguses näha, siis isiklikult minu jaoks jääks filmielamuseks vähestest ning arusaamatutest dialoogidest puudu. Ma olen enam kui kindel, et kui ma oleks olnud mingis teises kinossaalis, oleks ma konkreetse filmi vaatamise pooleli jätnud. Kui seda filmi üldse kusagilt vaadata, siis seda tuleb kindlasti teha Kosmose IMAXi 300 m² suuruselt ekraanilt.

Kas ma uskusin seda lugu, mida film minule müüa proovis?

Suurte linateoste nagu “Mees, kes jäi ellu” produtsentide üheks eesmärgiks on kindlasti see, et kinolinalt nähtav müüks vaatajatele maha loo reaalsuse. Nii ka kõneall oleva filmi alguse tiitrid kinnitasid, et vastav film põhineb tõsieluloole ning see häälestaski mind ootama realistlikku Hugo Glassi eluloo kujutust. Kahjuks pean tõdema, et juba filmi ajal tundus minule kui vaatajale, et tegemist on suvise poistelaagri lõkkelooga, kus kõik detailid on selgelt liialdatud. Talvine jõgi, selles ujumine, märjad riided, lumetorm, infektsioonioht – need kõik olid korduvad elemendid ning tegid tervikliku loo ebausutavaks. 

Vastavad kahtlused kinnitas hilisem uurimustöö ning Michael Punke romaaniga tutvumine. Ma võin mainida, et ainuüksi konflikt grislikaruga leidis aset suvel, mitte talvel ning just kärbsevaglad aitasid Hugol traumajärgseid haavasid puhastada. Talvel teadupärast kärbsed metsas ei lenda, seega kangreen oleks olnud vältimatu. Filmid ongi fantaasiarikkad, aga minul tekkis ’’Mees, kes jäi ellu’’ vaatamise järgselt tunne nagu minule isiklikult oleks kaks ja pool tundi konkreetselt valetatud. Ma käin tihti kinos ning see oli esimest korda kui ma sellise emotsiooniga saalist lahkusin. Müügi käigus valetamine ning sellega vahele jäämine kaasneb parimal juhul tehingu katkemise või lihtsalt tööst ilma jäämisega. Halvimal juhul võib klient kasutada toodet valedel põhimõtetel ning sellised juhtumid on need, mis lõppevad kohtulahendiga. Kui me müügi käigus lubame midagi, siis müüdav toode peab selle lubaduse ka tagama.

Kõige tähtsam

Võrreldes viimastel aegadel eesti keeles linastunud filme kõneall oleva “Mees, kes jäi ellu” filmielamuse ning filmi tonaalsusega, peab täielikult tunnistama, et nende tasemed on võrdsed. Kuldgloobuste ning Oscarite nominatsioonid valideerivad minu arvamust, et vastavate kunsti- kui ka ajalooliste filmide sisu järele on maailmas antud hetkel lausa nõudlus. Kui keegi tahab omale väljakutse, siis tuleb võtta julgus kokku, sõita Hollywoodi ning hakata sealsetele produtsentidele ja rahastajatele müüma kodumaiste tsenaristide ning  kirjanike töid. Eelnevalt tuleb muidugi saada autoritelt ametlik luba. Tuleb osta piletid TLL-AMS-LAX ning seal võtta takso Hollywoodi produtsentide ning rahastajate “uste” taha ning hakatata nendele koputama. Jah, kindlasti tuleb eesmärgi täitmisel üle elada Leonardo Dicaprio poolt etendatud agooniad, aga selline see müügitöö juba on. Mina isiklikult ootan põnevusega päeva, mil saab näha Kosmose IMAX ekraanil Spike Lee produtseeritud Eesti taasiseseisvumise ainetel vändatud filmi “Flag”.

Karl Kull on hirvdigital.com ja healme.eu kaasasutaja

Inspireeriva "Peab nägema!" filmisarja toob teieni Kosmos IMAX ja Bestsales.ee

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111