WSJ: Lugu sellest, kuidas Eesti Erply sai üleilma suureks

USA majanduslehe Wall Street Journal blogikeskkonna Tech Europe toimetaja Ben Rooney tuuritab kümnes Euroopa linnas, et leida kõige perspektiivikamad alustavad ettevõtted. Ta otsib neid Tallinnast, Stockholmist, Amsterdamist Pariisist, Istanbulist ja Tel Avivist.

Ben Rooney on pühendanud oma 23. septembri blogisissekande Eesti IT-firmale Erply. Järgneb Rooney kommentaar:

Paljud alustavad ettevõtted hakkavad pihta kellegi maja tühjas toas või, nagu nähtub Google kuulsast näitest, garaažis. Siiski on väga vähestel kohe päris terve maja ja aed. Aga Tallinnas asuval Erply’l on.

Väike hall maja, mis asub Tallinna hiljutist ajalugu meelde tuletavate brutaalse arhitektuuriga hoonete naabruses, on kodu Eesti alustavate ettevõtete kõige säravamale tehnoloogiatähele.

Erlpy pakub pilvetehnoloogiapõhised soodsaid müügitarkvaralahendusi kauplustele. Olgugi et nad sihivad põhiliselt väiksemaid, paari-kolme kauplusega jaekette, töötavad nad ka mõne suure jaeketiga, kel on poode sada ja enam, ütleb Alari Koppelmaa, Erply üks omanikke ja tehnikaideoloog.

Erply lugu on tavapärane. Kamp sõpru töötavad koos nii kümmekond aastat, luues programme ning ehitades kodulehti. Ühtäkki komistavad nad aga otsekui juhuslikult otsitud lahendusele, mida on püütud leida mitme mehega ja kes on püüdnud ... noh, polegi selge, mis suunas nad püüdnud kogu selle aja liikuda.

Pidin kohtuma tegevjuht Kristjan Hiiemaaga, aga tema oli USA Läänerannikul. Ameerikast oli ent just naasnud peainsener hr Koppelmaa. Ma pinnisin teda kõvasti, ent ta ei soostunud eriti suud paotama. Mulle jäi aga mulje, et peagi võib oodata mingit avalikku teadaannet (võib-olla näen ma siiski olematuid asju).

Hr Koppelmaa püüab vaigistada spekulatsioone ja ütleb, et nad keskenduvad just sellele, millega nad tegelevad ehk siis tervikpaketile kaupluste jaoks, mis sisaldab krediitkaardimakseid, tellimist, arveldamist ja kõike muud vajalikku võimaldavat tarkvara.

Erply’st kordi suuremaid tarkvaratootjaid on jalaga segada, miks peaks keegi üldse neid valima? "Esiteks hind," sõnab hr Koppelmaa.

"Me oleme tublisti odavamad, teiseks võimaldame tasuta prooviaega enne ostmist." Kuna tegu on tarkvarateenusega, siis pole midagi tarvis alla laadida ega paigaldada, kõik toimib veebilehitseja kaudu – ja see teeb Erply lahenduse väga paindlikuks. "Poe jaoks pole tarvis teha suurt investeeringut."

Seedcamp oli põhjus, miks ettevõte 2009. aastal läbis tõelise muutuse. Enne seda pakkus ettevõte pigem kontori-, kliendiandmebaaside- ja muud sellist tarkvara.

Aga Erply’s taibati, et kui nad tahavad olla edukad, siis tuleb teha midagi teisiti. Vaadatigi, mida mujal tehakse. "Uurisime, mida konkurendid teevad: IT oli kas liiga kallis, liiga keeruline või siis liiga algeline."

Nõnda tuldigi lagedale oma versiooniga. Kasutati pilvetehnoloogiat ja ükses veebipõhist lahendust (nüüd on olemas ka Windows’i ja iPad’i rakendus). Hiljuti lisati ka krediitkaardimaksed, aga erinevalt Rootsi iZettle’st, mis suudab lugeda ka Euroopa kiipkaarte ja PIN-kaarte, toimib Erply pakutav vaid magnetribaga kaartidel.

Ja see viimane tuleneb ettevõtte laienemisplaanidest. Olgugi et Erply on alati olnud rahvusvaheline ettevõte, avades kohe alguses kontori Londonis ja Austraalias, otsivad nad praegu võimalusi laieneda USA-sse.

"Seni töötasime peamiselt Balti riikide ja Soome piirkonnas, ent meil oli kundesid ka Kreekast ja Hispaaniast. Meil on ka sõsarettevõte Saksamaal."

"Kuna pidime pakkuma tuge mitmesugustele süsteemidele, tuligi langetada otsus: kas USA või Euroopa riigid, kus igaühel on oma maksusüsteem? Otsus langes kergesti."

Ettevõte on avanud müügi- ja klienditoekontori USA-s ja laiendab seal tegevust.  

Ehk ei olegi hr Koppelmaa ja Hiiemaa ülelombi sibilimine muud kui vaid laienemine USA-sse? Mina seda siiski ei usu.

Originaallugu WSJ-s

Tõlkis Sven Tallo.

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt