Miks peaks müügiinimene sportima?

Evely Kaasiku  

Pick&Try asutaja Evely Kaasiku toob oma uues kolumnis välja viis põhjust, miks inimene, kes soovib olla hea müügis, peaks harrastama ka sporti.

Olen maast madalast harrastanud erinevaid spordialasid, viimased paar aastat olen sihikindlalt teel maailma tippu. Kuna minu teiseks kireks on turunduse- ja müügitegevus, siis avastan ikka ja jälle, kui tänulik ma olen, et mind on sporditeele suunatud.

Juba päris pisikesena pandi mind suuskadele, algkoolis käisin korvpalli- ning ujumistrennis, võtsin aktiivselt osa erinevatest kodulinnas toimunud võistlustest, murdmaajooksust rattakrossi ja triatlonini. Alates 2010. aastast on aga minu ainus spordikirg olnud orienteerumine. Praeguseks olen mitmekordne Eesti meister ja sammhaaval kaarte segamas ka maailma paremikus.

Kolm aastat tagasi, 2013. aastal, võtsin vastu väljakutse USAs ukselt uksele raamatuid müüa. Ning pärast seda olen tegelenud aktiivselt müügiga B2B. Nii suviseks raamatumüügiks valmistudes kui ka müüki ja turundust reaalselt praktiseerides olen avastanud sporditegevuse kasulikkust elu teistes valdkondades.

Kirjutan järgnevalt viis põhjust, miks inimene, kes soovib olla hea müügis, peaks harrastama ka sporti.

Täielik pühendumine

Sportlastel on üks suur kiiks – kui nad võtavad omale sihi, teevad nad kõik, et seda täita. Iga tegevus on kaalutud, kas toetab eesmärgi täitumist või pidurdab seda. Võidujanu on meil suur ja sisemine instinkt kiirustab tagant, et vastu saaks võetud võimalikult õiged otsused. Ning mis veel olulisem, siis probleeme ei ole olemas – on ainult lahendused. Kui ma panen paika eesmärgi ja asun plaani läbi mõtlema, kirjutan ma väga sageli erinevad lahendused paberile või Exceli tabelisse, et need oleksid silmaga haaratavad ja seejärel valin parima. Eesmärgi nimel sportiva inimese loomulik areng on täieliku pühendumise suunas, mille tulemusena ka müügis seatud eesmärgid leiavad lahenduse.

Kiire õppimisvõime

Tegutsedes kindel siht silme ees ja olles selle saavutamisele täielikult pühendunud, on loomulik protsessi osa õppimine, kuidas võimalikult kiirelt ja maksimaalselt hästi eesmärk täita. Teadmised hakkavad tegevuse käigus külge justkui iseenesest, sest Sul on janu järjepideva arengu järgi. Sportlased ütlevad sageli, et võistlus on parim treening. Orienteerujatel on hooaja alguses kolm kuud järjest igal nädalavahetusel võistlused ja kuigi kõigil neist võistled enam-vähem samade inimestega, siis iga maastik on erinev, orienteerumisvead on uued ja iga kord saad targemaks, kuidas oleks õigem punktist A punkti B liikuda. Jooksuvormi tunnetades on oluline õppida mõistma organismi käitumist, et teaks nii lihasvalu kui üleväsimuse puhul kiirelt reageerida. Müügiinimesele on samuti oluline järjepidev tegevuste analüüs ja mitte ainult lahenduse, vaid parima võimaliku lahenduse leidmine ning seda õpetavad kõik spordialad.

Tohutu töötahe

Harjutamine ei tee harjutajaks, vaid meistriks! Malcolm Gladwell on kirjutanud, et nii-öelda meistriks saamiseks on vajalik erialaga tegeleda 10 000 tundi. Sportlased treenivad vastavalt alale erinevalt, kuid siiski koormused on aasta aastalt suurenevad ning tööd tehakse meeletult võiduemotsiooni nimel. Me oleme harjunud kannatama üle valupiiri ja pingutama edasi piirist kui enam ei jaksa. Teame, et siin maailmas on kõik võimalik.

Isegi tervisesportlase tasemel on vaja aeg-ajalt füüsiliselt pingutada edasi piirist, kus ei taha ja ei jaksa. Tavaliselt on selleks juba diivanilt püsti tõusmine. Aga selle esimese sammu tegemise ja eneseületamisega oled ka tööl seatud eesmärkidele lähemal, sest sa harjutad vaimselt ületama raskuseid ning tegutsema eesmärgi täitmise nimel ka siis, kui tegelikult ei taha. Pea meeles, et tegutsedes vastu tahtmist on eneseareng kõige suurem. Iga eneseületusega oled taas kübeke tugevam.

Sihikindlus, mis viib sihile

Sporti järjepidevalt ja eesmärgipäraselt harrastavad inimesed ei anna alla enne kui on jõudnud sihtpunkti. Mu teejuht on tsitaat, mis ütleb, et allaandja ei võida kunagi ja võitja ei anna kunagi alla. See lause meenub mulle nii tööpäeval kui võistlusmomendil ja on aidanud kaasa mitmete tulemuste saavutamisele. Tänu sellele kannatasin 2014. aastal Euroopa meistrivõistluste nädala viimasel distantsil finišijooneni ja lõpetasime teatetiimiga suurepärasel viiendal kohal.

Olen korrutanud iga punkti juures eesmärgi seadmist. See on ka müügi- ja turundusprotsessi planeerimise osa. Astudes järjepidevalt samme soovitud tulemuseni jõudmise suunas, siis Sa oled võitja. Kui Sa ei jõua lõpuni kohale, siis oled endast sellegipoolest maksimumi andnud ning oled tugevam kui kunagi varem, sest Sulle on nüüd lihtsam võideldud punkti jõuda. Iseenda võit on tagatud.

Koostöövõime

Orienteerumises on väga suur osakaal individuaalsel võistlusel, kuid maailma edukaimad rahvuskoondised töötavad ühiselt ka personaalsete eesmärkide saavutamise nimel. Koostöös aidatakse igaühe nõrkasid kohtasid tugevamaks muuta. 2017. aastal toimuvad orienteerumise maailmameistrivõistlused Eestis ning juba kaks aastat varem alustas tegevust Team 2017, kuhu kuulub paarkümmend entusiastlikku noort, kes igakuiselt treenivad koos ja aitavad teineteisel areneda, et isamaad oma kodus parimal võimalikul tasemel esindada.

Koostöövõimet arendab nii treenimine gruppides kui ka personaalse treeneriga. Kui Sulle meeldib üksi jooksmas käia, on siiski kasulik motivatsiooni ja järjepidevuse hoidmiseks ka aeg-ajalt sõber kaasa kutsuda või mõnest rühmatreeningust osa võtta.

Kuigi paljud müügiinimesed teevad oma tööd üksi, siis saab hea paralleeli tuua orienteerujate tegevusega. Ka meie jookseme metsas üksi ja teeme seal enda parimat sooritust. Kuid kõige suuremaid rõõmuemotsioone pakuvad teatevõistlused. Meid on tiimis traditsiooniliselt kolm. Alustab üks liige, seejärel annab esimene plaksuga vahetuse teisele ning teine kolmandale. Igaüks jookseme enda parima jooksu, kuid tiimi tulemus arvutatakse kõigi ajad kokku liites. Ettevõtte müügitulemus on kõigi liikmete töösoorituste kokkuarvutatud tulemus. Igaühel on oma roll, kuid eesmärk saavutatakse koostöös. See on ka põhjus, miks iga töötaja peaks teadma lisaks enda valdkonna sihile ka ettevõtte suuremat eesmärki.

Miks on sport parim tööväline tegevus?

Kehaline aktiivsus arendab oskuseid ja isikuomadusi, mis on väga sarnased müügitööl vajalikele. Kindlasti leiab ka teisi valdkondasid, mis on kasulikud, kuid selle suur pluss on lisaks vaimsele arengule ka tervise ja hea enesetunde hoidmine. Bristoli ülikooli ja ka mitmed teised teadlased on tõestanud, et füüsiliselt aktiivsed inimesed on produktiivsemad, osavamad aja planeerijad ja taluvad paremini stressi kui mitte liikuvad inimesed.

Motivatsiooni ja jõudu liigutamiseks!

Evely Kaasiku on tippsportlane ja Pick&Try veebikeskkonna asutaja. Evely on käinud Southwesterni programmiga USAs raamatuid müümas, saanud seal hea müügikoolituse ning täiendab nüüd enda teadmisi EBSis, õppides rahvusvahelist ärijuhtimist spetsialiseerumisega turundusele ja suhtekorraldusele.

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111