Alyona Stadnik • 28 september 2011

EASi ekspordidivisjoni juht: väikefirmal napib üksinda jõudu

Skandinaaviast kaugemal saavad Eesti ettevõtted edukad olla vaid seljad kokku pannes, usub EASi ekspordidivisjoni direktor Allar Korjas.

Järgneb Allar Korjase kommentaar:

Kodus konkurendid, väljas koostööpartnerid. Nagu ühe keskmisest suurema tootmisettevõtte omanik tabavalt ütles, oleme Eestis ja Soomes, mis on praegu sisuliselt juba meie koduturud, üksteisele konkurendid. Skandinaaviast kaugemal saame edukad olla aga vaid seljad kokku pannes.

Väiksemad tootmisettevõtted saavadki turunduskulusid kokku hoida ja siiski oma kaupu välisturgudele saata, kasutades ühist turunduskanalit. Eraldi tegutsedes on ettevõtetel sihtturgudel vähe jõudu, paljudel pole tugevat rahvusvahelist müügi- ja turunduskompetentsi, samas sihtturud ja kliendid kattuvad. Ühisturundus aitab ettevõtetel muutuda koos atraktiivseks ja usaldusväärseks ka suurematele potentsiaalsetele klientidele. Koostöö mitme valdkonnaga, üksteist toetavad tootegrupid võimaldavad välja töötada ja pakkuda suuremaid ning innovaatilisemaid lahendusi.

Tihti alustatakse internetikauplusega, kuid üldjuhul toob tulemusi kogemustega vahendusettevõtte kaasamine. Heade kliendikontaktidega partneri abil on lihtsam esimesi toodangupartiisid välisturule saada. Koostöös ja ühisturunduses on oluline projektimeeskonna kompetentsus ja usaldusväärsus, riskikoht on projektijuhtimine, mis võib muutuda ühe ettevõtte keskseks, selleks ongi vaja kompetentset ja ühtset rahvusvahelist müügimeeskonda. Üha paremaks on muutunud ettevõtete koostöö suurte välismesside riiklikel ühisstendidel.

EASi ekspordinõunikud aitavad sihtriikides partnereid otsida. Ettevõtetel on kasu ka oma andmete lisamisest andmebaasi tradewithestonia.com, mis on hea abimees nii Eesti kui ka välismaistele ettevõtetele.

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111