Anu Jõgi • 30. jaanuar 2012
Jaga lugu:

Detsembri ostud tehti säästudest

Majandusministeerium märkis, et kuigi detsembris müügimaht kaubanduses kasvas, rahastasid tarbijad oma väljaminekuid suuresti sisemiste reservide arvel.

Eelmise aasta detsembris suurenes jaemüük statistikaameti andmetel eelmise aasta sama perioodiga võrreldes püsivhindades 5%. Eesti residentidest kodumajapidamiste säästud jätkasid samuti kasvamist, suurenedes aastaga ligi kümnendiku. Samas võib öelda, et eestlased jõuluostude tegemiseks laenuvõimalusi eriti ei kasutanud. Tarbimislaenude jääk jätkas vähenemist ning laenukäive jäi alla nii mõnelegi suvekuule.

Ministeerium ootab, 2011. aastal Eesti sisekaubanduses toimunud elavnemise jätkumist ka 2012. aasta esimeses pooles.

Detsembrikuu oli müügitulu poolest jaekaubandusettevõtetele parim pärast 2008. aastat, kuid mahud jäävad aasta kokkuvõttes veel alla nii 2007. kui ka 2008. aastale. 2011. aasta detsembris suurenes statistikaameti andmetel jaemüük eelmise aasta sama perioodiga võrreldes püsivhindades 5%.

Eestlaste säästlikkust toetab ka Konjunktuuriinstituudi uuring, mille andmetel suutis jaanuaris säästa 38% inimestest, ots otsaga tuli kokku 51% eestlastest ning ülejäänud elasid kas vanadest varudest või olid sunnitud võlgu võtma. Ühest küljest annab paremaid võimalusi tarbimiseks eelmise aasta teises pooles tekkinud reaalpalga kasv, teisalt toetab tarbimist suurenenud turistide arv ning hõive kasv.

Toidukauba hinnatõus hakkab edaspidi pidurduma

Suurematest kaubagruppidest näitas tugevat kasvu toidukaupade müük, mis aasta varasemaga võrreldes suurenes püsivhindades 7%. Toidukaupade müüki soodustab hinnatõusu pidurdumine, mis tuleneb peamiselt toiduhindade kukkumisest maailmaturul, kus need langesid detsembris 2010. aasta sügise tasemetele. Kuigi külmaks pööranud talv võib suurenenud energiakulude tõttu mõnevõrra kergitada Eestis kasvatatud toidu hindu, on üldine trend siiski langev ning toiduained peaksid odavnema ka järgnevatel kuudel.

Detsembris kasvas jaemüük aastases võrdluses pea kõigis kauplusegruppides. Müügimahud kahanesid vaid farmaatsia- ja meditsiinikaupade, kosmeetika ja tualetitarvete segmendis (-14%) ning mootorikütuse jaemüük vähenes 3%.

Kütuste müügimahtudele on hakanud mõju avaldama kõrgeks kerkinud hinnad. Ühest küljest globaalsed pinged ning teisalt euro mõningane nõrkus dollari vastu on kütuste hindu nii palju kergitanud, et tarbijad peavad oma sõidud paremini läbi mõtlema ning vaatama, kas kuskilt on võimalik kokku hoida. Samas läheb sõidukikaubandusettevõtetel endiselt suhteliselt hästi, müügimahud ja müügitulu kasvasid aastaga ligi veerandi võrra.

Poodide kindlustunne kasvas

Konjunktuuriinstituudi koostatav tarbijabaromeeter näitas jaanuaris mõningast kindlustunde kasvu, seda peamiselt paranenud hinnangute tõttu nii enda kui ka riigi rahanduslikule seisukorrale. Kaubandusettevõtete kindlustunne paranes samuti jaanuaris mõnevõrra. Viimaste kuude müüki hinnati oodatust paremaks, kuid järgnevate kuude suhtes ollakse ettevaatlikud.

Viimastel kuudel toimunud stabiilse müügimahtude kasvu jätkumist on oodata ka 2012. aasta esimesel poolel, kuid mõnevõrra on kasvanud aeglustumise oht. Viimastel kuudel on hakanud kergelt kasvama registreeritud tööpuudus ning samuti on lahenduseta Euroopat vaevav võlakriis, mis võib ühel hetkel hakata tugevamalt mõjutama ka Eesti majandust.

 

Jaga lugu:
BESTSALES UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad bestsales uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestsales.ee toetajad:

Enimloetud
Aira Tammemäe
Aira TammemäeBestsales.ee toimetajaTel: +372 502 5548aira@bestsales.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: +372 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee
Maarit Eerme
Maarit EermeBestsales.ee juhtTel: 51 44 884maarit.eerme@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt