Kuidas koolitada koolitajat?

Innowise Koolitaja Kompetentsikeskuse juhi ja koolitaja Sigrid Aruväli kinnitusel on täiskasvanute koolitamine valdkond, kus juba enne koolitust tasub selgeks teha, kellele, mis eesmärgil ning milliste vahenditega koolitust läbi viima asutakse.

Selleks, et koolitaja saaks õppija õppimist parimal viisil toetada ja aidata koolituse tellijal oma eesmärke saavutada, on vaja teadmisi täiskasvanute õppimisest ja koolitajaoskusi. Tulemuslik koolitus ei ole kunagi pelgalt informatsiooni jagamine, vaid eeldab mitmekülgset õppimise toetamist ja põhjalikku eeltööd. Olgu tegu ükskõik millise sisuga koolitusega, hoopis olulisem on see, kes istuvad saalis ning mida nad koolituselt vajavad.

Koolitajate koolitus  Foto: Innowise

Ka koolitaja peab end koolitama

Nagu öeldud, tuleks juba enne koolitust teha ohtralt eeltööd. Selgeks tuleb mõelda mis on koolitusel osalejate jaoks oluline, millist tulemust oodatakse? Kuidas ja milliste meetodite abil on kõige tõhusam õppida? Kuidas tuleks koolitus üles ehitada?

Kui eelnev on selge, on saadud infost lähtuvalt hõlbus koolitust planeerida. Tundes ja teades õppija vajadusi, milliste õppemeetoditega parimaid tulemusi saavutada, on ka hea otsustada, milliseid õppematerjale koolituse käigus mõistlik oleks kasutada. Siinkohal tulebki appi koolitaja koolitus.

Innowise Koolitaja Kompetentsikeskus pakub võimalust osaleda täiskasvanute koolitajatele mõeldud 5 kuud kestval baastaseme koolitusel, kus võetakse läbi kõik koolitaja kompetentsid. Baaskoolitus toimub moodulitena, õppuritega kohtutakse kord kuus ning koolitust viivad läbi 7 täiskasvanute koolitamise eksperti.

Sigrid Aruväli, Innowise juht ja koolitaja

Meie eesmärk on pakkuda professionaalset koolitaja koolitust, kus õpe toimub koolitusvaldkonna ekspertide juhendamisel ning olulisel kohal on õppijate kogemuse jagamine ja ka üksteiselt õppimine.

Lisaks on valikus vajaduspõhised täienduskoolitused, mille eesmärgiks on tuua uute koolitajateni värskeid ideid ning püstitada kogenenumate koolitajate tarbeks uusi eesmärke. „Meie eesmärgiks on pakkuda professionaalset koolitaja koolitust, kus õpe toimub koolitusvaldkonna ekspertide juhendamisel ning olulisel kohal on õppijate kogemuse jagamine ja ka üksteiselt õppimine,“ tõdeb Sigrid Aruväli ning lisab, et hea spetsialist ei pruugi olla alati hea koolitaja ning siinkohal tullaksegi appi ning aidatakse omandada koolitajaoskusi ning pakutakse ideid – et koolitaja oskaks end panna ka koolitatava rolli.

Innowise Koolitaja Kompetentsikeskuse juht ja koolitaja Sigrid Aruväli  Foto: Innowise

Ühes nõustuvad aga kõik – iga koolitus peab olema kvaliteetne, seda nii sisult kui vormilt ning ausal tagasisidel on siinkohal ülioluline roll. Hetkel pakutavad koolitused on erineva mahuga – on 6 akadeemilist tundi, 2 päeva ja nädala kestvaid täienduskoolitusi ning pea pool aastat kestev täiskasvanute koolitaja baaskoolitus.

Koolitusvaldkond areneb – teeme seda meiegi

Kui nüüd võib tekkida juba kogenud koolitajatel küsimus, et mida koolitaja koolitused annavad – elu ja senised kogemused on andnud mulle vajaliku teadmispagasi – siis neile ütleksime, et koolitus, see on kahepoolne võimalus õppida, areneda ning olla koolitaja-õppija samal ajal.

