Indrek Kald • 11 oktoober 2011

Annika Paabut: eksportijate ring laieneb

Eesti eksportivate ettevõtete ring laieneb, ütles Swedbanki makroanalüütik Annika Paabut.

"Kui varasematel kuudel oli peamiseks ekspordikasvu tekitajaks masinate ja seadmete tootmise sektor, siis nüüd on kasvu panustamas ka teised sektorid," lisas ta ning tõi välja metalli ja metallitooted.

Augustis kasvas eksport võrreldes aastatagusega 45% ning import 42%, mis on veelgi suurem kasv kui juulis olnud 34% ja 38%, teatas statistikaaamet täna. "Ootasime küll ekspordi ja impordi kasvu, kuid kasvu kiirenemine on mõnevõrra üllatuslik," kommenteeris Paabut.

Teisalt tuleb tema sõnul meenutada, et tegemist on andmetega, kus hindade muutus sees (jooksvad hinnad) ning seega on oluline roll mängida ka hinnamuutustel, näiteks mineraalsed tooted. "Ka on raske hinnata, kas antud juhul on tegu püsiva tootmis- ja müügimahtude kasvuga või sisaldub siin ka n-ö ühekordseid tehinguid. Sellele saab vastata mõnevõrra hiljem," ütles Paabut.

Kiire kasv ei saa Swedbanki analüütiku sõnul aga paraku olla võimalik pikema perioodi jooksul – ekspordimahtude kasvunumbrid kasvasid oluliselt juba eelmise aasta veebruarist, jõudes aasta lõpuks juba 50%ni.

"See aga tähendab, et ka ekspordimahud on kasvanud ning kõrgelt tasemelt on väga raske edasi kiiresti kasvada. Ehk teisiti öeldes mõjutab ekspordi kasvunumbreid ühelt poolt madal kasvubaas, ent teisalt mängib olulist rolli ka kahanev välisnõudlus," selgitas ta.

Paabuti ütlusel ei pruugi aeglustuv majanduskasv meie partnerriikides koheselt Eesti ekspordinumbreid mõjutada, kuna vähemalt osaliselt on toodangumüük seotud pikemaajaliste lepingutega ja seetõttu võib ekspordimahtude kahanemine pigem edasi lükkuda.

"Samuti ei pruugi käesolev partnerriikide majanduste aeglustumine olla pikaajaline ning kasvanud turuosa ning teatav kulueelis tagab Eesti tootjale ja teenuse pakkujale endiselt nõudluse olemasolu," lisas ta.

Eesti peamiste eksportriikide Rootsi, Soome ja Venemaa majandusarengud on Paabuti kinnitusel märksa julgustavamad kui teistes Euroopa riikides, kus majanduskasv on juba II kvartalis oluliselt aeglustunud.

"Soome ja Rootsi majandusaktiivsuse langust võib aga juba praegu ette näha – tööstuse ostujuhtide indeks viitab selgelt majandusaktiivsuse langusele lähiajal. Euroopa majanduste kehvemad väljavaated ei jäta neidki läbi kahaneva ekspordi puutumata. Ka sisenõudluse väljavaade Põhjamaades on märksa tagasihoidlikum kui varasemalt ennustati," rääkis ta.

"Venemaa seevastu näib maailmamajanduse aeglustumisele üpris hästi vastu pidavat – majanduskasvu ootused ei ole võrreldes aasta algusega suurt muutunud ning võrreldes arenenud riikidega märksa paremad. Samas mõjutab oodatav nafta hinna langus turgudel ka Vene majanduse käekäiku, ent kuna närvilisus ja volatiilsus turgudel näib püsivat, ei pruugi nafta hinnamuutuse trend olla püsiv," lisas Paabut.

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111