Birjo Must • 24. oktoober 2011
Jaga lugu:

Eesti ja Soome start-upid võiks jõud ühendada

Eestil ja Soomel oleks start-upide osas mõistlik koostööd teha, kuna üksinda pole võimalik maailma mastaabis läbi lüüa, leidsid kahe riigi riskikapitali spetsialistid täna seminaril "Soome äripartnerina – koostööst partnerluseni".

Arengufondi investeeringute divisjoni juhi Heidi Kakko sõnul on start-upide trendid Eestis ja Soomes sarnased, kuna mõlemas riigis on areng alles algusjärgus. "Kõik Läänemere-äärsed riigid on liiga väikesed, et luua süsteem, mis lööks üle Silicon Valley, Iisraeli või mõne muu koha maailmas, kes on start-upide osas juba vanad tegijad," lausus ta.

Kakko rõhutas, et meil on võimalus luua tugev ühendus, mis peakski olema eesmärk tulevikuks.

Eesti Skype'i-neliku investeerimisfirma Ambient Sound Investmentsi portfellihalduri Kristjan Laanemaa kinnitusel on neil osalusi nii Eesti kui ka Soome start-upides, seega investeerib firma mõlemale turule. 23 firmast on seitse Eestist ja kaks Soomest.

Samas nentis Laanemaa, et investeerimistaotlusi tuleb viimasel ajal rohkem isegi Põhjanaabritelt. Tema sõnul tuli viimasel aastal 46 taotlust Soomest ja 43 Eestist. "Eks neil on kergem küsida siit, kui näiteks Silicon Valleyst," arvas ta.

Suurim erinevus kahe riigi vahel tuleneb portfellihalduri meelest asjaolust, et Soomes on olemas ökosüsteem, kuidas luua tugevamaid ettevõtteid. Põhjus seisneb selles, et seal on palju suuri tugevaid ettevõtteid. "Meie ärikliima on pehmem. Erandiks on ehk Skype ja mõned teised edukad tehnoloogiaettevõtted," märkis Laanemaa.

Kõik seminaril esinenud spetsialistid nõustusid, et nii Eesti kui ka Soome rahvusvahelistel ettevõtetel on palju sarnaseid väljakutseid. Kõik seisavad dilemma ees, kust leida parimaid talente.

Samas on Heidi Kakko hinnangul kriitilise tähtsusega ka vajadus leida parimaid müügimehi ja arendajaid. "Start-upid peavad juba algusfaasis Soomest ja Eestist välja liikuma, et olla lähedal tööjõule ja rahale," rõhutas ta, et väljakutsed on samad. Eestil on võimalik kiiremini liikuda, et lubada endale mõndasid vigu, kuid mitte teha kõiki ise läbi. Meil on väljakutse leida parimaid inimesi.

Kakko hinnangul oleks tarvis mõelda, kuidas luua süsteem, mis toetaks ettevõtteid, kes pole kohe tohutu kasvupotentsiaaliga rahvusvahelistel turgudel, kuid kes on tulevikus tugevad. "Eestil seda süsteeme pole ja siinkohal võiks Soome olla meie partner," arvas ta. 

Soome investeerimisfirma TEKES ärikonsultant Sami Heikkiniemi kinnitas, et just praegu on hea aeg luua ettevõtet. "Meie tugevuseks on see, et oleme harjunud, et kui midagi tegema hakkame, peame ka kiiresti reageerima," viitas ta soomlastele ja eestlastele.

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee