Vandeadvokaat: müüja audit on kasulik investeering

On tavapärane, et enne suurema väärtusega tehingu tegemist soovib vara omandaja saada täpsema ettekujutuse vara omaduste ja seisundi kohta.

Seetõttu on tavaline, et ostja õiguslike, finants-, aga ka maksu-, keskkonna-, tehniliste või majandustehingute puhul auditi teeb, kirjutas advokaadibüroo Borenius vandeadvokaat Triin Ploomipuu Äripäeva ajakirjas Raamatupidamise Praktik. 

 

Aina sagedamaks on muutunud ka müüjapoolse tehingu objekti auditi (inglise keeles kasutatakse enamasti väljendit VDD ehk vendor due diligence) tegemine. Müüja audit võib olla asjakohane kõigi olulisemate tehingute ettevalmistamisel: aktsiate või osade müük, aktsia- või osakapitali suurendamisega investori kaasamine, aktsiate avalik esmapakkumine, panga finantseeringu kaasamine või ühinemine. Eriti levinud on müüja auditi tegemine juhul, kui tehingu objektist on huvitatud mitmed potentsiaalsed investorid (enamasti enampakkumiste puhul). Samas on ka pankade suurenenud ettevaatlikkus tinginud, et finantseeringu taotleja teeb müüja auditi.

Müüja audit on audit , mille teevad müüja ülesandel ja kulul tehingu objektile sõltumatud eksperdid – enamasti finants- ja õigusnõustajad – ning, mille tulemusel tuvastatud teabele saavad hiljem tugineda investorid või tehingut finantseeriv pank.

Miks võib müüja audit olla hea investeering?Müüja audit lihtsustab ja kiirendab tehingu protsessi ja annab tehingu käigu üle parema kontrolli. Seda ka sellepärast, et müüja auditi tegemine võib välistada investori vajaduse teha oma, tavaliselt küllalt ajamahukat auditit või tingida ostja auditi mahu olulise vähenemise.

Müüjale on oluline ka see, et auditi tegemine võimaldab müüjal enne tehingu tegemist tuvastada võimalikud tehingu objekti puudused ja sellega seotud riskid, mis võivad kaasa tuua kas investori poolt hinna alandamise nõudeid või halvemal juhul põhjustada tehingu ärajäämise. Seega on müüjal juba enne tehingut võimalik vajakajäämised korrastada või tuvastatud riske maksimaalselt vähendada.

Müüja audit võib varustada müüja ka olulise teabega tehingu läbirääkimisteks. Ühest küljest vähendab hea ülevaade tehingu objekti võimalike puuduste kohta ohtu saada läbirääkimiste laua taga ebameeldivate üllatuste osaliseks – tavaliselt on investor suuremal või vähemal määral ellu viinud tehingu objekti auditi, võib seetõttu olla müüjaga võrreldes palju paremini informeeritud objekti omadustest ja võimalikest puudustest ning seepärast kontrollida läbirääkimisi rohkem kui müüja. Teisalt võib müüja auditi tulemusel saada ka sellist teavet, mis võimaldab suurendada tehingu väärtust. Protsessi kiirendamiseks on hea, et tuvastatud probleemid, mida müüja ei saa enne tehingut kõrvaldada, võib varakult läbi rääkida.

Kui tehinguga on seotud mitmed potentsiaalsed investorid, on müüja audit mugav viis vastata investorite korduvatele küsimustele korraga – kõik võivad sama teabe saada auditi tulemusel valminud raportist. See omakorda vähendab auditiga kaasnevat juhatuse töö- ja ajakoormust. Müüja auditi tegemise eeliseks ajalises mõttes on kindlasti ka see, et kuna auditi materjal ja vajalik informatsioon on juba müüja auditis tuvastatud, tekib oluline aja kokkuhoid ja efektiivsus ostjapoolse auditi tegemisel – see omakorda võib tähendada ka kulude kokkuhoidu.

Müüjale võib olla oluline, et auditi tegemine annab talle võimaluse valida, millist konfidentsiaalset teavet ja millisel määral ta investoritele avaldada soovib, samuti piirata investorite otsest juurdepääsu konfidentsiaalsetele materjalidele. See on kasulik eelkõige juhtudel, kui potentsiaalne investor võib tehingu ebaõnnestumisel osutuda potentsiaalseks konkurendiks.

