Euroopa firmad: 2012.a. päästerõngas on eksport

Euroopa Kodade Assotsiatsiooni ehk Eurochambresi uuringu tulemustest selgus, et Euroopa ettevõtted loodavad keerulisel 2012. aastal ekspordile. 

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda teatas, et Eurochambresi uuring, mida 25 Euroopa riigi kaubanduskojad viisid läbi ca 70 000 ettevõtte seas, tõstab 2012. aasta peamise optimismiallikana esile eksporditurud. 2012. aastat peetakse üldiselt aastaks, mida hakkavad iseloomustama piiratud investeeringud, minimaalsete töökohtade arvu loomine ja vähene omamaine müük. Eesti Kaubandus-Tööstuskoja liikmesettevõtted näevad järgmist aastat stabiilsena.

Läbi viidud küsitluses uuriti ettevõtete käibe, siseriikliku müügi, ekspordi, töötajate hulga, ettevõtete investeeringute ning üldise majanduskeskkonna kohta. Küsimused puudutasid nii võrdlust eelmise aastaga kui ka tulevase aasta prognoosi. Taolist küsitlust viivad Euroopa kojad läbi juba üheksateistkümnendat korda ning Eestis alates 2004. aastast.

Eurochambresi majandusuuringus (EES) tuuakse välja, et jätkuva majanduslanguse mõju ning eurotsooni võlakriis on õõnestanud ettevõtete kindlustunnet ning väljavaateid kogu ühisraha alal, aga ka kaugemal. Ettevõtete kindlustundeindikaator on uuringu kohaselt negatiivne kõigest teist korda 19 aasta jooksul.

Eurochambresi president Alessandro Barberis kommenteeris: "Jätkuv makromajanduslik ebakindlus, mida meie poliitikakujundajad ei ole suutnud otsustavalt lahendada, on meie ettevõtjatele vältimatult kahjulik. On selge, et ettevaatlik tarbijakäitumine ning vähenenud krediidivõimalused õõnestavad nende väljavaateid. Kuid sellest ning kiirele olukorra paranemisele viitavate märkide puudumisest hoolimata, näitavad EESi tulemused, et Euroopa ettevõtted on endiselt vastupidavad." 

Tööhõiveindikaatori tulemused viitavad sellele, et kuigi järgmisel aastal luuakse mitmeid uusi töökohti, on enamikul ettevõtetest plaanis hoida töötajate arv samal tasemel. Omamaise müügi prognoosid on madalad ning peegeldavad lõppkasutajate ettevaatlikku suhtumist kulutamisse – ka ettevõtted ise planeerivad ettevaatlikku investeeringute mahtu. 

Stsenaariumist, mida iseloomustavad muidu laias laastus kokkuhoid ja ebakindlus, paistavad silma 2012. aastaks tehtud positiivsed ekspordiprognoosid. Üllataval kombel tuleneb selline ekspordiga seotud optimism suuresti eurotsooni ettevõtetest, mis peavad järgmist 12 kuud silmas pidades välisturge selgelt oluliseks müügivõimaluseks. Lisaks annab meile veidikene lootust ka võrdlus 2009. aasta EESiga, mis viidi läbi 2008. aasta finantsturgude languse kõrghetkel. See võrdlus näitab, et ettevõtted ei ole nüüd enam nii pessimistlikud kui nad olid kolm aastat tagasi. 

Sellest hoolimata väitis Eurochambresi president Barberis, et EES 2012 tulemused kujutavad endast Euroopa liidritele viimast äratust: "Peale kolm või neli aastat kestnud jätkuvat majanduslangust ning ebakindlust, usuvad kojad, et 2012. aastast saab Euroopa jaoks otsustav aasta. Meie ettevõtete vastupidavus ei ole lõputu ning nad ei ole ei nõus ega võimelised võtma enda kanda kohustusi, mis on vajalikud meie taastumise toetamiseks, kui poliitilised liidrid ei tee majandustingimuste parandamiseks kiireid ja otsustavaid otsuseid". 

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja liikmete hulgas läbi viidud küsitluse tulemuste põhjal on ettevõtjad 2012. aastat prognoosides pigem tagasihoidlikud ning ootavad stabiilsust ja praegusel tasemel jätkamist. Käibe osas 2012. aastaks ennustavad ettevõtjad siiski, et see pigem suureneb (48,6% arvates) või püsib sama (45,3% arvates).  

Ettevõtte kogu ekspordi osas oodatakse pigem samal tasemel püsimist ka järgmisel aastal (49,3% vastanutest). Kolmandatesse riikidesse (s.o väljapoole Euroopa Liitu) ekspordi puhul arvab koguni 68,3% ettevõtjatest, et eksport püsib muutumatuna.  Ka töötajate hulka plaanib enamik ettevõtteid 2012. aastal hoida siiski samal tasemel (66% vastanutest) ja kõigest 5,7% kardab, et peab ka järgmisel aastal töötajaid vähendama. 

2010. aasta sügisel sama küsitlust läbi viies olid ettevõtjad tulevikku vaadates märksa entusiastlikumad – nähes kriisi lõppu, eurotsooniga liitumise positiivset mõju käibele ja ekspordile, mis võimaldaks suuremaid investeeringuid ettevõttesse ning laiendada töötajaskonda. 

Kahtlemata on tänavuse küsitluse tulemused ja nende ettevaatlik toon olnud mõjutatud mitme riigi probleemsest situatsioonist ning samuti ka Eesti enda kogemusest ülemaailmse finantskriisiga. Nõnda loodetakse hoida ettevõtte tegevust varasemal tasemel nii müügi, töötajate kui investeeringute osas ja arvatakse, et üldine majanduskeskkond oluliselt ei muutu soodsamaks ega ka ebasoodsamaks, vaid püsib samal tasemel. 

Kommnetaariks küsimusele, milliseks võib kujuneda majandusolukord Eestis või Euroopas 2012. aastal, sõnas Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts: "Aasta saab kindlasti olema keeruline ja tänast seisu arvestades ka üsna ettearvamatu. Sellises situatsioonis on nii ettevõtjatel, kui ka riigil keeruline pikemaid prognoose teha, kuid märksõnaks tuleks siiski pidada stabiilsust. Olukorras, kus uudised üha uute Euroopa riikide võimalikest majandusraskustest on muutunud igapäevasteks, on Eesti rahandus- ja ettevõtluskeskkonna stabiilsuse ja konservatiivsuse tagamine vähim, mida me teha saame. On ilmne, et sellises olukorras peab iga otsus, olgu see langetatud ettevõtluses või riigi majandamises, sündima põhjaliku kaalutluse tulemusena ja arvestama erinevaid stsenaariumeid – ka mustemaid".

Eurochambres ehk Euroopa Kodade Assotsiatsioon esindab üle 20 miljoni ettevõtte Euroopas, millest 93% on väikese ja keskmise suurusega ettevõtted.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda on Eesti suurima vabatahtliku liikmeskonnaga mitteriiklik ettevõtjate esindusorganisatsioon, mille liikmeskonna moodustavad pea 3300 Eestis tegutsevat ettevõtet, millest 96% on väikese ja keskmise suurusega äriühingud.

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt