10 juuni 2016

Clint Eastwoodi "Gran Torino" – Meistriks saab vaid õpipoisi aastaid läbides

Lauri Ligi  

Värskes Bestsales.ee ja Kosmos IMAX filmiblogis kirjutab Reval Auto Esindused OÜ suurkliendihaldur Lauri Ligi, et Clint Eastwoodi film "Gran Torino" on ehe näide sellest, et meistriks saab vaid õpipoisi aastaid läbides.

Clint Eastwoodi meisterlik karakterite loomine ja esitamine ilmselt ei vaja pikemat tutvustamist, kuid „Gran Torino“ lavastamine ja ise selles osalemine on kindlalt üks olulisi stiilinäitajaid tema mitmekihilises filmograafia portfellis. Antud filmi puhul köitis eelkõige mõte sellest, kuidas areneb noor inimene kollanokast spetsialistiks ja mil moel on kaks täiesti erinevat põlvkonda võimelised üksteist taluma ja täiendama. Eastwoodi käsitluses näidatakse seda eelkõige psühholoogilises võtmes kuid minu meelest on see ideaalne õppematerjal müügimehele, arusaamaks sellest, kuidas kujuneb välja suhtlemisoskus, püsivus ja lugupidamine selle vastu, mida sa teed.

Suures plaanis võib öelda, et tegemist on klassikalise Ameerika draama-action filmiga, kus on krõbedaid ütlemisi, ilusaid autosid ja natuke ka tulistamist. Gran Torino tegevus algab pensionärist automehaanik Walt Kowalski (Clint Eastwood) isiku ümber ja sellest, kuidas ta matab oma naise. Walt Kowalski puhul on tegemist endise Korea sõjaveteraniga, kes on esesesse tõmbunud, tülis kogu maailmaga ega jäta oma rahulolematust kuidagi väljendamata.

Erilisena mõjub kohe filmi alguses noor preester Janovich (Christopher Carley) kes esitab elusuurusi küsimusi. „Mis on see asi, mida me nimetame eluks?“ Vanal Waltil ajab küsimus ise juba harja punaseks, et mida teab üks noor, alles seminari lõpetanu, üldse elust. Samas noor preester ei jäta vanameest mitte rahule ja kutsub teda juba naise peielaual familiaarselt Waltiks. „Kuidas sa vastu pead, Walt?“ Sellepeale vanamees vihastab ja palub enda poole pöörduda, kui Hr. Kowalski. Esimene õppetund noorele mehele: et kui tahad löögile pääseda, ole lugupidav.

Samas ei jäta noor preester mitte ja on paari päeva mööduses Walti ukse taga tagasi, et teda keelitada ikka pihile tulema. Paraku ei anna ka teine kohtumine erilisi tulemusi ja vanamees põrutab: „Sa oled üle õppinud 27-aastane neitsi, kellel meeldib hoida kätt vanadel ebausklikel daamidel, ning te lubate neile igavest elu.“ Noorele mehele üsna lootusetu olukord, koos krõbedate alandustega.

Võime tuua selgelt paraleele müügimehe õpipoisi aastatesse, kus püüad küll parimat aga välja kukub nagu alati. Siin kiputaksegi tegema kõige suurem viga – loobuma ja jätma pooleli see areng, millega on juba alustatud. Filmi arenedes näeme, et noor preester ei jäta ja katsetab üha uuesti. Ühel järgmistest kordadest, kui preester jälle Walt Kowalski tepile astub, näeme, et preester on õppinud ja kutsub alustuseks vastaspoolt viisakalt Hr. Kowalskiks. Lisaks annab mõista, et on mõelnud nendele sõnadele, mis Hr. Kowalski on talle rääkinud seoses olukorraga Korea sõjas, kus psühholoogiliselt on hävitatud sõdurite elud, keda kästi inimesi tappa ja kaevikutes istuma. Siin on olukord, kus noor preester on tuurid maha tõmmanud ja oskab kuulata ka vastaspoolt. Sama asi on oluline ka klassikalises müügipsühholoogias, kus löögile saab ainult ja ainult inimene, kes oskab vastaspoole vajadustest lähtuvalt juttu edasi viia ja on piisavalt ette valmistatud, et teab piisavalt ka vastaspoole tausta. Siin oli noor preester pisut „kodutööd“ teinud ja vanal Walt Kowalskil ei jäänud muud üle, kui tõdeda, et „Ma pean tunnistama, et sel korral tulid küll laetud relvaga, kuid ühes asjas sa eksisid – need painajad ei tulene sellest, mida meil kästi teha...“ Noorele preestrile on olukord juba pisut lootustandvam (kuigi mitte lõpuni) ja ta mõistab, et õpipoisi staatus läheb edasi. Toon jälle paralleeli klassikalisse müügimehe kasvamisse – tuleb ette vahevõite ja kindlasti tuleb neid märgata. Tuleb aru saada sellest, mis on see, mis on sind nii kaugele toonud.

Film pakub veel paralleelselt arenguid ja arenemisi. Walt Kowalski elab asiaatidest immigrantide naabruses ja ta saab endale naabripoisi Thao (Bee Wang) õpipoisiks, kes aitab tal igapäeva töid teha. Siin näeme olukorda, kus alandlikkus ja töökus aitavad noorel poisil Walti südame võita ja Walt võtab endale missiooniks noort meest õpetada. Õpetada tööd tegema, õpetada perfektselt inimestega suhtlema: „Jah, ole viisakas, kuid mitte perselakkuja.“ Thao, kes filmi alguses üritas Walt Kowalskilt varastada 1972. aasta Gran Torinot, on oma töökuse ja südikusega jõudnud hoopis teisele tasemele ja filmi traagilises lõpus pärandab Walt Kowalski sõiduki poisile.

Filmi epiloogiks võiks pidada noore preestri lõpusõna Walt Kowalski matustel: „Walt Kowalski ütles mulle kord, et ma ei tea midagi elust ega surmast, Sest ma olen üle õppinud, 27-aastane neitsi, kes hoiab kätt ebausklikel vanadel naistel, ning luban neile igavest elu. Waltil polnud probleemi olla otsekohene. Kuid tal oli õigus. Ma ei teadnud midagi elust ega surmast, kuni ma õppisin Walti tundma. Ma õppisin temalt.“ Taaskord paralleele müügimeheks kasvamisel näeme, et tasub olla järjepidev ja õppimisaldis. Paraku ei saa meist keegi müügimeheks ühe päevaga. Walt Kowalski põhisõnum selles filmis oli, et seda mida teed, pead sa armastama. Ja sellele pühenduma.

Lauri Ligi on Reval Auto Esindused OÜ suurkliendihaldur.

Autor: Lauri Ligi

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111