Alyona Stadnik • 5 oktoober 2011

Pajula: paindlikkus on eksportija võimalus 

SEB panga ökonomist Hardo Pajula kommenteeris tänases Äripäevas, et majanduskasv Eesti kahel tähtsamal eksportturul - Rootsis ja Soomes - annab lähiajal tõenäoliselt oluliselt järele.

"Mõlemas riigis on kindlustunne viimastes kvartalites kiiresti kukkunud ja on ilmselt vaid aja küsimus, kui need muutused ka meie tootjate eksporditellimustesse jõuavad. Sellel suhteliselt raskel taustal on siiski märkamisväärne, et praegu ei ole tellimused veel eriti kukkunud, mis võib olla märk sellest, et vahepealsed tõsised kulukärped on võimaldanud meie eksportijatel oma positsiooni säilitada ka keerulisemates oludes. Paindlikkus ja kiire reageerimisvõime ongi siinse maanurga suurimad võimalused," selgitas Pajula.

Tasub teada, mis toimub viiel olulisemal eksporditurul?

1. Rootsi ehk 17% Eesti ekspordist

Majanduskasv

Rootsi rahandusministeerium prognoosib, et Rootsi majandus kasvab tuleval aastal vaid 1,3% pärast selleks aastaks prognoositud 4,1% suurust kasvu.IMF prognoosib tulevaks aastaks 3,5% kasvu.Taust"Olukord on äärmiselt ebakindel," ütles Rootsi rahandusminister Anders Borg 20. septembril valitsuse eelarvekava tutvustades, pareerides kriitikat, et valitsus on liiga ettevaatlik.Borgi sõnul on Rootsi väga haavatav, kui Euroopas peaks puhkema terav finantskriis. Ühelt poolt johtub see sellest, et Rootsi sõltub tugevasti ekspordist, teisalt sellest, et Rootsi pangad sõltuvad suuresti välisfinantseeringust. Nii on valitsusel targem osa "püssirohust" reservis hoida.Töötuse määr kasvab tänavuselt 7,4%-lt tuleval aastal 7,8%-le ning jääb sellele tasemele ka 2013. aastaks.

2. Soome ehk 15% Eesti ekspordist

Majanduskasv:

Soome rahandusministeerium prognoosib tuleva aasta SKP kahanemist euroala võlakriisi tõttu 1,5%.IMF prognoosib tuleval aastal kasvu 2,5%TaustTöötus kasvab tuleval aastal 8,3%-le ning valitsuse eelarve defitsiit 3,7%-le SKPst, vahendas Kauppalehti.Soome rahandusministeeriumi prognoosi järgi jääb Soome tuleva aasta 52,3 miljardi euroni ulatuv eelarve 7,1 miljardi euroga defitsiiti.

3. Venemaa ehk 10% Eesti ekspordist

Majanduskasv:

IMF: alandas Venemaa majanduskasvu prognoosi sellel aastal 4,8%-lt ja tuleval aastal 4,1%le.SEB Pank: sel aastal kasvab majandus 5,3 ja tuleval aastal 5%.Venemaa majandusarengu ministeerium: prognoosib tuleva aasta kasvuks 3,7 protsenti.TaustVenemaa peaminister Vladimir Putin ütles, et Venemaa majandus saab selle aasta lõpuks ja järgmise aasta alguseks hakkama kriisi tagajärgedega.Venemaa SKT läheb langusesse, kui nafta hind Euroopa ja USA majandusprobleemide tõttu järsult alaneb, teatas Maailmapank.Töötus on IMFi prognoosi järgi Venemaal tänavu 7,3% ja alaneb järgmisel aastal 7,1%ni.

4. Läti ehk 7% Eesti ekspordist

Majanduskasv

IMF prognoosib: tänavu 3,3 ja tuleval aastal 4%Läti keskpank: tänavu 4 ja tuleval aastal 2,5%.SEB Pank tänavu 3,7 ja tuleval aastal 4,3%Swedbank: tänavu 4 ja tuleval aastal 3,9%Eelmisel aastal kahanes majandus 0,3% võrra.TaustTöötuse määr langeb IMFi prognoosi järgi Lätis tänavu 17,2 protsendile ja 2012. aastal 15,5 protsendile võrreldes möödunud aasta 19 protsendiga.Nordea panga hinnangul on Läti peamine kasvumootor olnud eksport. Lätil on endiselt võimalik 2014. aastal euro kasutusele võtta, kuid ainult siis, kui 2012. aastal eelarvepositsiooni tunduvalt parandatakse ning oodatud taastumine jätkub.Nordea panga prognoosi järgi kujuneb Läti eelarve puudujäägiks 2012. aastal 3%.Läti rahandusministri Andris Vilksi sõnul ootab Lätit lähitulevikus krediidireitingu, välisinvesteeringute ja töökohtade arvu kasv.

5. Leedu ehk 4,5% Eesti ekspordist

Majanduskasv

IMF prognoos: SKP reaalkasv sel aastal 4,6 ja järgmisel aastal 3,8%.Swedbank: tänavu 4,2 ja tuleval aastal 4,7%Mullu kasvas Leedu SKP 1,3 protsendi võrra.TaustIMFi prognoosi kohaselt langeb töötuse määr Leedus tänavu 16 protsendile ja 2012. aastal 14 protsendile võrreldes möödunud aasta 17,8 protsendiga.Inflatsioon ulatub tuleval aastal Leedus 7,2%ni.Leedu peaminister Andrius Kubilius on öelnud, et riik plaanib järgmisel aastal korjata 13% rohkem makse, kui sellel aastal.Nordea prognoosib tuleva aasta eelarvedefitsiiti alla kolme protsendi ning 2014. aastal eurole üleminek eeldavad endiselt eelarvetasakaalu märkimisväärset parandamist ning majanduse tugevat taastumist.

Allikas: Äripäev, IMF, pangad, Statistikaamet

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111