Alyona Stadnik • 13 detsember 2011

Laane: Rootsis vaja juhile ja müügimehele sama Volvot

Kultuurilised erinevused mõjutavad värbamist, sest neist sõltub töö tähtsus, ütles Microsofti Eesti esinduse juht Rain Laane.

"Eesti kuulub Skandinaaviasse oma kultuuriga ning mõtlemisega," sõnas Laane Äripäeva seminaril "Kuidas leida ja hoida head müügiinimest?". "Leedu on väga formaalse struktuuriga riik, kus on oluline juhi roll. Leedukate jaoks teeb juht kõik ära ja juhi auto on oluline," lisas ta.

Laane märkis, et kui müügimeest värvata, siis leeduka küsimus on, mis ajal ehk mitme aasta pärast ta juhiks saab. Seega peaks Leedus ametikoha reklaamimine käima läbi karjäärivõimaluste ning ametikoha nimetuse, sõnas ta.

"Lätis kujuneb väga oluliseks rahaline motivatsioon. Kus seal intervjuud tehakse, siis uuritakse, mis palk on ja kas ületundide eest saab ka lisaraha," kinnitas Microsofti Eesti esinduse juht.

Ta märkis, et Lätis on tähtis meeskond ja mitteformaalsed struktuurid, samuti ka ametikoha nimetus. "Kui tavaliselt otsite müügimeest, siis tiitel on oluline. Kui ma olen salesmanager, siis see annab motivatsiooni juurde," selgitas Laane.

Rootsi, Soome on tema sõnul mitteformaalse struktuuriga. "Kui sa oled 30 ja sul on pea hall, siis on suurem tõenäosus juhiks saada," rääkis Laane. Rootsis on auto puhul oluline, et juhi ja müügimehe Volvo oleks sama välimusega, sisud erineksid ning juhi auto ei tohi olla parem.

"Kultuurilised erinevused mõjutavad värbamist, sest nad mõjutavad töö tähtsust elus versus pere ja eraelu ning on erinevad motivatsioonitegurid ja ametikoha väärtus ühiskonnas," märkis Laane.

Ta selgitas, et Eestis on pere pingereas kohal number kaheksa ja töö on kohal number üks. Rootsis on vastupidi, pere on number üks ja töö on number kaheksa. Kui kell saab 17, siis jäetakse töö pooleli, sest on lubatud perega tegeleda, rääkis Laane. Lätis on töö teisel kohal ja pere kaheksandal, Leedus on töö kolmandal ning pere viiendal positsioonil.

Jaga lugu:
Seotud lood
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: +372 51 44 884
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee üritusedTel: +372 502 5548
Äripäeva reklaamiosakond
Äripäeva reklaamiosakondTel: 6670 0111