Jaana Pikalev • 13. september 2011
Jaga lugu:

Müügimeeste pihuarvutid surevad välja

Juba mõnda aega ei toodeta müügimeestele tuntud mobiilseid seadmeid pihuarvuteid, mis tähendab, et lähema paari aasta jooksul tuleb üle minna uutele seadmetele - näiteks nutitelefonidele või tahvelarvutitele.

OÜ Estover arendusjuht Tõnu Raudsepp, kes on juba uut lahendust müügimeestele otsinud ja katsetanud, ütles, et tegemist on paratamatu olukorraga. Kuna müügimeeste keelepruugis tuntud PDAsid (personal-digital-assistant) ehk pihuarvuteid pole enam kuskilt saada, siis on uute lahenduste otsimine Raudseppa sõnul paratamatu. "Võta või jäta, tegemist on riistvaralise probleemiga, viimased PDAd tellisime endale eBayst, kuid neid pole enam kuskilt saada," selgitas ta. Sisuliselt tähendab see seda, et vana tarkvara platvorm, mis töötas müügimeeste seas üldlevinud PDA-l, tuleb ümber vahetada, sest seadmeid, mis seda tarkvara toetasid, ei ole.

Android on tulevik. Samal põhjusel on mobiilsetele müügimeestele lahenduste pakkujad aktiviseerunud ning hakanud uusi tarkvaralahendusi arendama. Nii näiteks sõlmisid möödunud nädalal koostööleppe Balti suurim EDI-(electronic-data-interchqange) operaator Telema ja tarkvarafirma KMA, et arendada koos mobiilset müügimehe Androidi versiooni. Elektroonse andmevahetusfirma Telema arendusjuhi Toomas Veersoo sõnul on üha rohkem Telema kliente loobumas oma müügiesindajate varustamisel PDAdest ning minemas üle nutitelefonide kasutamisele.

"Et ajaga kindlasti kaasas käia, pidasime vajalikuks viia müügimeestele suunatud toote rakenduse ka Androidi platvormile. Teadsime, et KMAs on vajalik arenduskompetents olemas ja sellest koostöö sündiski," ütles Veersoo. Ta lisas, et kuna PDAd on nii-öelda välja suremas, siis on huvi uue versiooni vastu väga suur nii Eestis, Lätis kui ka Leedus.

Müügimehe funktsioon muutumas. Kuid nutitelefonid pole ainuke alternatiiv käigusolevatele PDAdele. Raudsepa sõnul kaaluvad nad Estoveri müügimeestele hoopis tahvelarvuteid töövahenditeks. Viimane lahendus on kaalumise all aga seetõttu, et muutunud on müügimeeste vajadused.

"Müügimeeste vajadused muutuvad. Kuna poodide ketistumine on suur, ei tee müügimehed enam nii palju tellimusi ja ketid teevad ise tellimusi," rääkis Raudsepp. Just viimase tõttu muutuvad müügimeeste funktsioonid. "Müügimehel on vaja teha rohkem muid asju kui ainult tellimusi - näiteks turundusmooduleid kasutada, teha hinnauuringuid ja ka presenteerida toodet," loetles Raudsepp uusi vajadusi.

Seetõttu on tema hinnangul tahvelarvuti sobivam, kuna ekraani pind on nimetatud funktsioonide käsitlemiseks suurem. Loomulikult ajaks oma asja ära ka nutitelefon, kuid sellisel juhul asendaks see Raudsepa sõnul lihtsalt PDAd ega arvestaks muutunud vajadustega. "PDA-l on ekraan nii väike - miinus on see, et näed vähem ajalugu ja on keerulisem infot hoomata. Tahvliga on ees suurem pilt ja seal peal tekivad hoopis teised võimalused," sõnas Raudsepp. Lisaks saab tema sõnul müügimees kasutada tahvlit ka arvutina ega pea aruannete vaatamiseks või koostamiseks kontorisse minema. "Lihtne - inimesel on üks töövahendiks, mis sisaldab kõike," kiitis Raudsepp tahvelarvutit.

Tahvelarvutit kiitis ka mobiilse müügimehe tarkvaralahendustega tegelev ettevõte KMA OÜ tegevjuht Andrus Männisalu. Tema sõnul kasutab 95% müügimeeskondadest praegu Windows Mobile'i platvormil töötavaid PDAsid. "Julgen väita, et mõttekas on valida kas iPad või Androidi platvormil toimivad nutitelefonid ja pihuarvutid," soovitas Männisalu tarkvaraarenduste suunda arvestades.

Tahvelarvutil nutitelefoni ees eelised. Ta lisas, et müügimeestel, kes soovivad kasutada võimalikult väikseid seadmeid, on mõistlik soetada just Androidi platvormil nutitelefone.

"Tiimidele, kes on aru saanud, et nende töö jaoks on kasulik, kui müügimees omab tehingu tegemise ajal võimalikult palju aktuaalset infot, on sobiv valik iPad või kuni kümne tolli suurune Androidi platvormil töötav tahvelarvuti," märkis Männisalu.

Samas pole tema sõnul praegu Eestis saadaval häid Androidil põhinevaid tahvelarvuteid, millel oleks 3G-funktsionaalsus, ja seetõttu on mobiilsele müügimehele hea valik tahvelarvuti.

Kommentaar: Ootame head ideed ja pakkumist

Valior ASi finantsdirektor Ants Tamm

Praegu ei ole meil plaanis müügimeestele uusi seadmeid soetada.

Uuele versioonile mõtleme siis, kui keegi tuleb uksest sisse uue vinge pakkumisega ja näitab, kuidas uue seadme peal kellad ja viled käivad, võib-olla siis tekib huvi. Nii kaua, kui müügimees ei kurda, me veel ei mõtle selle peale.

Üks küsimus: Kui suur on investeering uuele versioonile üleminekuks?

ASi Telema tegevjuht Hele Hammer

Investeering on kliendi jaoks seotud uue riistvara soetamisega. Kuna kogu lahendus koosneb mitmest osast: tarkvara serveris, tarkvara pihuarvutis/telefonis, liidestus Telema ja kliendi vahel, ning MMT veebilahendus Telema veebis. Peamiselt muutub üks komponent ehk tarkvara pihuarvutis või telefonis, seetõttu on ka investeering kliendi jaoks seotud vaid selle komponendiga. Ehk vaja on 1. riistvara ja 2. tarkvara Android telefonile.

Vanasti muretseti müügimehele lisaks mobiilile ka pihuarvuti, aga Androidi puhul pääseb vaid ühe riistaga, nii et nüüd on vaatenurga küsimus, kas tuleb riistvara juurde osta või hoopis õnnestub loobuda. Aga Androidi versiooni kasutamise üks eeltingimus on Androidi operatsioonisüsteemi kasutava telefoni olemasolu müügimehel. Androidiga telefone on igas hinnaklassis, korralikumad vast paarsada eurot. 

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt