Fotod: Meybaum pakub Eesti firmadele appi 27 000 inseneri

Inseneride Facebooki loova Eesti idufirma GrabCADi üks asutaja Hardi Meybaum ütles, et tema firma 27 000 inseneri üle maailma on valmis aitama kõiki Eesti ettevõtteid, kel miski insener-tehniline probleem.

Meybaum esines kolmapäeval, 14. septembril Äripäeva seminaril "Kuidas jõuda tööstuses eduka koostööni teadlastega". Tema ettekande nimi oli "Kuidas väike Eesti tootja saab General Motorsiga võrdse tootearendusmeeskonna".

Meybaum alustas oma ettekannet teadaandega, et internet on ikka üks tore asi: "Nüüd on mul näiteks sekretär Filipiinidel, kellele maksan paar USA dollarit tunnist. Tema siis lepib kokku minu kohtumisi, sisestab klientide andmeid CRMi ja viib teoks kõik minu hullud mõtted, mis ma talle edastan. Olen väga rahul tema tööga". 

Meybaum märkis oma firma algmõtte kohta, et alustasid Indrek Naruskiga GrabCADiga, kuna mõtlesid, et igas muus valdkonnas on veeb teinud suhtlemise kergemaks, aga inseneride seas ei ole see veel toiminud. "Meie eesmärk oli viia insenerid kokku ka veebis," kommenteeris ta. Täna on GrabCADi andmebaasis 27 000 mehaanikainseneri, aga veel kolm kuud tagasi oli seal insenere 2000. On toimunud röögatult kiire kasv.

Meybaumi sõnul ei uskunud alguses keegi sellesse, mis nad teevad. Esimene tagasihoidlik tellimus tuli USAst ja selle tellimusega seoses mõtlesid nad ise ka, et idee ei hakka tööle.

Aga, teine klient USAst oli juba huvitavam. Ta oli endine pankur Kaliforniast, kellelt potsatas GrabCADi postkasti sisse skanneritud paberil miskid joonistus-kritseldused, mis võiks olla ATV järelkäru. Ta oli nende kritseldustega juba üritanud USAs pangas laenu saada, aga ta naerdi välja. "Vaatasime neid, vangutasime pead, aga siis mõtlesime, et postitame need igaks juhuks meie baasis olevatele inseneridele. Ja uskumatu, 24 tundi hiljem postitati nende kritselduste põhjal mudel-toode, mis nägi välja nagu tõeliselt moderne ATV järelkäru. Ja see oli meie läbimurre ja esimene tõeline tellimus. Täna on sellel mehel firma, mis toodab ATV järelkärusid,“ rääkis Meybaum. 

Ka ühe teise huvitava kliendi näite tõi ta seminaril. Saatis neile taas sisse skännitud kritseldused Melissa Ohiost. Need nägid välja nagu halvasti joonistatud suur koopiamasin, aga pidi olema värvikirev muffiniahi lastele mängimiseks. "Ja 4 tundi hiljem oli tal meie vahendusel olemas väga kena mudel. Tänaseks on Melissa jõudnud lepinguni ühe suure mänguasjatootjaga USAs,“ möönis Meybaum.

Üks huvitav klient oli neil veel Kanadast, kes soovis mudelit oma elektrimootorrattale. Kuulutasid nad siis välja võitluse ja ühe nädalaga laekus neile 150 disainivarianti koos CADi mudeliga, mis olid kohe valmis tootmisesse minema. Tugevusarvutused olid ka kõik tehtud. See 150 disainivarianti on ka suurte ettevõtete jaoks väga müstiline tulemus. Ja selle kliendi insenerid hakkasid omavahel suhtlema, arvutusi parandama ja tagasisidet andma, see oli väga vahva. "Ja täna otsivad GrabCADi kaudu ideid kõik maailma suurimad autotööstused, kõigi nende tippdisaineritega peame nõu," on Meybaum uhke.

Meybaum toonitas, et kõik ettevõtjad Eestis, kes tunnevad, et neil on miski insenerialane probleem, mida nad ei suuda oma vahenditega ära teha, siis pöördugu GrabCADi poole - nende 27 000 inseneri võivad teid aidata.

Saalist tulnud kuulaja küsimusele, kuidas need 27 000 inseneri tekkisid, vastas Meybaum nii: „Me oleme neile kasulikud, me oleme suutnud luua platvormi, kus insenerid saavad oma tööd efektiivsemalt teha. Nad saavad kasutada ka kellegi teise poolt tehtud komponente, ja et neid komponente tarbida, peavad nad jätma meile oma andmed. Ja siis on seal ka kast, kuhu nad panevad linnukese, et nad on ka huvitatud selliste tööde saamisest. Me ei tee reklaami. Hetkel on meie platvorm kõigile vaba ja tasuta. Osad inimesed näiteks müüvad oma insenerivaldkonna koolitusi meie kaudu ja see on meie jaoks ok“.

Kuulaja küsimusele, kas GrabCADil on ka palju koostööd tegevaid ettevõtteid Eestist, tuli selline vastus: "Meilt on Eestist töid tellinud vaid Exo Bike ja paar mööblifirmat. USAs ja Lääne-Euroopas on inimeste ostmisharjumused internetist hoopis erinevad Eesti inimeste omast. On harjutud sealt ostma. Eestis ollakse väga skeptilised ja meil pole ressurssi rääkida, et oleme hästi usaldusväärsed jne. Eesti kliente tuleb palju ümber veenda, et IP kuulub ikka teile ja keegi ei varasta seda ära. See on liiga kallis protsess. Välismaalt leiavad kliendid meid ise üles. USAs tellivad inimesed ise meilt, ilma, et me peaksime seda neile väga agressiivselt müüma. Ja USAs on inseneri tase palju kõrgem kui Eestis. Need paar Eesti mööblitööstust on meilt tellinud jooniseid nö eritellimuste tarbeks. Ja meie insener teeb ilusa pildi ja siis nad saadavad selle oma kliendile juba koos hinnaga“.

Meybaum märkis, et ka EAS Eestist on nende ettevõtet veidi toetanud.

Meybaumi ja Naruski loodud inseneride Facebook GrabCAD kolis oma peakontori selle aasta alguses Tallinnast Bostonisse, et firma arengule veelgi kiirem hoog anda ning suuremale osale klientidele lähemal olla.

Reedel, 9. septembril võitis GrabCAD Londonis investorite leidmise võistlusel Seedcamp esikoha, kuid loovutas esikoha ja 25 000 eurot konkurendile. Meybaum ja Narusk on mõlemad lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt