Timo Diener • 11 märts 2016

Timo Diener: "Batman vs Superman" - Kinoajaloo oodatuim duell!

Timo Diener, filmilevitaja  

Timo Diener kirjutab uues Bestsales.ee ja Kosmos IMAX filmiblogis filmist, kus surelik heidab duelliks kinda jumalale - Batman heitleb Supermaniga, Bruce Wayne vs Clark Kent. Filmi loojast, filmi näitlejatest, fännide ootustest ja Timo Dieneri kiiresti eest kaduvast tähtajast juba allpool!

Lugupeetud lugejad, hetkel olen plindris. Ma tean, et kui te seda kirjutist loete, olen sellest plindrist kuidagimoodi välja roninud ja hingan kusagil kergendunult, aga kui lubate mul viia teid hetkeks momenti, mil JUST seda sõna arvutisse tipin, siis on olukord trööstitu: minu enda poolt välja pakutud tähtajani on 36 minutit ja ma olen just äsja lõpetanud terve valmis artikli kustutamisega, et otsast alustada. Ja ma ei valinud selleks kustutamiseks lihtsat moodust – valida terve tekstilahmakas ja siis ühe nupuvajutusega piinad lõpetada. Oh ei, selle asemel hakkasin artikli lõpust pihta ja lasin backspace’il oma armutut tööd teha. Kuidagi pidi mulle kohale jõudma, et minu kirjapandu uue eelseisva megaeepose „Batman vs Superman: Õigluse koidik“ kohta on totaalne jura, tühi reklaamtekst, „jookske kõik seda kinno vaatama“ mulin... Tagasi stardipakkudele. 31 minutit on jäänud.

Suured rahad, suured ootused

Kinnikiilumine on mõneti arusaadav. Kui teemaks oleks „Star Wars“, siis inspireerivad lood selle saaga sünniloost sünnivad pea iseenesest. „Mees, kes jäi ellu“ pakub meile tõelise „läbi raskuste tähtede poole“ lugulaulu nüüdseks juba Oscarite poolt üle kullatud muinasjutt-lõpuga. „Deadpool“? Teate isegi. Ilmselt on tegu mu enda hetkelise piiratusega, aga kuidas leida konksu filmi juures, mille puhul sosistatakse, et kui kokku liita linaloo hiiglaslik eelarve, filmikoopiate kulud ja reklaamieelarve, võime saada kokku summa, mis läheneb 400 miljonile dollarile? Just nimelt konksu, millega inimesed samastuda suudavad. Et nad loevad seda teksti, noogutavad endamisi mõistvalt ja mõtlevad: „Ma tean täpselt, mis tunne see on.“? Hakkad endamisi ju hoopis räuskama, et kuhu see Hollywood sedasi jõuab, kui püüab meid kõiki lihtsalt rahapakkidega oimetuks loopida. Kas liigne raha tapab äkki loomingulisuse? Mida tähendab ühe filmi ja selle tegijate jaoks teadmine, et ainuüksi omadega nulli jõudmiseks peaks see teos üle maailma kinokassadesse koguma ümmarguselt miljard dollarit. Summa, mis vaatamata nende kahe tegelaskuju ikoonilisusele, ei ole kuidagi moodi garanteeritud.

Zack Snyder ja vihased fännid

Filmitegijaid ootas selle filmi tegemise eel tõeline väljakutse, armutu mäkketõus raske koormaga. Taaga moodustasid miljonite fännide ALATI kõrged ootused, sest nii palju kui maailmas on Batmani, Supermani, Lex Luthori, ülemteener Alfredi, Bruce Wayne’i, Clark Kenti ja Wonder Womani fänne, nii palju on erinevaid arusaamu, kuidas teha filmi, kus esmakordselt need linaloo pealkirjas mainitud kaks kivikõva tegelast vastamisi seisavad ja lisaks sellele ka käsipidi kokku lähevad. Ja samas ei ole filmi lavastajateks need miljonid fännid, vaid üksainus hullunud Batmani-Supermani fänn nimega Zack Snyder. Ja selleks, et tuua kõikide nende rahulolematute fännide palge ette lugu, mille puhul ta tunneb, et see vastab TEMA nägemusele sellest loost, peab ta olema valmis selleks, et teda tabavad piksenooled, millesse on peidetud miljonite maruvihaste netikommentaatorite sapp ja raev, sest sellel hetkel on nad KÕIK (enda arvates vähemasti) paremad filmitegijad, kui seda on mees, kes on meile varem kinkinud sellised nüüdseks juba legendaarsed koomiksimugandused nagu „300“ ja „Valvurid“.

Superman, destroyer of worlds?