„On rõõm tõdeda, kui palju oma ala kogenud spetsialiste me koolitustel näeme. Iga koolitaja arengus on oluline aeg ajalt oma kogemuste, oskuste ja arusaamade üle reflekteerida, uuendada oma meetodeid ning õppida uut,“ on Sigrid Aruväli kinnitusel koolitustel valitsev emotsioon alati edasiviiv.

Sigrid Aruväli, Innowise juht ja koolitaja

Iga koolitaja arengus on oluline aeg ajalt oma kogemuste, oskuste ja arusaamade üle reflekteerida, uuendada oma meetodeid ning õppida uut.

Mis on aga valdkonnad, kus toimuvad muutused pidevalt ning mis osas on täiendusõpe elementaarne koolitaja elu osa? „Tooksin välja kindlasti erinevate õppekeskkondade, õppematerjalide ja õppemeetodite koolitused – kui veel veidi aega tagasi oldi harjunud sellega, et koolitaja astus auditooriumi ette ning asus uljalt loengut pidama, taustaks Power Point või jagatavad infomaterjalid, siis tänasel päeval ootavad koolitusel osalejad juba rohkemat – erinevaid õppevõimalusi, mitmekesiseid õppematerjale, vastavalt vajadustele erinevate õppemeetodite vaheldusrikast kasutamist, meetodite mõtestamist – ahhaa-momenti,“ tuleb Sigrid Aruväli sõnul eelkõige tunda neid, keda koolitama asutakse. Oskuslik koolitaja loob sihtgrupi vajadustele vastava koolituse, kus õppimine toimub kõiki ressursse parimal viisil kasutades ja tagab soovitud tulemuse.

„Kuna koolitajaks saamise teed on reeglina juhuslikud, soovime anda panuse täiskasvanute koolituse kvaliteedi parendamisse. Toetame omalt poolt ka täiskasvanute koolitaja kutse taotlemist. Kutse taotlemine põhineb eneseanalüüsil, oma teadmiste, oskuste, kogemuste ning arenguvajaduste mõtestamisel. Seda peame oluliseks ka meie oma koolitustel,“ lisab Sigrid Aruväli.

Merle Tammela, Sisekaitseakadeemia arendusjuht

Olen Innowise Koolitaja Kompetentsikeskuse töökate koolitajatega kokku puutunud mitmel korral. Sisekaitseakadeemia korraldas koostöös nendega täiendusõppekavade koolituse, mis andis panuse senisest teadlikumasse, sihtrühma vajadusi arvestavasse õppekavade arendamisse. Samuti suhtleme aktiivselt Tallinna piirkonna täiskasvanute koolitajate piirkondliku võrgustiku kaudu.

Mida võin kinnitada – Innowise Koolitaja Kompetentsikeskuse koolitus on justkui sinu mõõtudele vastav rätsepatöö. Juba see eeltöö, mille käigus tehakse selgeks, mida, kuidas ning mis eesmärgil me koolitust vajasime – ning seda nii sisu kui vormi osas – oli väga põhjalik. Tähelepanuta ei jäetud pisimatki detaili.

Meie jaoks on koolituste korraldamisel oluline panustada koolituste kavandamisse ning järgida koosõppe printsiipi. Tagasiside koolitusel osalejatelt oli koolitajat tunnustav. Koolitusel rakendati edukalt osalejate oskusi ja teadmisi, osalejaid osati kaasata, teooria ja praktika osakaal oli paigas – koolitaja oli osalejale teekaaslane sellel koolitusepäeval. Kaardistati vajadused, toimus dialoog ning tehti koolitusest ka kokkuvõtted. Lisaks muidugi Sigridi kui särava suhtleja isiklik positiivsus, mis andis koolitusele palju juurde. Jäime väga rahule!

Leia sobiv kompetentsikoolitus Innowise koolituskalendrist

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111