investor Toomas • 27 jaanuar 2017

Investor Toomas: sain Alexander Elderilt ostuidee

Tänasest hakkab investor Toomas, välja mõeldud tegelane, kelle käsutuses on reaalne raha, mida Äripäeva börsitoimetus hakkas 2002. aasta algusest aktsiaturgudele investeerima, aeg-ajalt ka Bestsalesi lugejatele investeerimisnõu jagama.

Laupäeval Hollandis toimunud intensiivkoolitusel vihjas Eesti taustaga kauplemisäss Alexander Elder ühele paljulubavale kauplemisideele.

Elder rääkis, kuidas ligi 14 kuud tagasi siples Brasiilia börs põhjas ja investorid olid kaotanud korruptsioonist läbi imbunud riigi suhtes viimasegi lootuse. Tagatipuks painasid riigi majandust rekordmadalad toorainete hinnad.Üks suurimaid põlualuseid oli riiklik naftakompanii Petrobras, mida kimbutas üks korruptsiooniskandaal teise järel. Just see oli hetk, mil Elder naftafirma aktsiaid ostma hakkas. Ta soetas esimesed kogused New Yorgi börsilt 5 dollari pealt ning nüüd kaupleb see 11 dollari piirimail.Üks koolitusel osaleja meenutas rõõmsalt, et toona otsustas temagi Elderi eeskujul talitada ning investeeris Petrobrasi veelgi madalamalt hinnatasemel koguni 60% oma portfellist ning kolmekordistas niiviisi lühikese ajaga oma alginvesteeringu.

Toomas on Äripäeva poolt välja mõeldud tegelane. Tema käsutuses on reaalne raha, mida hakati 2002. aasta algusest investeerima aktsiaturgudele. Investor Toomase investeerimisotsused langetab Äripäeva börsitoimetus. 

Investor Toomase uudiskirjaga saad liituda SIIN.

Riskida võib piskuga

Elder vangutas selle jutu peale üksnes pead ja tõdes, et mistahes idee puhul ei tasuks ahneks minna. Tema hinnangul ei tohiks maksimaalne risk, mis ühe positsiooni kohta võtta võiks, olla suurem kui 2% kogu portfellist ja kõigi positsioonide risk enam kui 6% portfelli kohta. Enda sõnul eelistab ta ise kaubelda sellest oluliselt madalama riskiga.

Ka nentis Elder, et Petrobrasi-taoliseid kauplemisideid ei leia turgudelt ülearu tihti. See on ka põhjus, miks ta Mehhikol suure huviga silma peal hoiab – osta tasub siis, kui veri on tänavatel. Enda sõnade kinnitamiseks soetas ta läinud nädala algul oma portfelli Mehhiko aktsiate käekäiku peegeldavat börsil kaubeldavat fondi, mis on leitav EWW sümboli alt.

„Avalikkus ütleb, et Mehhiko on kohutavas olukorras,“ rääkis ta. „Mina nii ei arva. Tehnilised näitajad on suurepärased.“ Ta täpsustas, et ostuotsuse langetamiseks kasutas ta tehnilist analüüsi, kombineerides seda mõningase fundamentaalanalüüsiga. Samuti soetas ta esialgu vaid mõnisada börsil kaubeldava fondi osakut, et riski kontrolli all hoida.

Panus MarketWatchi lugejate vastu

Elder rõhutas, et kõige olulisem on vältida karjakäitumist ning teha oma otsused üksnes lähtuvalt iseenda analüüsist ja faktidest. Ka Mehhiko idee on tema sõnul klassikaline näide avalikkuse ülevoolavast pessimismist, millel ei pruugi olla sedavõrd alust.

„See ei ole lühiajaline tehing. See on tõeline panus MarketWatchi lugejate vastu. Kui sa vaatad CNBCd või loed MarketWatchi, siis sa ei tee seda tehingut,“ selgitas ta. „Põhja-Mehhiko on saamas väga heaks riigiks – see ei ole enam sombreeroga magav mees.“

Ta selgitas, et MarketWatch on USAs kauplejatele seas kõige popim veebisait. Enda sõnul hoiab ta sel iga päev silma peal ning kui seal domineerib mõni idee väga tugevalt, siis talitab ta sellele vastupidiselt. Koolitusel tõi ta hulga näiteid pealkirjadest, mis tagantjärele omavad vaid meelelahutuslikku väärtust. „Nad panustavad sellele, et inimestel pole mälu. Nad on lollid ja nad on häbitud,“ kritiseeris ta.

Pidasin eile Mehhiko osas nõu ka Soome börsiguru Seppo Saarioga, kes pidas samuti EWWi tehniliste indikaatorite järgi paljulubavaks ning pärast regiooni väljavaadetega tutvumist soetas seda ka enda portfelli. Mina võtan Mehhiko jälgimise alla, kuid kohe tehinguid tegema ei torma. Varemgi on näppe kõrvetatud!

Alexander Elder, professionaalne börsikaupleja ja menuraamatute autor:

Mehhiko võib olla atraktiivne

USA lõunanaabri börs on praegu surve all USA protektsionistliku presidendi ähvarduste tõttu. Ei maksaks ajada segamini teravat keelt tõsiasjadega.

Mehhikol on turge ka väljaspool USAd ja üha tugevamad sidemed Euroopa ja Aasiaga.

Ligi 40% Mehhiko ekspordist põhineb USAst ostetud sisenditel. Isegi kui Mehhiko kaotab mõne varem planeeritud tehase, kahjustaks USA omaenda majandust, kui ta piiraks Mehhiko importi. On väga ebatõenäoline, et meie ärimehest president seda teeks.

Lisaks kanduks USA majanduse lubatud elavnemine ka üle piiri lõunasse.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111