Tal on palju tõestada, sellel Snyderi vanal. Tema eelmine Supermani film „Man of Steel“ oli suurejooneline ja pompoosne produktsioon, mille kolmas vaatus ja selle jooksul aset leidnud Supermani ka kindral Zodi omavaheline arveteõiendamine on nüüdseks muutunud juba kurikuulsaks. Kui vanadel, headel aegadel võisid inimesed suhteliselt tuima pilguga kinosaalis vaadata, kuidas ekraanil pilvelõhkujad (ja ühtlasi nendes hoonetes samal ajal viibivad õnnetud hinged) rusudeks muutusid, siis maailmas, kus inimesed jäävad igavesti mäletama 11. septembri sündmusi ja peavad iga natukese aja tagant uudistest kuulma ja nägema üha uutest süütute ohvritega terrorirünnakutest, ei suutnud publik enam alla neelata kahe enam-vähem purunematu pooljumala omavahelist kähmlust, mis leidis aset keset fiktiivset (ent siiski New Yorgil baseeruvat) Metropolist ning mis jättis endast järgi seninägematu hävingu. Sellise hävingu, mida isegi fännid ei suutnud enam rahus alla neelata. Ei läinud kaua, kui firma Watson Technical Consulting katastroofidele spetsialiseerunud eksperdid arvutasid välja, et kui see eepiline lööma poleks aset leidnud kinoekraanil keset eriefektide möllu, vaid New Yorgis, oleks seetõttu oma elu kaotanud 129 000 inimest! Lisaks sellele oleks kaduma jäänud veel 250 000 inimest, kellest mõistagi valdav enamus oleks hiljem samuti surnuks kuulutatud. Ah jaa – lisaks veel miljon vigastatut. Purustustest tulenev otsene kahju oleks ulatunud aga 700 miljardi dollarini (11. septembri sama number oli 55 miljardit, filmi „Tasujad“ Manhattanil aset leidnud finaal suutis fiktiivset kahju teha vaid 160 miljardi jagu…;). Kuidas sa pärast seda kaost vaatad superkangelase peale, kes tegelikult peaks olema vaat et kõige õilsam kõikide superkangelaste seas – ikkagi ju Superman. Ja mis tundega peaks pärast seda hävingut elama edasi Louis Lane?

Bruce Wayne pole rahul

Ei saa salata – mul tekkis küsimus, et miks ei valinud Superman ja Zod omavaheliseks madistamiseks mõnd inimtühja kõrbe või muud inimestest hüljatud paika. Madistagi palju tahavad. Loogiline, eks ole... Aga samas ilmselt ka liiga kerge lahendus. Snyder on öelnud selle veresauna põhjenduseks nii palju, et juba iidsetest aegadest kirja pandud jutustustes on tavalised, ilmsüüta inimesed jumalate omavahelisele arveteklaarimisele jalgu jäänud. Kui põrkuvad kokku jumalad, siis inimesed kannatavad ja kogevad kaotusevalu. See omakorda testib nende usku. Või siis sütitab kättemaksuiha. Nagu see juhtub ei kellegi muu, kui Bruce Wayne’iga, kes – nagu oleme uue filmi traileritest aimu saanud – oli üks nendest, kes Supermani ja Zodi kismale jalgu jäi. Nagu ka paljud tema sõbrad, kellest paljud ka eluga hüvasti jätsid. Motivatsioon missugune selleks, et kinopublik oleks valmis kinoajaloo oodatuimaks duelliks.

Ben Affleck ja vihased fännid

No nii, 9 minutit pärast tähtaja kukkumist koorus välja – on palju tõestamist. On nähtud tohutult vaeva. Vastutus on suur. Aga samas tuleb kindlaks jääda ka oma visioonile. Ja seda on Snyder alati teinud. Kasvõi hetkel, mil ta teatas maailmale, et tema esimeseks valikuks Batmani rolli on Ben Affleck. Mees, keda armastatakse vihata. Keda sõimatakse prettyboy’ks. Keda siiamaani mõnes kõmu-uudises Jennifer Lopezi ja nende jubeda ühisfilmi „Gigliga“ seostatakse. Kes suutis omal ajal stuudio jaoks põhja lasta tegelaskuju nimega DareDevil. Ja kes on samas kogu selle möllu keskel tõestanud, et tegu on ülitalendika stsenaristi, produtsendi ja lavastajaga. Näitlejast rääkimata. Affleck võiks elu lõpuni sirge seljaga ringi käia ja öelda igale ilkujale otse näkku „Argo fuck yourself!“ ja edasi sammuda. Aga ka temal oli vaja midagi tõestada. Et ta suudab seda. Sest sajad tuhanded, võib-olla isegi miljonid tahavad üle kõige näha seda, kuidas Affleck põrub. Sest sai ju algatatud isegi petitsioon, mille kohaselt ei tohiks Affleck järgmise 200 aasta jooksul Batmani kehastada. Ja selle vereootuse peale manab võitleja Affleck näole selle miljoni dollari irve, mida vihkavad kõik tema kritiseerijad, kes oma suuhügieeni on lootusetult käest lasknud, sest ta on tõestanud just sellistes olukordades endale ja tervele maailmale, mis puust ta tegelikult tehtud on. Nagu tõestas omal ajal ka oma Batmani filmidega keegi Tim Burton, kelle vastu saatsid Batmani fännid omal ajal filmistuudiosse tervelt 50 000 kirja (e-maili polnud 80ndate lõpus veel tema õnneks olemas), mis kõik kandsid sama sisu – SEE mees küll meie püha Batmani kallale asuda ei tohi!

Võib-olla on see hea märk, kui suur osa maailmast karjub sulle kõrva, et sa üht, teist või kolmandat teha ei tohi. Äkki see näitabki tugevamatele meie seas, et nad on õigel teel...

Vastus selgub kinosaalis 25.märtsil.

21 minutit pärast tähtaega.

Inspireeriva "Peab nägema!" filmisarja toob teieni Kosmos IMAX ja Bestsales.ee

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111