Kuna müüja auditi teevad sõltumatud eksperdid, annab selle tulemusel koostatud raport suurema usaldusväärsuse müüja enda esitatud faktide suhtes. Sageli allkirjastab auditi tegija tehingu teinud investori kasuks ka kinnituskirja väljatoodud asjaolude paikapidavuse kinnitamiseks.

Lõpuks ei tohiks alahinnata ka seda, et korrastatud majapidamine jätab potentsiaalsele investorile hea mulje. Mida kogenum on investor, seda rohkem oskab ta hinnata, kui tehingu objekt on kenasti pakendatud ning investoril endal puudub vajadus kulutada raha ja aega, et asuda puudusi likvideerima. Kui suudetakse üle anda korrektselt toimiv ja heas korras vara, ei pruugi see mitte ainult suurendada tehingu edukust, vaid võib kergitada ka ostuhinda.

Loomulikult ei asenda müüja audit täielikult investori tehtavat auditit – enamasti soovivad siiski ka ostjad ise kontrollida müüja avaldatu paikapidavust ning tehingu objekti omandusi. Küll aga võib müüja audit vähendada investoripoolse kontrolli mahtu ja ajakulu.

Müüja auditiks valmistumineMüüja auditi ulatuse lepivad auditi tegijad eelnevalt kokku müüjaga, kuid seda võivad ette näha ka potentsiaalsed investorid, kes hiljem sooviks auditile tugineda ja sealt vajalikku teavet saada. Tavapäraselt hõlmab õiguslik audit kõiki olulisemaid ettevõtte tegevusega seotud õigusvaldkondi, sealhulgas üldist ühingu juhtimist, finantseerimist, olulisi lepinguid, suhteid riigi ja ametiasutustega, maksu- ja keskkonna alaseid küsimusi ja tööõigusega seonduvat.

Kuna ettevõtja tähelepanu on suunatud ettevõtte käekäigule ja igapäevasele majandamisele ning sageli ei jää üle aega ega energiat tegelada juriidiliste detailidega, siis võib välja tuua mõned levinumad puudused, mida nõustajad ikka ja jälle auditi tegemisel kohtavad, kuid mille likvideerimine on ka õigus- või finantsnõustajateta jõukohane.

Näiteks on igal müüjal lihtne silmas pidada ja kontrollida, et ühingu juhatuse ja nõukogu liikmete volituste tähtajad oleksid kehtivad ning seadusega ette nähtud korporatiivsed otsused vastu võetud. Soovitatav oleks üle vaadata, et ühingule vajalikud load ja litsentsid oleksid kehtivad ja kui nende kehtivuse tähtaeg hakkab saabuma, alustada kohe ka ettevalmistusi loa või litsentsi pikendamiseks või uuendamiseks. Võimaluse korral võiks kirjalikult fikseerida äritegevuseks olulisemad lepingud ka juhul, kui valdavalt toimub lepingupartnerite asjaajamine suuliste lepete alusel.

Enamasti kontrollitakse ka, kas mõnes lepingus võiks olla tehingu tegemist takistada võivad klauslid (näiteks on pankadega sõlmitud lepingutes sageli ette nähtud kohustus saada panga nõusolek osaluse muutmiseks või mõne teatud tehingu tegemiseks). Kui müüja sellise klausli olemasolust varakult teab, võimaldab see aegsasti valmis olla läbirääkimisteks vastava lepingupartneriga.

Kokkuvõttes võib müüja audit osutuda heaks investeeringuks, mis annab peale tehingu tegemiseks vajaliku teabe müüjale teatava edumaa tehingu läbirääkimistel ja kogu protsessi juhtimisel. Isegi siis kui planeeritud tehing jääb tegemata, on müüja saanud korras majapidamise. Korras majapidamisega võib juba julgelt vastu minna uutele põnevatele pakkumistele.

Hinna kohta märkis advokaadibüroo Borenius turundusjuht Karin Luiga, et see konkreetne teenus ei kuulu fikseeritud hinnaga teenuste hulka, vaid tellijale tehakse konkreetne hinnapakkumine sõltuvalt auditeeritava mahust ja keerukusest.

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt