"X-Mehed: Apokalüpsis" – väike film megasuure filmi nahas

Timo Diener  

Timo Diener kirjutab uues Bestsales.ee ja Kosmos IMAX filmiblogis värskest filmist, Eesti lähiajaloost ja sellestki, kuidas maailm me ümber muudkui muutub...

Plahvatused, keeristormid, hiidlained, maast lahti kistavad kõrghooned, autod, sillad ja maamärgid – see kõik on olnud osa "X-Meeste" kinouniversumist, mille ust paotati meile juba 16 aastat tagasi. Ajal, mil Eestimaal puudusid enda seinte vahel mitmeid saale peitvad kobarkinod ja mil pea ainsaks kinoks, kuhu eestimaalane julges oma välismaalasest sõbra meelelahutust otsima viia, oli kino nimega Kosmos...

Nüüd on Kosmos tagasi uhkemana kui eales varem ja pistab samas rinda meelelahutuskeskustega, kus saale rohkem kui ühel käel sõrmi. Seega on igati asjakohane, et "X-Meeste" saaga nii-öelda "põhiliini" kuues film jõuab Kosmosesse IMAX-formaadis ja lisaks kõigele ka veel 3D-s. Aastatega on palju muutunud.

Ja need muudatused ei ole üksnes seotud siinse kinomaastikuga. Suured muudatused on toimunud ka nendes filmides ja enne seda eelkõige saaga vaimse ja intellektuaalse isa, lavastaja Bryan Singeri peas. Kui lakoonilise nimega linateos "X-Mehed" 2000. aastal kinoekraanidele jõudmiseks viimaseid ettevalmistusi tegi, ei osanud paljud sellest suurt midagi arvata. Kohe kindlasti ei olnud tegemist tolle aasta oodatuima linalooga. Näiteks selliste filmide nagu "Põrunud professor II", "Karje 3" või "Kadunud 60 sekundiga" eel oli palju rohkem vadistamist teemal, mida see film kinokassades korda saatma hakkab. Kui "X-Mehed" aga selle ümmarguse aasta 14.juulil kinodesse jõudis, oli tulemuseks Ameerikas (mille käes nendel aastatel oli kinokülastatavuse jäme ots) avanädalavahetus, mille lõpusaldo jäi pidama 54 miljoni dollari juures. Tol aastal suutsid avanädalavahetusel enamat vaid kaks filmi – Tom Cruise’iga "Võimatu missioon II" ja Jim Carrey’ga "Kuidas Grinch jõulud varastas" – ja järsku oli mutantidest superkangelaste filmist saanud täieõiguslik frantsiis. Nüüdseks aga on frantsiisist saanud juba tõeline saaga, mis ajab oma oksi kõikjale ning mille tulemusena elame (vähemasti kinosaalis) maailmas, kus omaenda kinoseiklustes müdistavad lisaks Wolverine’ile ka veel sellised tegelased nagu Gambit (kelle iseseisev filmiseiklus jõuab kinodesse 2017. aasta sügisel) ning mõistagi Deadpool, kes veebruaris tuli, nägi ja võitis vähemasti Eestimaa kinodes kõigi aegade kõige edukama superkangelasefilmi (ja ka koomiksifilmi) austava tiitli.

Oli üks asi, mida "X-Meeste" film tegi algusest peale õigesti – selle asemel, et vormida sellest mingi suvalise A-kategooria megastaari järjekordset egotrippi, võttis Singer nõuks keskenduda karakteritele ja nende arendamisele ning selleks otstarbeks oli vaja ka pigem karakternäitlejaid, kui kõiksugu filmimaailma williseid, stallonesid ja schwarzeneggereid. Esimese asjana kutsus suhteliselt noor lavastaja (kes enne seda oli siiski valmis teinud sellised ajaproovile vastu pannud teosed nagu "Tavalised kahtlusalused" (The Usual Suspects) ja "Usin õpilane") endale appi ühe teatrimaailma suurkuju, kes reageeris nimele Ian McKellen, kusjuures "X-Meeste" võtete aegu oli "Sõrmuste isanda" kinodesse jõudmiseni veel aega paar aastat nii et maailm sai alles sootuks hiljem selle mehe Gandalfiga tuttavaks. See oli esimeseks märgiks sellest, et tegu saab olema vaatamata filmis asetleidvale efektimöllule siiski linalooga, kus keskendutakse esmajärjekorras tegelaskujude sügavusele. Ja kui tegelaskuju sügavus on leitud, tänab karakter oma kehastajat sel moel, et teeb sinust staari ja miljonite lemmiku. Seda sai omal nahal tunda toona täiesti tundmatu austraallasest näitleja Hugh Jackman, keda muide soovitas sellesse rolli keegi Russell Crowe...

Jackman on "X-Meeste" saaga ajaloos eriskummalise saatusejoonega näitleja, sest kui pärast Bret Ratneri visuaalselt kirevat ent kahe eelkäijaga võrreldes sisutühjamat kolmandat osa tehti filmiseeriale värskendav restart, mille tulemusena on järgnenud aastate jooksul vahetatud välja pea kõikide tegelaskujude algupärased kehastajad, tagab Wolverine’i geneetiline eripära selle, et armastatud näitleja võib seda tegelast kehastada enam-vähem nii kaua, kuni ta viitsib jõusaalis rassida, toitumist jälgida ning noorendavaid näokreeme oma nahale määrida. Nii on ta siiani ainsaks näitlejaks, kelle resümeest võime leida kõik kuus "X-Meeste" sarja filmi, kuigi neljandas (ja sündmuste poolest külma sõja kõrgpunkti paigutuvas) loos on tegu kõiges põgusa, paar sekundit kestva ent sellegipoolest filmi kõige naljakama hetkega, mis seda igavesti pahurat tegelast kõige ideaalsemal moel iseloomustab. Ja fännid võivad rõõmustada – tema adamantiumküünised välguvad ka selles linaloos, mis 20.maist alates teie silme ees kinosaalides lahti rullub.

Nüüdseks on meie ees selle filmisarja teine põlvkond. Uues filmis nimega "X-Mehed: Apokalüpsis" ei ole enam ei Ian McKellenit ega Patrick Stewartit, ei Halle Berryt ega Famke Janssenit, Rebecca Romijn-Stamosest rääkimata. Nende asemel tegutsevad nüüd juba mitmendat filmi kaugeltki mitte vähem nimekad karakternäitlejad ja kõikvõimalik auhindade nominendid ning laureaadid James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Rose Byrne, Nicholas Hoult ning uue filmi nimitegelast kehastav Oscar Isaac. Omapoolse panuse on filmide õnnestumisesse andnud veel Kevin Bacon, Peter Dinklage, Ellen Page, January Jones ja paljud, paljud teised. Ikka selleks, et keset kõiki neid plahvatusi, purustusi ja eriefektimerd kinkida kinovaatajale seda, mida me kõik kasvõi alateadlikult kinosaali vaatama ja avastama läheme – luust ja lihast karaktereid. Et me toimuvaga samastuks ja ka möllust hooliks, kui möll ekraanil lõpuks vallandub.

Karakternäitlejate fännid on oma kõikvõimalikele küsimustele juba vastuse saanud. Kas ka möllufännid? Mida te ise arvate, kui Singer ja tema koostööpartnerid on seekord kaalukausile asetanud ei midagi vähemat ega rohkemat, kui terve maailma saatuse?

 

Inspireeriva "Peab nägema!" filmisarja toovad teieni Kosmos IMAX ja Bestsales.ee.

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111